המונח רפואה משלימה מתייחס לכל שיטות הטיפול הרפואיות שאינן ״קונבנציונליות״ קרי, אינן חלק מהגישה המרכזית של עולם הרפואה המודרנית. בעבר היה נהוג לקרוא לשיטות טיפול אלו- רפואה אלטרנטיבית אך עם השנים, ההתבבסות של השיטות ושילובן בעולם הרפואי, התפתחות המחקרים בתחום ובעיקר ההבנה כי שיטות אלו לא באות בכדי להחליף את הרפואה המודרנית, המונח המקובל יותר הפך להיות רפואה משלימה או רפואה משולבת (אינטגרטיבית).

מתי ניגשים לטיפול ברפואה משלימה?

מקובל לחשוב שרוב המטופלים נפגשים עם שיטות טיפול נוספות כאשר הם מרגישים שהם אינם מקבלים מענה מספק מעולם הרפואה המודרני, לעתים אנחנו מרגישים חלשים, עייפים או חסרי אנרגיה, ולא מוצאים ללא סיבה או גורם נראה לעין. במקרים אחרים אנחנו מוצאים את עצמנו חולים שוב ושוב במחלות זיהומיות אשר אין להן מענה מלבד טיפול תומך בסימפטומים או מניעה של החמרה של המחלה, ויראליות.

יש מטופלים או הסובלים מבעיות רפואיות כרוניות או כאלו ש'הולכות ובאות' – החל מכאבי גב, דרך רגישות במערכת העיכול, מיגרנות ועד לכאבים בזמן הווסת (ראו מחקרים בסוף העמוד) ועולם הרפואה המודרני לא מכיר פתרונות מספיק טובים לאורך זמן למניעה או תחזוק שלהן. אך עם השנים הופך מקובל יותר ויותר לחפש (ולמצוא) פתרונות נוספים בעלי גישה אחרת, הוליסטית יותר, טבעית יותר או פילוסופית יותר לפני ובמקביל שפונים לטיפול מודרני. או כמו שאנו קוראים לזה – רפואה משולבת

מהי רפואה משלימה?

הרפואה המשלימה כוללת בתוכה מגוון רחב של שיטות וגישות טיפול, רובן בעלות היסטוריה טיפולית ארוכת שנים, שהמשותף להן הוא תפיסת האדם כשלם. בעוד הרפואה המודרנית נוטה להתמקד בטיפול במחלה או בבעיה ממנה סובל המטופל.

הגישות ההוליסטיות הרואות את האדם כמכלול – גוף ונפש, נוטות לחפש את המקור להחלמה והבראה ולא את הצד החולה. לכן, כאשר אדם סובל מבעיה או ממחלה, הדבר נובע מאיבוד של יכולות החלמה הטיבעיות של הגוף בהתאם, הטיפול ברפואה משלימה יינתן תוך התייחסות רחבה יותר למצבו של המטופל, אורח החיים שלו, דפוסי התזונה שלו, מצבו הנפשי ועוד.

הרפואה המשלימה כוללת בתוכה מגוון רחב של שיטות טיפול כשהמרכזיות שבהן הן הרפואה הסינית – גישת טיפול עתיקת יומין שמקורה בסין, הכוללת בין היתר דיקור סיני וטיפול בצמחי מרפא, נטורופתיה, הומיאופתיה ושיטות טיפול במגע– שיאצו, טווינא, רפלקסולוגיה, אוסטיאופתיה.

מה ההבדל בין רפואה משלימה לרפואה המודרנית/ קונבנציונאלית?

מעבר לתפיסה ההוליסטית של הרפואה המשלימה את האדם, ישנם מספר הבדלים נוספים בינה ובין הרפואה המערבית.

  • תרופות – הרפואה המודרנית  נוטה לעשות שימוש בתרופות מסונטזות הנותנות דגש על חומרים פעילים ולעומתן הגישות המסורתיות נוטות להשתמש בצמחים או חומרים לא מעובדים המעניקים את מכלול האיכויות של הצמח ומקבלים את איזונם באמצעות שילוב של צמחים נוספים המאזנים תכונות כאלו או אחרות. 
  • שיטות מסורתיות עם גישה פילוסופית של שמירה על בריאות ואיכות חיים – רוב שיטות הטיפול משתמשות בשיטות טיפול עתיקות יותר, לרוב עדינות יותר שכוחן הוא בהשפעה המתונה יותר על הגוף.
  • לא 'זבנג וגמרנו' – בשונה מהמקובל בטיפול המודרני המעדיף טיפול אקוטי ומציל חיים המבוסס על כירורגיה (ניתוחים) ושימוש בתרופות, שיטות הטיפול ברפואה משלימה מבוססות על גישה טיפולית ארוכת טווח, המבוססת על  הטבה בסימפטומים כבר בטווח הקצר, ואיתם הבנה ושינוי באורח החיים למניעה של הישנות המחלה ולחיזוק המערכות השונות בגוף. 
  • מניעה – בניגוד לרפואה המערבית, המעניקה מענה לבעיה קיימת, הרפואה המשלימה מציעה מגוון כלים ושיטות טיפול שמטרתן מניעת בעיות ומחלות שונות, בין היתר ע״י הבנה של הגורמים למחלה ודיוק של הדרכים למניעת השינות המחלה בעתיד.

למי הרפואה המשלימה נותנת מענה?

ככלל, שיטות הטיפול שמציעה הרפואה המשלימה מתאימות לכל אדם – מבוגרים וילדים, שסובלים מבעיה כל שהיא, בין אם כרונית או נקודתית, פיזית או נפשית.
חשוב לציין שהרפואה המשלימה אינה מחליפה את המענה שנותנת הרפואה המערבית, והמענה הטוב ביותר למטופל יינתן בשילוב בין השתיים.

בעוד הרפואה המודרנית מצטיינת בהצלת חיים בטווח זמן מיידי, השיטות המסרתיות חזקות יותר בחיזוק הגוף והמטופל ובמניעה של הישנות של מחלות ולכן אין ולא צריכה להיות סתירה ביו הגישות הטיפוליות והן משלימות זו את זו.

לצד זאת, הרפואה המשלימה מציעה מענה גם למטופלים שלא נמצא עבורם פתרון בכלים שעומדים לרשות הרפואה הקונבנציונאלית. כך למשל במקרים של כאבים ותשישות שאין להם הסבר רפואי, התמודדות עם כאב שנלווה למחלה כרונית, ואף במקרים שבהם קיימות תופעות לוואי שמקורן בתרופות שעל המטופל ליטול. אם אתם סובלים מבעיה רפואית חדשה או קיימת, ההמלצה היא לבחון את אפשרויות הטיפול שמציעה הרפואה המשלימה, לצד הטיפול שניתן על ידי הרופא.

האם ועד כמה הטיפולים ברפואה משלימה בטוחים?

הרפואה המשלימה מציעה כלים ושיטות טיפול שאינן פולשניות, וברובן אינן כרוכות בתופעות לוואי, ולכן היא נחשבת לבטוחה מאוד, למבוגרים, תינוקות וילדים. עם זאת, חשוב מאוד לקבל טיפול אך ורק ממטופלים מוסמכים ובעלי התמחויות, בנוסף חשוב לוודא שלמטפל יש את הכלים הנדרשים לטיפול בבעיה ולבסוף שהוא מבוטח באופן מסודר אצל חברת ביטוח.

יעילותה של הרפואה המשלימה לטיפול במגוון בעיות רפואיות

לאורך השנים הוכחה יעילותה של הרפואה המשלימה ככזו שמסייעת בטיפול, התמודדות עם כאב והפחתת תסמינים שונים. מטא אנליזה שבחנה את השפעתו של דיקור סיני על כאב כרוני (כאבי גב וצוואר, כאבי ראש, כאבי כתפיים ודלקת מפרקים) כפי שעלתה מ-29 מחקרים, מצאה שמטופלים שטופלו בדיקור סיני דיווחו על הקלה בכאב.

מחקר נוסף שבוצע באוסטרליה ובניו זילנד, מצא שדיקור סיני יעיל בהפחתת עוצמת ומשך הכאבים אותן חוות נשים בזמן הווסת. לצד יעילותו של דיקור סיני בטיפול בכאב, מחקר אחר שפורסם בשנת 2006 מצא שטיפול במגע (שיאצו וטווינא) יעיל בהפחתת כאבי גב כרוניים.

עדויות אחרות עוסקות ביעילותם של צמחי מרפא להקלה על תסמינים ובעיות רפואיות שונות, גופניות ונפשיות כאחד.  סקירת מחקרים שפורסמה בשנת 2013 מצאה שלזעפרן ישנה השפעה חיובית על מטופלים הסובלים מדכאון. מחקר נוסף מצא שכורכומין מסייע בהורדת רמת הגלוקוז והשומנים בדם בקרב חולי סוכרת.

רפואה משלימה במרכז רפואות

מרכז רפואות הוא המרכז הטיפולי הוותיק בישראל לרפואה משלימה (אינטגרטיבית), המאגד בתוכו את מיטב המטפלים בתחומי הרפואה השונים. המרכז מעניק מענה לכל הגילאים ולקשת רחבה של תחומים, החל מרפואת ילדים ורפואת נשים, דרך מענה בתחום האורתופדיה והספורט, טיפול בגיל השלישי, ועד לטיפול בחולים אונקולוגיים.

המרכז מציע מגוון רחב של שיטות טיפול מהרפואה המשלימה, החל מדיקור סיני, צמחי מרפא, טיפול במגע ועד טיפול בתזונה. זאת, תוך הסתכלות על המטופל כמכלול ומתן מענה טיפולי רחב ומקיף לכל מטופל.

במרכז רפואות אנו עוסקים בשיטות טיפול מקובלות, מוכחות ובעלות רקע טיפולי נרחב במוסדות רפואיים מסודרים. צוות המומחים במרכז רפואות מורכב ממטפלים מוסמכים ומנוסים, העוסקים גם בהוראה ובהסמכת מטפלים בתחום. המומחים במרכז מאמינים בחשיבותו ובערכו הרב של טיפול משולב, משלב בתוכו פתרונות מהרפואה המערבית, לצד טיפול בשיטות ובכלים מהרפואה המשלימה.

אם יש לכם.ן בעיה או חולי שאתם לא מצליחים.ות לפתור או רוצים לשפר את איכות החיים שלכם.ן, אנו מזמינים אתכם.ן ליצור איתנו קשר ונשמח לעזור בטיפול המתאים.

לתיאום פגישה וייעוץ במרכז רפואות

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

אסף מור מטפל ברפואה סיניתמטפל, מורה ומנחה קליני ברפואה סינית, מומחה לרפואה סינית בילדים ומתבגרים.

מנהל ובעלים של מרכז רפואות לרפואה משולבת, בעלים ויו”ר של הICCM (הקהילה הבינלאומית לרפואה סינית), מרכז קורס התמחות ברפואת ילדים, מרצה ומנחה קליני בקמפוס ברושים, אוניברסיטת תל אביב.

למידע נוסף»

שתפו את המאמר

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

משרת/ת במילואים? מגיעה לך

הטבה מהמדינה ברפואות!

כל מי ששרת.ה לפחות 30 יום החל מה 7.10 במסגרת צו חירום, זכאי.ת לסיוע חד-פעמי מהמדינה למימון טיפול רגשי, נפשי ומשלים. ניתן לממש ההטבה גם לטובת טיפולים בבן/בת הזוג וילדים מתחת לגיל 14.ניתן למימוש עבור טיפולים במרכז רפואות, להגיש את הקבלות לקרן המילואים – ולקבל החזר מהמדינה

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ