מי לא חווה לילות שלמים ללא שינה, הבטיחו שזה יעבור ועדיין אחרי 3-4 חודשים אתם טרוטי שינה, חסרי סבלנות ומתקשים לתפקד ביום יום, הלו הורים ל – newborn. בעזרת כמה טיפים לשינוי הרגלים אפשרי שגם אתם תישנו בלילות.

הפרעות שינה אצל ילדים – רקע

המשוואה פשוטה, אם הילד לא ישן – ההורה לא ישן ואם ההורה לא ישן אז הוא פחות מתפקד ופחות סבלני לילד, הילד מתוסכל, ההורה מתוסכל, הילד צריך יותר תשומת לב מההורה, ישן פחות טוב וככה זה ממשיך… מעגל רשע שקשה לפתור אותו בעולם המודרני שגם כך סובל מלחץ וחוסר שינה.

הפרעות שינה בתינוקות ובילדים הינה תופעה נפוצה בכל גיל, היא מטרידה, משבשת את השגרה אך אם נבין את תהליכי השינה שעוברים על הילדים שלנו נוכל בעזרת הדרכה ושינוי הרגלים נכון לחולל שינוי ולחזור לשגרה מיטבית.

מהו זמן השינה המומלץ

אז חשוב לדעת שאדם ממוצע מבלה כשליש מחייו בשינה. מומחי שינה מארה"ב גיבשו את כמות שעות השינה המומלצת לפי גילאים ונמצא ש:

 • תינוקות מגיל 0-3 חודשים – זקוקים ל-14-17 שעות שינה.
 • בגילאים 4-11 חודשים – זקוקים ל- 12-15 שעות שינה
 • בגילאים שנה עד שנתיים – זקוקים ל- 11-14 שעות שינה
 • בגילאים שלוש עד חמש שנים –זקוקים ל- 10-13 שעות שינה
 • בגילאים שש עד גיל 13 שנה –זקוקים ל- 9-11 שעות שינה
 • בגילאי 14-17 שנה – זקוקים ל- 8-10 שעות שינה
 • גילאי 18-25 שנה – זקוקים ל-7-9 שעות שינה
 • גילאי 26 ומעלה – זקוקים ל-7-8 שעות שינה

המקור לבעיות שינה אצל תינוקות

אז מה קורה עם שינה ותינוקות, למה חלקם לא ישנים בלילות כשאנחנו ההורים מותשים ורוצים לישון. תינוקות לאחר לידתן אינם ישנים בלילה ולעומת זאת ישנים ביום. חשוב להבין שבזמן ההיריון כשהאם מתהלכת ופעילה התינוק ישן. ובזמן שהאם ישנה התינוק פעיל וכל אם יודעת שדווקא בזמן שהיא שוכבת לנוח היא מרגישה בעיקר את תנועות העובר. לאחר הלידה התינוק ממשיך בפעילות זאת והיום והלילה הפוכים. רק לאחר מספר חודשים (לכל תינוק קצב משלו) ההפרשה של הורמון השינה (המלטונין) מתאזנת לפי שעות היום והלילה והתינוק מתחיל לישון יותר בלילה מאשר ביום.

תינוקות עד גיל שמונה – 10 חודשים בממוצע נוטים להתעורר לאכול לפחות פעם אחת במשך הלילה וזהו מצב תקין וסביר. כמובן שיש תינוקות מופלאים שמיד עם הגעתם הביתה ישנים לילה שלם מבלי להתעורר לאוכל, אך עדיין אלה "מיעוט מובחר". התעוררות לאוכל מעבר לגילאים אלה יכולה להיות ביטוי לחרדת נטישה ולא דווקא ביטוי של רעב. תופעה של חרדת נטישה מופיעה מעל לגיל 6 חודשים ומתבטאת בהתעוררות של התינוק ובצורך שלו לראות את ההורה ואז מתן בקבוק עם מים או מוצץ מחזיר את התינוק לשינה.

קשור: גזים אצל תינוקות – טיפול ודברים שכדאי לדעת

הסיבות להפרעות שינה בילדים מגיל גן ואילך

הפרעות שינה בגילאים אלה יכולות להיות כתוצאה של מגוון בעיות. בעיות רפואיות – מחלות ויראליות ואחרות, אירועי קוצר נשימה, הגדלת שקד שלישי עם נחירות והפסקות נשימה, דלקות אוזניים חוזרות ועוד. כל אירוע תחלואה עלול לגרום להפרעה וחוסר שינה תקינה. הרגלי שינה ליקויים שנמשכו מגיל הינקות יכולים להמשיך לשבש את השינה גם בגילאים הגדולים יותר. חוסר הקפדה על שעות שינה מתאימות כפי שצוינו לעיל ,יכולות לגרום להפרעות בשינה ולכן יש להקפיד להשכיב את הילדים לישון בהתאם להמלצות שפורטו. הופעה של לחץ ומתח הן בבית והן מחוץ לבית (בעיות בגן או בבית הספר) עלולים להדיר שינה מעיני הילדים.

אחת התופעות הנפוצות שיכולה לגרום להפרעות בשינה הינה תולעים במערכת העיכול , כאשר התולעים לרוב פעילות בשעות הלילה וגורמות לכאבי בטן ולגרד בפי הטבעת ובנרתיק ומפריעות לשינה סדירה.  תנאים סביבתיים עלולים להשפיע על איכות השינה כגון: רעש, חדרים צפופים ולא מאווררים, חום או קור, כל אלה בהחלט תורמים לשינה לא רגוע וליקיצות מרובות. טיפול בכל אחד מהגורמים שהוזכרו יביא לשיפור באיכות השינה, להתעוררות עם מצב רוח טוב, ערנות בלימודים ושמירה על בריאות תקינה.

הורים – רוצים לחזור לישון בלילה?

אם כל מה שניסיתם לא עובד, מומלץ לשנות את הגישה שלכם לנושא השינה של התינוק. 

 

ד"ר דניאל שנהר:
הגישה הקלאסית גורסת, ששינה במיטת ההורים גורמת לחוסר הפרדות של הילד מההורים והוא אינו מסוגל להרדים את עצמו ולכן כאשר ההורה אינו נמצא בסמוך לו , הוא אינו מסוגל להירדם ולישון. מצב זה מביא להפרעת התנהגות קשה הגורמת ליקיצות רבות, בכי של שעות רבות במשך הלילה עד לכניעה של ההורים וחזרת הילד למיטתם. ככל שתופעה זו תמשך כך המצב ילך ויחמיר ויהיה קשה יותר לטפל בו.
אסף מור:
הגישה המודרנית יותר חוזרת להסתכל על הילד באופן ביולוגי ולנסות להבין את הצרכים של הילד קודם כל  בהקשר של התהליכים הפיזיולוגים בחיים שלו ולפיכך מאבחנת את בעיות השינה כבעיה אורגנית. בעיית שינה נובעת מחסך אצל הילד, לעיתים אלו באמת בעיות של גבולות במערכת היחסים בין הילד להורה אך יש גם להתייחס לצרכים הביולוגים של הילד, אורגניזם צעיר שצריך לקבל אנרגיה מהוריו ולעיתים צריך את הזמן הנוסף איתם גם במהלך הלילה.

טיפים להתמודדות עם הפרעות שינה אצל ילדים

טיפ לשינוי הרגלי שינה בתינוקות – שיטת "החמש דקות":

אחת השיטות המקובלות לטיפול בתופעה זו היא שיטת החמש דקות הדורשת שיתוף פעולה בין ההורים ומתבטאת בהשכבת התינוק עם טקס שינה מסודר בחדר נפרד מההורים וכשהתינוק מתחיל לבכות יש לתת לו לבכות כחמש דקות, לגשת למיטתו מבלי להוציא אותו החוצה, להרגיעו בעזרת מוצץ או בקבוק מים ולצאת מהחדר.

יש לחזור על פעולה זו עד שהתינוק נרדם. לעיתים יידרשו מספר שעות ואף ימים כדאי לבצע את התהליך ובסיומו התינוק יבין שאין משחקים באמצע הלילה ואין אפשרות להגיע למיטת ההורים. התינוק ילמד להרדים את עצמו וההורים יוכלו לישון בצורה תקינה וטובה.

יחד עם שיטה זו יש לבחון טוב עם ההורים האם יש לילד חסך ריגשי, נפשי או פיזיולוגי אותו צריך לפתור ולתת לו מענה התנהגותי במהלך היום ולא בלילה.

הטיפול הטבעי בהפרעות שינה בתינוקות ובילדים, מעניק טיפול הוליסטי המשלב גוף ונפש כמקשה אחת. הטיפול הינו טבעי לחלוטין ממקורות הקיימים בטבע ואין לו תופעות לוואי ומטרתו לפתור את בעיית השינה על מנת שנוכל להגיע למצב בו השינה של הילדים שלנו תהיה טובה, רגועה ושלווה אשר תאפשר להם לקום בבוקר עם חיוך ולתפקד במהלך היום בצורה תקינה ואופטימית.

טיפול בהפרעות שינה

הטיפולים המוצעים במרפאת רפואות ילדים כוללים מגוון שיטות טיפול מעולם הרפואה הטבעית והמסורתית.

 • הומיאופתיה מודרנית
 • דיקור
 • שונישין (דיקור ללא מחטים)
 • צמחי מרפא
 • תזונה ותוספים.

מצפים לכם,

צוות רפואות.

 

לתיאום עם פגישה וייעוץ עימנו:

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

ד"ר דניאל שינהר הומיאופת

דניאל שינהר M.D

עוסק בתחום כירורגית ילדים למעלה מ-30 שנה במכלול הרחב של הבעיות הכירורגיות. מטפל בפגים, תינוקות, ועד מתבגרים בני 18 שנה. עוסק בתחום ההומיאופתיה המודרנית למעלה מ-20 שנה.

דניאל עבד במשך שלוש שנים בבית החולים דנה לילדים בת"א ומשנת 1999 עובד בבית החולים תל השומר במחלקת כירורגית ילדים ומשנת 2017 מכהן כמנהל מחלקת כירורגית ילדים בשיבא תל השומר.

למידע נוסף >

אסף מור מטפל רפואה סינית

אסף מור (Dipl CM (IATcm, ETCMA

בעלים ומנהל של מרכז רפואות, מומחה ברפואה סינית בילדים ומבוגרים.

בעלים ויו"ר של הICCM (הקהילה הבינלאומית לרפואה סינית), מרכז קורס התמחות ברפואת ילדים, מרצה ומנחה קליני בקמפוס ברושים, אוניברסיטת תל אביב.

אסף הינו מטפל, מלמד ועוסק ברפואה סינית משנת 2006.

למידע נוסף >

שתפו את המאמר

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

משרת/ת במילואים? מגיעה לך

הטבה מהמדינה ברפואות!

כל מי ששרת.ה לפחות 30 יום החל מה 7.10 במסגרת צו חירום, זכאי.ת לסיוע חד-פעמי מהמדינה למימון טיפול רגשי, נפשי ומשלים. ניתן לממש ההטבה גם לטובת טיפולים בבן/בת הזוג וילדים מתחת לגיל 14.ניתן למימוש עבור טיפולים במרכז רפואות, להגיש את הקבלות לקרן המילואים – ולקבל החזר מהמדינה

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ