דיקור סיני, המכונה גם אקופונקטורה (במקור מצרפתית, אקט- מחט, פונקטור-לדקור) או  針灸- zhēnjiǔ  היא שיטת טיפול סינית מסורתית אשר מתועדת בסין מלפני כ2500 שנה והיא אחת מ 5 זרועות הטיפול של הרפואה הסינית הקלאסית הכוללות: צמחי מרפא, טווינא, צ'י גונג, תזונה וכאמור דיקור.

מה זה דיקור סיני?

על אף שהמקורות הכתובים העתיקים ביותר הם מסין ועל אף שהשיטה השתמרה בעיקר בסין ושכנותיה, יש עדויות שהמקור של השיטה הוא דווקא במערב. בגופה חנוטה בת 5000 שנה שנמצאה בעמק האצטלים באלפים הצרפתיים בשנת 1991, נמצאו על הגופה קעקועים סימטריים בנקודות על הידיים והרגליים המתאימים לנקודות דיקור שבשימוש עד היום לטיפול בבעיות גב. בבדיקה של הגופה אשר שמשה את המדע רבות לחקר התנהגות וביולוגיה של האדם מלפני 5000 שנה, התגלה שאותו איש אוצי (כינוי בעולם האקדמי) סבל מהצרות בחוליות בגב תחתון וההשערה היתה שהוא היה נוהג ללחוץ/לחמם או לדקור את הנקודות האלו להקלה על הכאב.

על אף שהמנגנון הביולוגי של השפעת דיקור סיני על מערכות הגוף עדיין לא הוכח באופן חד משמעי ישנם הסברים רבים על אופן השפעת הדיקור על הגוף ונעשים מחקרים רבים להוכחת יעילות השיטה אשר הוקרה גם ע"י ארגון הבריאות העולמי כמומלצת לטיפול במגוון רחב של בעיות.

נקודות דיקור סיני

אחת השיטות הנחקרות ביותר היום היא דרך סקירה דינמית של המוח במכשיר FMRI בזמן דיקור של נקודות בגוף. ההשפעה המוכחת של נקודות אקופונקטורה על איזורים מסויימים במוח אל מול דיקור פלסבו נותנת לנו הבנה של דרך הפעולה של הדיקור והיכולת שלו להשפיע על מנגנונים שונים בגוף.

מדקר סיני מוסמך ע״י האגודה הישראלית לריפוי סיני מסורתי לומד/ת כ4 שנים (3500 שעות אקדמאיות) את מפת נקודות דיקור סיני ודרך בחירת הנקודות על פי אבחון מסודר. רוב המטפלים ימשיכו אחכ לעוד שנתיים עד שלוש של לימוד התמחויות בישראל או בסין לפני פתיחת קליניקה פעילה. 

אסף מור, בעלים ומנהל של מרכז רפואות. מומחה ברפואה סינית, דיקור בילדים ובמבוגרים
בדרך המסורתית, נהוג לדקור או לחמם את נקודות הדיקור (מוקסה) על מנת להפעיל את המרידיאנים- ערוצי תנועת האנרגיה בגוף ובכך להשפיע על המערכות השונות לחידוש יכולות הריפוי של הגוף. על פי המסורת קיימות בגוף 365 נקודות על פי ימות השנה אך בפועל עם המסורות השונות של הדיקור קיימות הרבה יותר נקודות. 

בעולם העתיק היה נהוג לייצר מניפולציה על הנקודות השונות באמצעות סוגים שונים של מחטים, חלקן חדרו את העור וחלקן לא. המחטים שלא חדרו את העור נמצאות היום בשימוש בשיטה יפנית שנקראת "שונישין" לטיפול בילדים ואילו המחטים שחודרות את העור עברו שיכלול ודיוק והן מיוצרות היום באיכות גבוהה מאוד ממתכות אל חלד לשימוש חד פעמי.

חשוב להבדיל בין דיקור סיני מסורתי ל״דיקור יבש״ הניתן ע״י פזיותרפיסטים לאחר הכשרה קצרה לטיפול בשרירים מכווצים. למרות השימוש במחטי דיקור, זאת אינה רפואה סינית ובחירת הנקודות נעשית ללא אבחנה מערכתית. 

דיקור סיני – איך זה עובד?

שלב ראשון הוא שלב האיבחון בו המטפל מתשאל את המטופל ומאבחן את המערכת הפגועה ע"י תישאול ואבחנות התבוננות.

בשלב שני מבצע המטפל בדיקה של הדופק, בחינת הלשון, בדיקה פיזיולוגית של הבטן ובדיקות פיזיקליות נוספות. 

בשלב השלישי יבחר המטפל דיקור סיני נקודות דיקור ויחזיר את הסיכות הזעירות לתוך העור. לאחר מכן יבדוק המטפל את השינוי בדופק או בתבנית הבטן לאישור האבחנה וההשפעה של הטיפול לעיתים יוסיף המטפל מניפולציה על המחט באמצעות אלקטרודות של חשמל , חימום עם מוקסה או ישאיר מדבקות בנקודות הדיקור להורדה בבית.

אסף מור, בעלים ומנהל של מרכז רפואות. מומחה ברפואה סינית בילדים ובמבוגרים
זמן הדיקור משתנה על פי גיל המטופל ועל פי התלונה ולעיתים יתבצעו באותו הטיפול מספר סבבים של דיקור. דיקור סיני נעשה באמצעות מחטים סטריליות חד פעמיות לאחר חיטוי. טכניקת הדיקור משתנה ממטפל למטפל אך היא אינה כואבת ולעיתים אף אינה מורגשת כלל.  הטיפול בילדים נעשה באמצעות מחטים עדינות יותר ע״י מטפלים בעלי הסמכה ייחודית לטיפול בילדים וזמן הדיקור קצר מאוד. 

האם דיקור סיני כואב?

על אף שרובינו חוששים מהמילה ״דיקור״ החוויה היא לרוב חיובית ונעשית במקצועיות רבה כך תוך רגישות למטופל.

כשהדיקור נעשה במיומנות אצל מדקרים מוסמכים ומנוסים הוא בדרך כלל אינו כואב. צריך לזכור שעוביה של מחט דיקור הוא 0.15 -0.25 מ"מ, קטן בהרבה מעובי של מחט של זריקה או בדיקת דם. המחט אינה חלולה והיא גמישה ורכה. הדיקור בילדים נעשה במחטים עדינות אף יותר 0.12-0.15 והטכניקה היא שונה וההחדרה כמעט ואינה מורגשת.

בטכניקות דיקור המגיעות מסין יחפש המדקר לעיתים את תחושת הדיקור המכונה DA Qi ואילו בטכניקות יפניות יש הימנעות כמעט מוחלטת מתחושה של כאב או אי נוחות וזאת ע"י דיקור שיטחי יותר עם מחטים מיוחדות.

במצבים של כאב או בעיות נוירולוגיות נהוג להוסיף לדיקור מנפולציה חשמלית עדינה ע"י מכשיר אלקטרו אקופונקטורה שבו מחוברות לנקודות אלקטרודות חשמליות המעבירות זרם עדין בין נקודות הדיקור ובכך מעוררות תנועה חשמלית בשריר או בעצב.

על אף שבדיקור רפואי יש שימוש במחטים דומות למחטי דיקור סיני, השיטה שונה שכן הדיקור הרפואי פונה לטיפול בשריר בלבד ע"י שיחרור נקודות תפוסות בשריר ואינו מבוסס על מיקומי ותפקודי הנקודות ע"פ הרפאוה הסינית.

מרכז רפואות – מטפלים מקצועיים ומוסמכים

איך תדעו כי המטפל/ת שלך מוסמך/כת:

  1. קבלו המלצה ממישהו שעבר טיפול  (נשמח לסייע במציאת ממליצים על המטפלים שלנו)
  2. בידקו את ההכשרה של מטפל בדיקור סיני (ניצן למצוא את התעודות של כל המטפלים בעמוד של כל מטפל)
  3. וודאו שלמטפל יש ביטוח (כל מטפלינו מבוטחים באופן אישי ובאופן קולקטיבי)
  4. התרחקו ממי שמבטיח לכם קסמים. ברפואה סינית מסורתית כמו בכל שיטה רפואית אין קסמים והטיפול מושפע מהרבה גורמים. תמיד התייעצו עם המטפל שלכם והקשיבו להסברים. 

 

במרכז רפואות עומדים מטפלים המומחים לטיפולי דיקור סיני בתל אביב ובעלי נסיון והבנת עולם הרפואה המסורתית. הדיקור הסיני מאזן בין הגוף לנפש ויכול לעזור במגווון תחומים כגון: פריון האישה והגבר, כאבים – כאבי ראש, כאבי גב, כאבי שרירים, דלקות בדרכי השתן ועוד.

לפרטים וקביעת תור

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

אסף מור, מטפל בילדים על פי הרפואה הסינית

אסף מור (Dipl CM (IATcm, ETCMA

בעלים ומנהל של מרכז רפואות, מומחה ברפואה סינית בילדים ומבוגרים.

בעלים ויו"ר של הICCM (הקהילה הבינלאומית לרפואה סינית), מרכז קורס התמחות ברפואת ילדים, מרצה ומנחה קליני בקמפוס ברושים, אוניברסיטת תל אביב.

אסף הינו מטפל, מלמד ועוסק ברפואה סינית משנת 2006.

למידע נוסף >

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

משרת/ת במילואים? מגיעה לך

הטבה מהמדינה ברפואות!

כל מי ששרת.ה לפחות 30 יום החל מה 7.10 במסגרת צו חירום, זכאי.ת לסיוע חד-פעמי מהמדינה למימון טיפול רגשי, נפשי ומשלים. ניתן לממש ההטבה גם לטובת טיפולים בבן/בת הזוג וילדים מתחת לגיל 14.ניתן למימוש עבור טיפולים במרכז רפואות, להגיש את הקבלות לקרן המילואים – ולקבל החזר מהמדינה

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ