קמים בבוקר מהמיטה עם גב כואב? אתם לא לבד. באורח החיים המודרני, הפכו כאבי גב לבעיה שכיחה בקרב רבים. בין אם אתם עובדים רוב היום בישיבה מול המחשב או בעבודה פיזית הכרוכה בעמידה ממושכת, אתם עלולים לסבול מכאבי גב. התופעה יכולה להופיע בכל גיל, אך היא נפוצה יותר בגילאי שלושים ומעלה, ומתרחשת אף בשכיחות גבוהה יותר בקרב בני הגיל השלישי. למעשה, הנתונים מצביעים על כך שכ- 80% מאתנו יסבלו במהלך חייהם מכאבי גב. רוב המתלוננים על כאבי גב מספרים כי הם חווים כאב בגב התחתון, וחלקם מדווחים גם על כאבים בגב העליון.

כאבי גב, בייחוד כשהם הופכים לבעיה כרונית, עלולים לשבש את שגרת החיים שלנו, להקשות עלינו בביצוע פעולות פשוטות ויום-יומיות ולהשפיע לרעה על איכות החיים שלנו. לכן, ישנה חשיבות גדולה לאבחון הסיבה לכאבי הגב ולפנייה לקבלת טיפול הנכון עבורכם.

 

סיבות לכאבי גב

ישנן מגוון רחב של סיבות להופעת כאבי גב, כאשר ניתן לחלק את הכאב לאקוטי וכרוני. כך, כאב גב אקוטי מתפתח בצורה פתאומית ועלול להופיע בעקבות חבלה, תאונה, שימוש מוגזם בגב כדוגמת נשיאת משקל כבד, פעילות גופנית מאומצת ואף מתח או קרע של רצועות תומכות בגב.

כאבי גב כרוניים, לעומת זאת, נמשכים לאורך תקופה של שלושה חודשים ויותר, כאשר הגורם להם יכול להיות בעיות רפואיות ממושכות כדוגמת מחלות ניווניות, אוסטאופורוזיס, עודף משקל, בלט או קרע בדיסקים הבין-חולייתיים (פריצת דיסק), אך גם יציבה לא נכונה, ישיבה ממושכת וחוסר בפעילות גופנית עלולים לפגוע בגב לאורך זמן.
היריון הוא אמנם לא מחלה, אך גם נשים בהיריון עלולות לסבול מכאבי גב, בשל הלחץ והמשקל המופעלים על הגוף.

 

גורמים נוספים לכאבי גב כרוניים

ומה לגבי שימוש מרובה במסכים? כיום אנו יודעים שהחיים לצד מסכים מביאים עמם גם לא מעט חסרונות. כך, ישיבה ממושכת מול המחשב ללא תמיכה בגב ובצוואר ושימוש ממושך במכשיר הטלפון הנייד מפעילים לחץ רב על הצוואר והגב העליון ומובילים לכאבים כרוניים.

גם מצבי לחץ וחרדה ידועים כגורם המשפיע על מתח השרירים, ועלולים להוביל לכאבי גב.

כאב גם עלול להופיע, במקרים נדירים יותר, כתוצאה של מומים מולדים בעמוד השדרה, מחלות כדוגמת שלבקת חוגרת ופיברומיאלגיה, זיהומים ואף גידולים שפירים או ממאירים.

 

מתי כאב גב צריך להדליק נורה אדומה?

אם יש לכם כאב גב, סביר להניח שאין סיבה להילחץ. ברוב המקרים יחלוף הכאב כלעומת שבא בתוך מספר שבועות. עם זאת, במידה והכאב מונע מכם להמשיך בשגרת חייכם או נמשך זמן רב, מומלץ לפנות לייעוץ רפואי וקבלת טיפול. כמו כן, במידה ואתם חווים כאב חזק מאוד, או כאב המלווה בנימול, הקרנה לרגליים והפרעות תחושה, יש לפנות לרופא המטפל בהקדם.

טיפול בכאבי גב

הטיפול בכאבי גב על פי הרפואה הסינית

הרפואה הסינית מציעה מגוון אפשרויות טיפול יעילות ובטוחות להקלה על כאבי גב ולהפגתם. דיקור סיני הינו אחד מהשיטות העתיקות לטיפול בכאבים, אשר יעילותו הוכחה במחקרים לאורך השנים להקלה בכאבי גב ובסיוע בהפגתם. דיקור סיני הוא שיטת הטיפול הראשונה לטיפול בכאב ע"י FDA, הדיקור מוביל לשחרור אנדורפינים, המשככים כאב ומסייעים להילחם בדלקות. 

אני מאמין...
הייחוד של הדיקור הסיני על פני שיטות טיפול אחרות מבחינתי, הוא הראיה הרחבה על התלונה של המטופל, או כאב הגב באופן כללי. לכן בתחילת כל טיפול נשאל שאלות שיעזרו לנו להבין האם יש רובד נוסף לכאב הגב כמו הפרעות מעיים שונות, עייפות כרונית, חבלה או ניתוח שלא החלימו כמו שצריך ובעיה מבנית שמקשה על הגוף לתפקד בצורה אידיאלית. 

אחרי שאנו מבינים את מקור הבעיה אנחנו ניגשים לטפל בכאב הגב, וכך הטיפול יניב תוצאות עמוקות ומשמעותיות יותר לאורך זמן. 

 

איך למנוע כאבי גב – טיפים מרכזיים

החדשות הטובות הן שכאבי גב הם לרוב עניין הפיך, ובאמצעות דיקור סיני, סיגול אורח חיים בריא ושילוב פעילות גופנית ניתן לצמצם את הכאב למינימום. אז הנה מספר המלצות כלליות שיכולות להקל עליכם – 

 • חזקו את שרירי הגב והבטן – אלו יסייעו ביציבה ובשמירה על גמישות הגב.
 • היו מודעים לגוף – ניתן למנוע כאבי גב באמצעות הקפדה על ישיבה נכונה (בעבודה וגם מול הטלוויזיה), סידור נכון של עמדת העבודה ואף התאמת חלל העבודה. הקפידו על התכופפות נכונה בהרמת משאות כבדים ומניעת עומס על הגב.
 • תנסו להיות בתנועה ככל הניתן – הגוף שלנו אינו בנוי לישיבה ממושכת, או להמצאות ללא תזוזה לאורך זמן ממושך. גם במהלך יום העבודה חשוב לקום, להתהלך ולבצע מתיחות קלות מדי שעה.
 • פעילות גופנית מאוזנת – התאימו את סוג ועצימות הפעילות הגופנית ליכולותיכם ולתחושות הגוף, ואל תעמיסו על עצמכם מעבר למה שמרגיש לכם אפשרי. 
 • מתעוררים בבוקר עם כאבים בגב? יתכן שאתם זקוקים להחלפת המזרן והכרית כך שיתאימו לצרכי הגוף שלכם. 
 • שינה על הבטן – העדיפו שינה על הצד או על הגב ותוכלו להימנע מכאבים בגב התחתון או הצוואר. ניתן להניח כריות מתחת לברכיים, לתמיכה בגב התחתון.
 • שינה מספקת – עייפות ומחסור בשעות שינה עלולים גם הם להוביל לכאבי גב. הקפידו על שנת לילה בת 7-8 שעות.  
 • נעליים נוחות – בחירה בנעליים נוחות, בייחוד במהלך פעילות גופנית, יכולה לסייע במניעת כאבי גב.

 

טיפול בכאבי גב במרכז רפואות

אנו במרכז רפואות מציעים טכניקות טיפול נוספות לכאבי גב, בנוסף לדיקור סיני – 

 • שיאצו – שיאצו היא שיטת טיפול יפנית המבוססת על לחיצות ומתיחות, שמעודדות את זרימת דם ואנרגיה (צ'י) לאיברים השונים ומסייעות בהפחתת כאב. 
 • טווינא – שיטת טיפול במגע שמקורה ברפואה הסינית, הכוללת לחיצות, תנועות ומתיחות. כמו השיאצו, גם הטווינא מכוונת להזרמת דם ואנרגיה בגוף ובכך מעודדת תהליכי ריפוי טבעיים והקלה על כאב.
 • ביופידבק – שיטת טיפול המוכוונת לויסות רגשי והתמודדות יעילה יותר עם מתח פיזי ונפשי. הטיפול כולל חיבור לחיישנים בכף היד, המודדים פרמטרים שונים כמו דופק, טמפרטורה, קצב הלב ועוד. מטרת טיפול הביופידבק היא להשיב את האיזון ומתן משוב מדויק באמצעות המערכת כדי לראות את הצלחות ומדדי השיפור.
 • צ'י קונג – שיטה מסורתית השמה דגש על תרגילי תנועה, שליטה בנשימה, ומדיטציה כדי לחזק את הגוף והבריאות. תרגול קבוע בצ'י קונג הוכח כיעיל להרגעת הנפש, חיזוק מערכת החיסון, שיפור השינה ועוד. 

לפרטים נוספים וקביעת טיפול, צרו קשר

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

אלעד יצחקוב, מטפל ברפואה סינית

אלעד יצחקוב

מומחה ברפואה סינית ויפנית, מטפל סרפואה סינית ויפנית לטיפול במצבים מורכבים

מנכ"ל ובעלים של הקהילה הבינלאומית לרפואה סינית (ICCM). חבר בצוות ההוראה של מכללת רידמן לרפואה משלימה. מטפל ב"מרכז טל", במחלקה האונקולוגית בבית חולים תל השומר. נשוי ואבא לשלושה ילדים.

למידע נוסף >

שתפו את המאמר

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

עזרה שחוזרת לקהילה

בואו לדאוג לעצמכם או לתרום טיפולים לקהילה ועל הדרך לסייע לעסק במילואים.
לנצח את הכולסטרול, הסוכר ולחץ הדם הגבוהים!

רוצים לשמור על בריאותכם מקרוב?

הרשמו לניוזלטר שלנו וקבלו מידע עדכני ומקצועי בנוגע לבריאותכם

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ