מה היא נוירופתיה סוכרתית?

סוכרת הינה מחלה כרונית, המופיעה בעקבות פגיעה ביכולת של הלבלב לייצר אינסולין. הסוכרת כבר הוכרזה כמגפה של המאה ה-21, ומנתוני קופות החולים (התוכנית הלאומית למדדי איכות בקהילה), כ- 10% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל סובלת מסוכרת. ללא טיפול, המחלה עלולה להוביל להופעת סיבוכים שונים בכליות, בראייה, בלב ובגפיים. אחד מסיבוכיה השכיחים של סוכרת הוא נוירותפיה סוכרתית – פגיעה במערכת העצבים. כ-50% מכלל הסוכרתיים יחוו במהלך חייהם תסמינים של נוירופתיה.

 

מהם הגורמים לנוירופתיה סוכרתית?

הגורם המרכזי להופעתה הוא חוסר איזון של המחלה – עודף סוכר בדם ומחסור באינסולין לאורך זמן. גורמים נוספים שמעלים את הסיכון להופעתה הם השמנת יתר, לחץ דם גבוה ומחלות כלי דם וכן רמות גבוהות של שומנים בדם (כולסטרול וטריגליצרידים).

הסיכון להתפתחות נוירופתיה סוכרתית בקרב החולים עולה עם הגיל, וגבוהה במיוחד בקרב חולים מבוגרים ובקרב אלו הסובלים מסוכרת מעל 25 שנים. לגוף יש "זיכרון מטבולי" וחולי סוכרת שבעבר לא שמרו על איזון של הסוכר בדם, גם אם היום הם מאוזנים, הם בעלי סיכוי גבוה משמעותית לפתח נוירופתיה סוכרתית, לעומת אנשים ששמרו על איזון יחסי טוב של הסוכר בדם.

 

מהם התסמינים של נוירופתיה סוכרתית?

נוירופתיה סוכרתית מתבטאת בפגיעה עצבית, ועלולה להופיע בכל איבר בגוף, אם כי לרוב תשפיע על הגפיים, ובעיקר בגפיים התחתונות.

תסמיניה של הנוירופתיה משתנים בהתאם למיקום הפגיעה והיקפה. דבר נוסף המשפיע על הופעת התסמינים הוא סוג הפגיעה העצבית: פגיעה בעצבים המוטוריים, החישתיים, או באלו השייכים למערכת העצבים האוטונומית (המחברת בין מערכת העצבים המרכזית לשרירים ולכלי דם בגוף).

נוירופתיה סוכרתית יכולה להתבטא בכאב מקומי באזור הפגוע, תחושת נימול או עקצוץ, תחושה של זרמים חשמליים, חום (תחושת שריפה) או קור ואף ירידה בתחושה, לצד חולשת שרירים. לעתים יופיעו גם בחילות, הקאות, שינויים ביציאות וחולשה כללית. סוגים מסוימים של המחלה, עלולים להוביל לפגיעה בשרירי הגפיים, בעיניים, בלב ובכלי הדם, להופעת כיביים ברגליים ועוד.

איך לטפל בנוירופתיה סוכרתית

ללא טיפול, הפגיעה העצבית הולכת ומתרחבת, הנזק למערכת העצבים מתפתח בהדרגה ותסמינים 'קלים' הופכים למשמעותיים. נדגיש כי פגיעה עצבית משמעותית מובילה לירידה באיכות חיי החולה וביכולת התפקוד היום-יומית שלו.

קשור: טיפול טבעי בסוכרת – איך מטפלים לפי הרפואה הסינית?

טיפול בנוירופתיה סוכרתית?

טיפול נכון בסוכרת ואיזון המחלה יכול לסייע במניעת התפתחותה של נוירופתיה סוכרתית וסיבוכים אחרים.

  • מעקב רפואי והקפדה על אורח חיים בריא – מרגע שהופיעה, אין דרך להשיב לאחור את הנזק העצבי שגרמה הנוירופתיה הסוכרתית, אך בעזרת מעקב רפואי סדיר מול אנדוקרינולוג ואיזון הסוכרת באמצעות תרופות (במידת הצורך), ניתן בהחלט למנוע הידרדרות נוספת במצב. לצד זאת, ניהול אורח חיים בריא, הכולל תזונה נכונה, שילוב פעילות גופנית בשגרה והמנעות מעישון, יסייעו גם הם בעיכוב התקדמות הנוירופתיה.
  • טיפול בכאב נוירופתי – ישנן כיום מספר תרופות לשיכוך כאב שמאושרות לטיפול בכאב נוירופתי. לצד זאת, ניתן לבחון את האפשרות לטיפול בקנאביס רפואי, המאושר כיום על ידי משרד הבריאות תחת התוויות מסוימות. חלק מהמטפלים ממליצים על טיפול בחומצה אלפא- ליפואית, וישנן עדויות מסוימות שהיא עשויה להקל על תסמיני כאב נוירופתי.

לתיאום עם פגישה וייעוץ עם נדב סגמן:

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

נוירופתיה סוכרתית טיפול טבעי

על פי הרפואה הסינית, כאבים נוירופתיים הם תוצאה של חוסר איזון באנרגיה של איברי הגוף. טיפול משולב, הכולל רפואה מערבית לצד רפואה סינית, יכול לסייע בהשגת שיפור והקלה על התסמינים בקרב אלו הסובלים מנוירופתיה סוכרתית.

דיקור סיני

הדיקור הסיני מקל על כאב נוירופתי ומסייע בשיפור זרימת הדם בגוף, הדיקור עוזר בשחרור נוירוטרנסמיטורים במערכת העצבים, המקל על התחושות השונות של הנוירופיה. בנוסף הדיקור פותח בצורה חזקה חסימות שנוצרות במרידיאנים בגוף, חסימות אלו יכולות להיגרם מסיבות שונות והם גורמים לסימפטומי הנוירופתיה.

האגודה האמריקאית לסוכרת פרסמה כבר בשנת 2005 המלצה לשלב דיקור סיני כדרך טיפול בכאבים נוירופתיים (מקור: מחקר Diabetic Neuropathies). אחד המחקרים המשמעותיים בתחום, שפורסם כבר בשנת 1998, מצא כי טיפול בדיקור סיני במשך עשרה שבועות סייע בהשגת שיפור משמעותי בכאבים נוירופתיים בקרב 77% ממשתתפי המחקר – סוכרתיים הסובלים מכאב נוירופתי כרוני (מקור: מחקר).

 

צמחי מרפא לטיפול בנוירופתיה הסוכרתית

טיפול בצמחי מרפא בסובלים מנוירופתיה סוכרתית מסייע בחיזוק האנרגיה (צ'י) ובהזרמת דם אל האזורים הפגועים. לצמחים ישנם חומרים פעילים רבים ותרופות מערביות שונות כיום, החומר הפעיל שלהן מגיע מהצומח. חומר פעיל בשם Puerarin xyloside הנמצא בצמח קודזו, משפר את זרימת הדם הקרדיווסקולרי ויכול לשפר נוירופתיה.

לפי הרפואה הסינית, תסמיני הנוירופתיה נגרמים מחולשה של הגוף וכך פתוגנים חיצוניים יכולים לחדור לגוף ביתר קלות וליצור חסימות. וכך זרימת והספקת הדם לעצבים ולשרירים נפגעת וזה מוביל לתסמיני הנוירופתיה. הטיפול יעשה תוך התאמה אישית של צמחי המרפא לסוג הנוירופתיה ולתסמינים מהם סובל המטופל. לדוגמא, מטופל שתסמיני הנוירופתיה שלו מוחמרים בקור, יטופל בצמחים בעלי אנרגיה חמה, כדוגמת ענפי קינמון.

צמחים נוספים שידועים בהשפעתם החיובית עם כאבים נוירופתיים הם צמח האסטרגלוס, העשיר בסידן, מגנזיום ואשלגן וידוע כמחזק את מערכת החיסון ומשפר את זרימת הדם, וכן צמח האנג'ליקה הסינית, העשיר בברזל, נוגד קרישה ומעודד את זרימת הדם. הטיפול הינו דרך פורמולת צמחים בהתאמה אישית, הנלקחת על בסיס יומי לתקופה מסוימת. עם ההתמדה בטיפול המשולב ניתן לראות תוצאות מצוינות הן בתסמיני הנוירופתיה והן באיזון רמות הסוכר, לחץ הדם, איכות השינה, שיפור המצב רוח ועוד. הצמחים הינם כשרים ומאושרים לשימוש ע"י משרד הבריאות.

במחקר שנערך בטיוואן השתתפו 84 מטופלים גברים ונשים מעל גיל 18 שכולם סבלו מנוירופתיה סוכרתית, הם חולקו באופן רנדומלי לשתי קבוצות ובנוסף המחקר בוצע באופן כפול סמויות (Double-Blind). קבוצה ראשונה לקחה פורמולה של צמחי מרפא סינים בשם Huang Qi Gui Zhi Wu Wu Tang שכללו בין השאר את האסטרגלוס וענפיף הקינמון. וקבוצה השניה לקחה פלסבו. המחקר נמשך 13 חודשים שבמהלכם נעשו בדיקות תקופתיות ומעקב אודות מצבם הבריאותי של המטופלים.
תוצאות המחקר הוכיחו שלמטופלים בקבוצה הראשונה היתה הטבה משמעותית בתסמינים של הנוירופתיה לעומת קבוצת הפלסבו (מקור: מחקר שפורסם בשנת 2013).

 

טיפול בכפות הרגליים

הסובלים מנוירופתיה סוכרתית חשופים לסיכון מוגבר לסיבוכים בכף הרגל, ביניהם הופעת זיהומים וכיבים. לכן ישנה חשיבות רבה בטיפול יום-יומי בכפות הרגליים, הכולל ניקוי יסודי, ייבוש הרגל, שימוש בקרם לחות בכף הרגל (אך לא בין האצבעות) וטיפול בעור יבש. עיסוי לכפות הרגליים, על ידי מומחה נוירופתיה סוכרתית, יכול לסייע בשיפור זרימת הדם בכף הרגל. מעבר לכך יש להקדיש תשומת לב לכף הרגל ולטפל בהקדם במצבי יובש, חתכים, אדמומיות וזיהומים.

נוירופתיה סוכרתית

נדב סגמן

נדב סגמן Dipl CM, מטפל מומחה ברפואה סינית, מנחה קליני ברפואה סינית. סיים בהצטיינות רפואה סינית בקמפוס ברושים, אוניברסיטת ת"א. התמחה בסין ובהונג קונג בטיפול בסוכרת, נוירולוגיה ומחלות פנימיות בשנים 2012 ו- 2014-2015.

למידע נוסף >

לתיאום פגישה וייעוץ עם נדב

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

שתפו את המאמר

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

משרת/ת במילואים? מגיעה לך

הטבה מהמדינה ברפואות!

כל מי ששרת.ה לפחות 30 יום החל מה 7.10 במסגרת צו חירום, זכאי.ת לסיוע חד-פעמי מהמדינה למימון טיפול רגשי, נפשי ומשלים. ניתן לממש ההטבה גם לטובת טיפולים בבן/בת הזוג וילדים מתחת לגיל 14.ניתן למימוש עבור טיפולים במרכז רפואות, להגיש את הקבלות לקרן המילואים – ולקבל החזר מהמדינה

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ