בישראל חיים מעל 200 אלף חולי סרטן, וכ-30 אלף חולים חדשים מאובחנים מדי שנה. התמודדות עם מחלת הסרטן טומנת בחובה מגוון רחב של קשיים נפשיים וגופניים, המשפיעים על המטופל לטווח הקצר ולעתים אף לטווח של חודשים ושנים לאחר סיום הטיפולים.

הטיפולים הקונבנציונאליים במחלה, ביניהם ניתוחים, הקרנות, כימותרפיה, טיפול ביולוגי, אימונותרפיה ועוד, כרוכים לרוב בתופעות לוואי, המשפיעים על יכולת התפקוד של המטופל ועל איכות חייו. כיום ישנה הבנה והכרה בערך של טיפול אינטגרטיבי (משולב) עבור חולי סרטן, המשלב בתוכו טיפולים קונבנציונאליים, לצד טיפולים משלימים – במגע, צמחי מרפא, דיקור וטיפולי- גוף-נפש.

מחקרים שנעשו בשנים האחרונות, מצאו שטיפולים משולבים גוף-נפש עשויים לשפר את איכות החיים של החולים בסרטן ולסייע בהפחתת כאבי ראש, הקלה בכאב, חיזוק השרירים, הפחתת דיכאון, חרדה ומתח.

השפעת הטיפולים בסרטן על המטופל

בשונה ממחלות אחרות, הטיפול בסרטן עשוי להיות משולב ממספר טיפולים שונים, ולהימשך שבועות ואף חודשים ושנים. לטיפולים אלו, החל מהקרנות, כימותרפיה, וכמובן ניתוחים להסרת הגידול, וגם המחלה עצמה, עלולים לעורר שלל תופעות לוואי משמעותיות במטופל. חולים רבים מדווחים שהטיפולים גורמים להם לתשישות ועייפות כרוניים (כ-60% מהמטופלים המקבלים כימותרפיה סובלים מעייפות ותשישות), כאב, בחילות והקאות, הפרעות בעיכול, הפרעות תחושה בגפיים (נוירופתיה הנובעת מהכימותרפיה), הפרעות שינה, הגבלות בתנועה ואף דיכאון, חרדה ומצבים נפשיים נוספים.
תופעות לוואי אלו משפיעות על איכות חייו של המטופל ועל יכולת התפקוד שלו לצד המחלה.

 

הטיפול במגע בחולי סרטן

מגע הוא חלק בלתי נפרד מהרפואה האינטגרטיבית, לצד דיקור סיני, צמחי מרפא, תזונה, תוספי מזון ועוד.
מגע הוא הדרך שלנו להעניק חמלה לאדם אחר. אנו מבקשים ומעניקים מגע באופן יום יומי לקרובים ולאוהבים שלנו, לכל אורך חיינו. למגע צורות רבות, החל מחיבוק, עיסוי לשריר כואב ועד להנחת התינוק העירום על האם, כבר ביום היוולדו.
המגע מחזק את מערכת החיסון, משרה רוגע ושלווה, מפחית כאב, מסייע בתהליכי ריפוי עצמי של הגוף ואף תורם לבריאותנו הנפשית. יתרונותיו הרבים של טיפול במגע, הם שהופכים אותו מתאים לכל אחד, בכל גיל, בין אם הינו בריא או מתמודד עם מחלה.

לא פעם, מטופלים חשים שההתמודדות עם הסרטן ממלאת את כל עולמם, הטיפול במחלה הופך להיות המרכז ובמובן מסוים הם הופכים להיות המחלה.

טיפול במגע מסייע למטופל להתחבר מחדש לגופו, לגלות את המקום שבו הוא מרגיש חיוני ובריא, להפנות את הזרקור למקומות חיוביים בתוכו ולגלות מחדש את הכוחות והמשאבים שיסייעו לו בתהליך ההתמודדות וההחלמה.

טיפול בשיאצו לחולי סרטן

שיאצו היא שיטת טיפול במגע שהתפתחה ביפן ב- 200 השנים האחרונות, ומבוססת על העקרונות של הרפואה הסינית, לצד שילוב ידע מהרפואה המערבית בכל הנוגע לפיזיולוגיה ולאנטומיה של גופנו.
השיטה מבוססת על לחיצות, מתיחות והנעת המפרקים, שמטרתם הזרמת האנרגיה והדם בגופנו אל אזורים ואיברים בהם קיימת בעיה או כאב, ואיזון האנרגיה בגופנו.
שיאצו הינו טיפול פליאטיבי עבור חולים אונקולוגיים, כלומר טיפול תומך שמטרתו להקל על הסבל של המטופל, למזער את התסמינים מהם הוא סובל, לשפר את איכות חייו ולחזק אותו על מנת שיוכל להמשיך בתהליך הטיפול במחלה.טיפול במגע לחולי סרטן

 

הטיפול בשיאצו מתאים לכל חולה

הטיפול בשיאצו מתאים למתמודדים עם כל סוגי הסרטן, בכל שלב, וללא קשר לסוג הטיפול הקונבנציונאלי שניתן למטופל.
הטיפול שם במרכז את המטופל, ולא את המחלה. על מנת להתאים את הטיפול למטופל, התהליך מתחיל באבחון, המתבסס על תשאול המטופל, התבוננות והקשבה לקשיים עמם הוא מתמודד, לצד מגע.
הטיפול מורכב מסדרה של טיפולים, המלווים את החולה לאורך הטיפול האונקולוגי, לצד הטיפול הקונבנציונאלי במחלה ואף לאחריו, במידת הצורך ובהתאם לרצונו של המטופל.
בכל מפגש בוחנים המטפל והמטופל יחד את הקשיים הקיימים, מתוך מטרה לסייע למטופל כאן ועכשיו.

כיצד השיאצו מסייע לטיפול והקלה בכאבם של חולי סרטן

מחקר שפורסם בשנת 2018 בחן את ההשפעה של שיאצו על תסמיני כאב, הפרעות שינה, בחילות, חרדה ולחץ בקרב חולי סרטן. המחקר מצא שחולים שטופלו בשיאצו דיווחו על שיפור משמעותי בסימפטומים, כמו גם בתפיסת הרווחה האישית שלהם (wellbeing).

לא פעם מטופלים מתחבטים בשאלה מהו הזמן הנכון להתחיל בטיפול במגע, ואף סבורים שאין טעם להתחיל בטיפול לאחר השלמת הטיפולים הקונבנציונאליים.
חשוב לציין שיתרונותיו של טיפול בשיאצו הם שהופכים אותו לרלוונטי עבור חולי סרטן בכל שלב בהתמודדותם עם המחלה. היות שחלק מהטיפולים האונקולוגיים ממשיכים להשפיע על המטופל גם לאחר סיום הטיפול, ישנו בהחלט מקום לפנות לטיפול בשיאצו גם בתקופת ההחלמה מהמחלה.

טיפול שיאצו בידיים מקצועיות ומנוסות הינו בטוח לחלוטין, גם במקרים של פיזור גרורתי גרמי. בנוסף, טיפול בשיאצו מהווה הזדמנות עבור מטופלים רבים לבצע שינוי חיובי באורח חייהם. לא פעם, מטופלים העדים להשפעותיו החיוביות של טיפול במגע, ולכך שביכולתם להרגיש טוב יותר, מתגייסים לטפל בעצמם, ומבצעים שינויים מבורכים באורח חייהם, החל מתזונה, שילוב צמחי מרפא בשגרה ועוד. 

לתיאום פגישה וייעוץ עם דגנית

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

דגנית וולךמטפלת כבר משנת 2003, התחלתי את דרכי בעולם הטיפול כמטפלת במגע.

בשנים האחרונות אני מתמחה בליווי מטופלים המתמודדים עם מחלת הסרטן. במשך 3 שנים טיפלתי במסגרת המחלקה לרפואה משלימה, במחלקה האונקולוגית במרכז רפואי איכילוב.

למידע נוסף»

שתפו את המאמר

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

משרת/ת במילואים? מגיעה לך

הטבה מהמדינה ברפואות!

כל מי ששרת.ה לפחות 30 יום החל מה 7.10 במסגרת צו חירום, זכאי.ת לסיוע חד-פעמי מהמדינה למימון טיפול רגשי, נפשי ומשלים. ניתן לממש ההטבה גם לטובת טיפולים בבן/בת הזוג וילדים מתחת לגיל 14.ניתן למימוש עבור טיפולים במרכז רפואות, להגיש את הקבלות לקרן המילואים – ולקבל החזר מהמדינה

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ