הטיפולים הכימותרפיים מביאים עמם שלל תופעות לוואי, שלא פעם ממשיכות ללוות את המטופל גם לאחר סיום הטיפול; שיקום, הכולל בין היתר דיקור סיני, מסייע למטופלים לחזור לתפקוד ולשגרה.

מתמודדים עם סרטן? אתם לא לבד

ההתמודדות עם מחלת הסרטן טומנת בתוכה קושי רב.
מעבר להתמודדות הנפשית עם הבשורה על המחלה, על המטופל לעבור לא פעם סדרה של טיפולי הקרנות וכימותרפיה, שהם אמנם יעילים מאוד, אך מלווים בתופעות לוואי קשות. אם לא די בכך, לעתים תופעות לוואי אלו אינן חולפות גם שבועות וחודשים לאחר שהמטופל כבר התגבר על המחלה, ומצופה ממנו לחזור לשגרת חייו.
אמנם בעשורים האחרונים חלה התקדמות רבה בטכנולוגיות ובטיפולים במחלה, על סוגיה השונים, ואחוזי ההחלמה מהמחלה עלו בהתאם, אך ההתמודדות עם המחלה עדיין נותרה מורכבת כבעבר.
לצד זאת, בקרב צוותים רפואיים ומטופלים כאחד, גדלה כיום ההבנה באשר לערך הרב הטמון בשילוב טיפולים משלימים, לצד הטיפולים הקונבנציונאליים במחלה. טיפול אינטגרטיבי (משולב) יכול לסייע רבות למטופל בשלבים השונים של התמודדותו עם המחלה – החל מרגע האבחון, דרך הטיפול במחלה ואף לאחר ההחלמה ממנה.

השפעת הטיפולים הכימותרפיים על המטופל

על פי נתוני משרד הבריאות לשנת 2008, כ-40% מקרב הגברים יחלו בסרטן במהלך חייהם (כלומר אחד מכל מ-2.5 גברים, וכ-35% מכלל הנשים (אחת מכל שלוש נשים).
ניתוחים, הקרנות וטיפולי כימותרפיה עלולים להוביל לתופעות לוואי רבות. כך, ההערכה היא שכ-60% מהחולים המטופלים בכימותרפיה יחוו עייפות ותשישות בעקבות הטיפול. תופעות לוואי נוספות שמטופלים מדווחים עליהן הן הפרעות שינה, בחילות והקאות, שינויים בעיכול, חולשה, נוירופתיה, ירידה בספירת הדם הלבנה, חרדה ודיכאון ועוד.

מהו טיפול בדיקור סיני?

על פי הרפואה הסינית, בעיות בריאותיות ומחלות נוצרות כתוצאה מחוסר איזון במערכות הגוף השונות שמתבטא במגוון תלונות או סימפטומים. הדיקור הוא שיטת טיפול עתיקה, במסגרתה מתבצע איבחון ספציפי לתלונות המטופל ולבסוף ממקם המטפל מחטים דקיקות בנקודות שונות בגוף המטופל, ואלו מסייעות בזרימת הדם לאזורים או לאיברים פגועים, וביצירת תנועה של האנרגיה בגוף.

 

דיקור סיני לחולי סרטן

טיפול בדיקור סיני נחשב בטוח מאוד, ללא תופעות לוואי, ומתאים לכל אדם.
בטיפול, ההסתכלות הינה על האדם כמכלול. בהתאם, הטיפול מתמקד באדם ולא רק במחלה, כאשר המטרה היא לסייע למטופל בהתמודדות הנפשית והפיזית ולחזק אותו.
כל מטופל עובר תשאול ואבחון באשר למצבו הבריאותי, לצד בחינת מצב המחלה (היכן היא ממוקמת בגוף ובאיזה שלב היא) וכיצד משפיעים המחלה והטיפולים על המטופל.

לאורך השנים, מחקרים שנעשו בנושא מצאו שהדיקור מסייע בהפחתת כאב, היות והוא מעודד את הגוף להפריש אנדורפינים – הורמונים הפועלים כמשככי כאבים טבעיים. 

עובדה זו הופכת את הטיפול בדיקור סיני לחולי סרטן לרלוונטי במיוחד, שכן אלו מתמודדים עם כאבים בעקבות המחלה והטיפולים בה. לדיקור השפעה מיטיבה על מגוון תופעות לוואי נוספות, ומטופלים רבים מדווחים כי כבר לאחר טיפול אחד הם מרגישים חיוניים יותר.

 

דיקור סיני לחולים בסרטן הוכח כמסייע להתמודדות עם המחלה

מחקר שפורסם בשנת 2018, בחן את השפעתו של דיקור על תופעות לוואי של כימותרפיה, בקרב מטופלים שסבלו מסרטן פי הטבעת וטופלו בכימותרפיה. המחקר מצא כי דיקור הפחית באופן משמעותי את התסמינים הנוגעים לתסמונת ובקרב 17% מהמטופלים התסמונת נעלמה לגמרי.
מחקר אחר, שפורסם בשנת 2013, מצא שדיקור סיני הפחית באופן מובהק את משך ההחלמה של חולי סרטן מעי גס לאחר ניתוח לפרוסקופי, הפחית את הצורך שלהם בנטילת תרופות לשיכוך כאב וקיצר את משך האשפוז לאחר הניתוח.

חשוב להדגיש שדיקור יכול אף לסייע למטופל להתמיד בטיפול הקונבנציונאלי במחלה. כך לדוגמא, מטופלים שקיימת ירידה בכמות תאי הדם הלבנים בדם כתוצאה מהטיפול הכימותרפי, צריכים להמתין פרק זמן ארוך יותר עד שיוכלו לקבל טיפול נוסף. חולשה גופנית היא גורם נוסף להפסקת הטיפול הכימותרפי.
דיקור עשוי להפחית תופעות לוואי אלו, לחזק את מערכת החיסון של המטופל ולסייע לו להשלים את סדרת הטיפולים.
סקירה שנעשתה בנושא ב 2013, מצאה שדיקור הוא טיפול תומך יעיל בחולי סרטן, המפחית את תופעות הלוואי של ההקרנות והכימותרפיה (מקור: Chinese Journal of Integrative Medicine).

בזכות השפעתו החיובית של דיקור על ההתמודדות הנפשית של המטופלים ויכולתו לסייע בהפגת מתחים וחרדה, יש בהחלט מקום להתחיל בטיפול בדיקור כבר לאחר קבלת האבחון.

חשיבותו של הדיקור בתקופת ההחלמה

דווקא לאחר שהסתיימו הטיפולים, בעוד הסביבה והמשפחה מצפה שהמטופל יחזור לשגרה, לעתים מוצאים את עצמם המטופלים חלשים, מותשים ומתקשים לחזור לתפקוד.  פער הזה בין הרצון ליכולת גורם למטופל לחוות תסכול וקושי אמיתי. מטופלים אלו חווים קושי אמיתי, גופני ונפשי, בהתאוששות מהמחלה והטיפולים הקשים שעברו, וחזרה לתפקוד מלא כבעבר.

כאן נכנס לתמונה תפקידו של הדיקור, שיכול לסייע למטופל להשתקם, להתגבר על התשישות והחולשה, ולשפר את איכות חייו. סדרת טיפולים בדיקור יפני וסיני, לאחר ההחלמה מהמחלה עצמה, יכולה להפחית את התשישות והחולשה שהמטופל חווה, לחזק את המערכת החיסונית ולהשיב לו את האנרגיה והחיוניות הדרושה שלו על מנת לחזור, צעד אחר צעד, לחיים פעילים.

סדרת טיפולים בדיקור יפני וסיני, לאחר ההחלמה מהמחלה עצמה, יכולה להפחית את התשישות והחולשה שהמטופל חווה, לחזק את המערכת החיסונית ולהשיב לו את האנרגיה והחיוניות הדרושה שלו על מנת לחזור, צעד אחר צעד, לחיים פעילים.

לתיאום עם פגישה וייעוץ עם אלעד יצחקוב

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

אלעד יצחקוב, מטפל ברפואה סינית

אלעד יצחקוב

מומחה ברפואה סינית ויפנית, מטפל סרפואה סינית ויפנית לטיפול במצבים מורכבים

מנכ"ל ובעלים של הקהילה הבינלאומית לרפואה סינית (ICCM). חבר בצוות ההוראה של מכללת רידמן לרפואה משלימה. מטפל ב"מרכז טל", במחלקה האונקולוגית בבית חולים תל השומר. נשוי ואבא לשלושה ילדים.

למידע נוסף >

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

משרת/ת במילואים? מגיעה לך

הטבה מהמדינה ברפואות!

כל מי ששרת.ה לפחות 30 יום החל מה 7.10 במסגרת צו חירום, זכאי.ת לסיוע חד-פעמי מהמדינה למימון טיפול רגשי, נפשי ומשלים. ניתן לממש ההטבה גם לטובת טיפולים בבן/בת הזוג וילדים מתחת לגיל 14.ניתן למימוש עבור טיפולים במרכז רפואות, להגיש את הקבלות לקרן המילואים – ולקבל החזר מהמדינה

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ