הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

עד לפני כ-20 שנה המודעות להפרעות קשב וריכוז אצל ילדים הייתה נמוכה ביותר, לילדים שסבלו ממנה נהגו לקרוא 'חסרי משמעת' והאמינו שהם טיפשים או שאינם מתאימים ללמוד במסגרות חינוכיות. המודעות לבעית הקשב והריכוז טיפסה בעשרות אחוזים במאה ה-21 והיא הפכה ללא ספק לאחת הבעיות השכיחות עמן מתמודדים כיום ילדים ומבוגרים, כאשר ההערכה היא שכיום כשליש מהילדים בגילאי בית הספר מאובחנים בה.

 

מה היא בעצם הפרעת קשב וריכוז בילדים?

הפרעת קשב וריכוז- ADHD, היא מצב רפואי בו ילדים מתקשים להתמקד בביצוע פעולות או משימות הדורשות קשב וריכוז לאורך זמן, באופן עקבי, או לחילופין פועלים באופן אימפולסיבי ומבלי לחשוב. מדובר בבעיה משמעותית שפעמים רבות אינה חולפת עם הגיל אלא מלווה את הילד גם בבגרותו ולכל אורך חייו. 

קשור: הילד שלי לא ישן: איך לטפל בהפרעות שינה אצל ילדים

 

בעיית קשב וריכוז בילדים – זיהוי סימנים

ישנם מספר סימנים שהופעתם עלולה 'להדליק נורה אדומה' בקרב הורים, כאשר על סימנים אלו להופיע למשך תקופה רציפה ובאופן ניכר יותר לעומת ילדים אחרים באותם הגילאים. אלו חלק מהסימנים שמאפיינים הפרעת קשב וריכוז:

 • קושי במעקב אחר הוראות
 • הקשבה חלקית 
 • חולמנות
 • קושי בריכוז לאורך זמן 
 • קושי בהשלמת משימות
 • קושי בארגון או חוסר יכולת להתארגן 
 • הסחות דעת מרובות בביצוע משימה
 • שכחנות
 • חוסר שקט וצורך בתנועתיות רבה
 • תזזיתיות ו'קפיצות' בין פעילויות
 • אימפולסיביות 
 • קושי להמתין לתורו וקושי בדחיית סיפוקים

עם זאת, יצוין כי עצם קיומם של חלק מהסימנים או כולם אינם מהווים אישוש או אישור לקיום ההפרעה, זו תקבע רק באמצעות אבחון שיבוצע על ידי איש מקצוע העוסק בתחום.

 

מדוע חשוב לאבחן את ההפרעה?

מחקרים מדעיים מראים כי ללא טיפול, ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז עלולים לחוות קושי מתמשך בלימודים, פגיעה ביכולת התפקוד, הופעת קשיים חברתיים. הפרעת קשב וריכוז שאינה מטופלת עלולה להוביל להתנהגויות מסוכנות ואף לעלייה בסיכון לפתח דכאון וחרדה ובעיות נפשיות אחרות. לכן, קיימת חשיבות רבה לפנות לאבחון מוקדם ככל הניתן, עם זיהוי סימנים והתנהגויות המעלות חשד לקיומה של ההפרעה.

פנייה לאבחון מומלצת לרוב מגילאי בית ספר ובכל מקרה לא מתחת לגיל 6, כיוון שסימנים שונים המופיעים בקרב ילדים צעירים יותר אינם בהכרח מעידים על הפרעת קשב וריכוז, ויכולים להופיע כחלק מבעיות התנהגות אחרות. כמו כן, סימנים אלו המופיעים בגיל הרך יכולים להשתנות ואף להעלם עם התפתחותו וגדילתו של הילד.

אבחון מומחה להפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

בכל מקרה, הצעד הראשון לאבחון ההפרעה הוא פניה לרופא ילדים, פסיכולוג, נוירולוג ילדים או פסיכיאטר, המומחים בהפרעת קשב וריכוז ובעלי ניסיון באבחון ובטיפול בהפרעה (קישור לאחד המטפלים).

איש המקצוע יוכל לבחון את התנהגות הילד, לשוחח עמו וכן לקבל מכם ומגורמים שונים בבית הספר ובסביבתו מידע אודות התנהגויות הילד במצבים שונים. 

נדגיש שאבחון הפרעת קשב וריכוז הוא תהליך הדורש בחינה של מכלול הקשיים וההתנהגויות של הילד, כמו גם שלילה של בעיות לימודיות ומצבים רפואיים. זאת, כיוון שסימפטומים המשויכים להפרעה, יכולים להיות תוצאה או התבטאות של מגוון מצבים אחרים. לכן, מעבר לשימוש בשאלוני אבחון, לא פעם קיים צורך בשימוש בכלים נוספים כדוגמת מבחנים פסיכולוגיים, הערכה קוגניטיבית, הערכת כישורי למידה, בדיקת שמיעה ועוד.

שאלונים 'לבדיקה עצמית' המוצעים ברחבי הרשת אינם כלי אבחוני בעל ערך של ממש.

 

גורמים המשפיעים על הפרעת קשב וריכוז בקרב ילדים

קיימים מגוון גורמים שעלולים להשפיע על הפרעת קשב וריכוז ולהביא להחמרתה, ביניהם גורמים סביבתיים כדוגמת שינויים במשפחה ובקשר בין ההורים או בקשר הורה-ילד, וכן מצבים חברתיים שונים. 

לצד הגורמים הסביבתיים, ישנם גורמים ומצבים שקיומם עלול להגביר את הסיכון להופעת הפרעת קשב וריכוז, ביניהם עיכוב התפתחותי שהתגלה, קושי בוויסות חושי וקשיי הסתגלות.

לבסוף, היות ומדובר בהפרעה מולדת בעלת גורם תורשתי, קיומה של ההפרעה בקרב אחד מבני המשפחה הגרעינית מהווה גם הוא סיכון מוגבר להופעת ההפרעה בקרב הילדים במשפחה.

קשור: רפואה טבעית ביתית לילדים – המדריך המלא

טיפול בהפרעת קשב וריכוז אצל ילדים

הטיפול הנפוץ ביותר כיום בהפרעת קשב וריכוז הוא טיפול תרופתי. לצדו, ישנם מגוון כלים וגישות טיפול שיכולות לסייע לילד בהתמודדות ובהשגת תפקוד מיטבי בשגרה. נרחיב כאן על חלקן.

 1. נטורופתיה – טיפול טבעי בו מושם דגש על הפחתת צריכת סוכרים ופחמימות פשוטות, ויתור על מזון מעובד ומתועש וטיפול בצמחי מרפא בהתאם לצרכי הילד.
 2. טיפול ברפואה סינית (דיקור+צמחים)על פי הרפואה הסינית, הסובלים מהפרעות קשב וריכוז נחלקים לחמישה טיפוסים, המאופיינים בעודף קור, חום, לחות, יובש או רוח, לפי תסמיני הפרעת הקשב. הדיקור ייעשה בנקודות ספציפיות בהתאם להפרעה הקיימת.
 3. טיפול באמצעות מגע למגע ישנה השפעה מיטיבה ומרגיעה על ילדים המתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז. מחקרים שנעשו בתחום מצאו כי תלמידים שטופלו בשיטה באופן קבוע, הצליחו לשפר את הקשב והריכוז שלהם בעשרות אחוזים (מקור: לחצו כאן). 
 4. הומיאופתיה מודרנית – טיפול בתמציות צמחים לאיזון המצב הריגשי ועידוד יכולות הריכוז, הטיפול עדין ומותאם אישית לילד.

לתיאום עם פגישה וייעוץ עם מירב

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

טיפול משולב ברפואה סינית במרכז רפואות

שילוב צמחי מרפא על מנת לשפר את תפקודי המוח הוא הכרחי, מכיוון שטיפול בהפרעת הקשב לוקחת את הזמן שלה.

אני מלווה ילדים אלו לפחות במשך שנתיים והגעה לדיקור כל שבוע הוא בעייתי. על כן שימוש בתרכובת צמחים אותה יש לקחת פעמיים ביום מאפשרת הגעה למרפאה לעיתים פחות תכופות. כמו כן אני משלבת בפורמולות הצמחים הסיניות גם צמחים מהרפואה האיורוודית, שידועים ביכולת שלהם לשפר את תפקודי המוח. מנסיוני השילוב הזה נותן תוצאות טובות מאוד בטיפול בהפרעה זאת.

אני מאמינה...
לדבר עם ילדים על רגשות. חלק נכבד מהפגישה מוקדש לשיח רגשי אותו אני מנהלת עם הילד. אני מדברת על כל רגש שעולה - כעס,פחד,עלבון,עצב ועוד. מנסיוני לדבר על רגשות על ״מה יש לך הכי הרבה בלב״ הוא משמעותי.

בטיפול בהפרעות קשב הפרעה שבאה לידי ביטוי גם בתחום הרגשי,

הנחת היסוד שלי בכל מה שקשור בהפרעת קשב היא שיותר ממה שאנחנו רוצים ללמד ילדים אלה, הם אלה שבאים ללמד אותנו – על הכלה, על שינוי דפוסי חשיבה ועל צורת חינוך בכלל!

 

מרב סבר מטפלת בשיאצו וברפואה סינית

מירב סבר Ac. Dip T.C.M מטפלת בכירה ברפואה סינית מסורתית ועתיקה, בילדים ומבוגרים עם דגש על שילוב דיאלוג רגשי בתהליך הטיפולי.

מומחית בטיפולי אנטיאייגינג- דיקור קוסמטי, טיפול וליווי חולים אונקולוגים התמחות בילדים עם דגש על בעיות קשב וריכוז, טיפול בצמחי מרפא בוגרת מכללת מדיסין, מלמדת ומטפלת משנת 1996.

למידע נוסף >

שתפו את המאמר

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

משרת/ת במילואים? מגיעה לך

הטבה מהמדינה ברפואות!

כל מי ששרת.ה לפחות 30 יום החל מה 7.10 במסגרת צו חירום, זכאי.ת לסיוע חד-פעמי מהמדינה למימון טיפול רגשי, נפשי ומשלים. ניתן לממש ההטבה גם לטובת טיפולים בבן/בת הזוג וילדים מתחת לגיל 14.ניתן למימוש עבור טיפולים במרכז רפואות, להגיש את הקבלות לקרן המילואים – ולקבל החזר מהמדינה

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ