מה הם טריגליצרידים?

עד כמה הם מסכנים אותנו ומה האפשרויות לטיפול אינטגרטיבי בהם?

 

אם אתם סובלים מרמות כולסטרול גבוהות, ודאי יצא לכם לשמוע את המושג ‘טריגליצרידים’.

טריגליצרידים (Triglycerides) הם למעשה תרכובות של חומצות שומן, שמקורן בתזונה עתירת פחמימות וסוכרים, מן החי ומן הצומח, ומשמשים כמקור אנרגיה לפעילות הגוף. צריכה מוגברת של מזונות אלו מעודדת את הגוף לייצר טריגליצרידים, אותם הגוף צובר כמעין ‘מאגר אנרגיה’ לשעת חירום.

נשמע טוב? לא בדיוק. חשוב לדעת שטריגליצרידים ברמות גבוהות עלולים לגרום נזק לגופנו.

תסמינים

הטריגליצרידים נישאים בזרם הדם, ורמות גבוהות שלהם עלולות להוביל להופעת מגוון בעיות רפואיות בטווח הארוך. עם זאת, לרמות גבוהות של טריגליצרידים אין כמעט תסמינים המורגשים בטווח הקצר, עובדה שהופכת את הבעיה למסוכנת אף יותר.

אחד התסמינים היחידים המעידים על רמות גבוהות של שומנים בדם, הוא הופעת כתמים צהובים מסביב לעיניים (קסנתומות). 

בדומה ל-LDL (הנקרא גם ‘כולסטרול רע’), גם טריגליצרידים עלולים להוביל להיצרות כלי הדם, שבתורה מעלה את הסיכון ללחץ דם גבוה, ולהופעת מחלות לבביות וקרדיו-וסקולאריות (של כלי הדם), כדוגמת טרשת עורקים, שבץ והתקפי לב.

מאמר שפורסם בשנת 2006 וסקר את הנושא, מצא שקיים קשר בין רמות גבוהות של טריגליצרידים ומחלת לב כלילית. (מקור Circulation)

מחקר אחר, שבוצע על ידי אוניברסיטת בן-גוריון, עקב אחר אלפי גברים צעירים בגילאי 26-45 במשך עשר שנים, ומצא קשר בין טריגליצרידים להתפתחות מחלת לב גם בקבוצת אוכלוסייה זו. (מקור אונ’ בן גוריון, ראו בסוף העמוד)

מעבר לכך, טריגליצרידים עלולים לתרום להתפתחות מגוון מחלות נוספות, ביניהן דלקת בלבלב, כבד שומני, סוכרת, השמנת יתר ועוד.

אילו ערכי טריגליצרידים נחשבים תקינים?

בדיקת פרופיל השומנים בדם, הכולל את ה- HDL (‘כולסטרול טוב’), LDL (‘כולסטרול רע’) והטריגליצרידים, מבוצע באמצעות בדיקת דם פשוטה. ערכי טריגליצרידים תקינים הם מתחת ל -150 מ”ג/ד”צ. ערך הגבוה מ-200 מ”ג/ד”צ נחשב למסוכן.

ההמלצה היא לבצע את הבדיקה אחת לחמש שנים, בקרב גברים בגילאי 35 ומעלה, ובקרב נשים מגיל 45.

לאנשים המוגדרים בסיכון, בעלי היסטוריה משפחתית של רמות שומנים גבוהות בדם, או בעלי רמות שומנים גבוהות בדם, ההמלצה היא להתייעץ עם הרופא המטפל ולהיות במעקב תכוף יותר, לפי הצורך. 

הפחתת רמת טריגליצרידים ללא טיפול תרופתי 

הטיפול הקונבנציונאלי להפחתת רמת טריגלצרידים בדם הוא בעיקרו טיפול תרופתי במצבים שעלולים להעלות את רמות הטריגליצרידים, כגון השמנת יתר, בלוטת התריס, וכן סוכרת. רמות טריגליצרידים גם מושפעות מאוד מהדיאטה ומהמזון אותו אנו צורכים ולכן חשוב גם להקפיד על תזונה נכונה. 

הטיפול ברפואה סינית יכול בהחלט להפחית את רמת הטריגלצרידים בדם וכולל:

 • דיקור סיני – דיקור סיני מסייע בהזרמת דם ובשיפור תפקודי הכבד והמרה ומסייע בניקוי השומנים בדם. מחקר מטא-אנליזה שפורסם השנה הראה שדיקור סיני המשולב עם טיפול תרופתי/שינוי באורח החיים יעיל יותר באופן מובהק מאשר טיפול תרופתי בלבד. (מקור: Sage journals)
 • טיפול בצמחי מרפא – צמחי מרפא סיניים (הניתנים לרוב כפורמולה) נמצאו יעילים בהורדת שומנים בדם. בנוסף, ישנם מספר צמחי מרפא שהם בעלי השפעה מיטיבה על רמות הטריגליצרידים בדם ומשפרים את פעילות הכבד. כל מטופל מקבל פורמולת צמחים מותאמת אישית כשהיתרון במתן פורמולת צמחים על פני נטילת צמח בודד, הינה שהצמחים סינרגיסטים ועובדים “כצוות”. חשוב להדגיש שצריכת צמחי מרפא מומלצת רק לאחר אבחון של איש מקצוע, וזאת בכדי למנוע תופעות לוואי.  להלן מספר דוגמאות לצמח מרפא, מערביים וסיניים: (מקור Hindawi)

עלי ארטישוק (Silybum marianum) – שתיית תמצית עלי ארטישוק עשויה לסייע בהגברת ייצור של מלחי מרה, המשפיעים בתורם גם על רמות השומנים בדם. סקירה שפורסמה בשנת 2018 מצאה שצריכת עלי ארטישוק עשויה לתרום להפחתת רמות הכולסטרול הרע והטריגליצרידים בדם. (מקור: National library of medicine)

כורכום – (Curcuma longa) הכורכום מסייע בהפחתת דלקתיות ונזקים אפשריים של חמצון שומנים בדם ומסדיר את הפרשת מיצי המרה. סקירה שכללה מספר מקרים ופורסמה בשנת 2019, מצאה שתוסף כורכום תרם לירידה ברמת הטריגליצרידים והכולסטרול הרע בדם. (מקור: National library of medicine)

מלון מר (Momordica charantia) מסייע בהפחתת רמות הסוכר בדם ובאיזון הרכב השומנים ולחץ הדם.

ארכובית סינית  (Polygonium\Fallopia multiflora) – צמח זה מכיל חומרים המגנים על פעילות הכבד. 

שכיזנדרה סינית (  Schisandra chinesis)  – צמח זה מוכח מחקרית כמשקם תפקודי כבד ומגן על הכבד. הוא משומש לשומנים גבוהים בדם, דלקת בכבד, אנטי בקטריאלי, אנטי סרטני, נוגד חמצון והינו אדפטוגן (מווסת ומשקם תפקודי יותרת הכליה)  

 • שינוי הרגלי תזונה – הקפדה על אורח חיים בריא היא תנאי הכרחי להפחתת רמות הטריגליצרידים בדם. כיוון שטריגליצרידים מגיעים לגופנו דרך המזון שאנו אוכלים, לשינוי התזונה השפעה רבת משקל. מטא אנליזה שפורסמה ב-2014, סקרה עשרות מחקרים שקבעו כי לצריכת סוכרים השפעה ברורה על פרופיל השומנים בדם ועל לחץ הדם. (מקור: National library of medicine)
 • פעילות גופניתשילוב פעילות גופנית (אירובי וכוח) בשגרה, הכוללת לפחות שלושה אימונים בשבוע באורך של לפחות 35 דקות הוכחה כיעילה בהורדת שומנים בדם.
 • תוספי תזונה – צריכה של חומצות שומן חיוניות כמו אומגה 3 תסייע לשיפור פרופיל השומנים בדם

שואפים להיות יותר בריאים, לטפל בשומנים בדם, בלחץ הדם הגבוה, הסוכר הגבוה וגם לרדת במשקל בצורה נכונה ובריאה?

תוכנית BE.EAT.WELL היא במיוחד בשבילכם!

תוכנית BE.EAT.WELL היא תוכנית ייחודית לאורח חיים בריא בליווי אישי של אנשי מקצוע מהשורה הראשונה בארץ בתחומם (ד”ר גיל ברזילי PhD ונדב סגמן Dipl CM), אשר יתאימו עבור כל אחד ואחת את התכנית והטיפול הנכון ביותר על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבורכם.

התוכנית כוללת 3 כלים ייחודיים שלא תמצאו במקום אחר – שילוב של טיפול תזונה מסורתית מותאם אישית, טיפול בדיקור סיני ויפני, צמחי מרפא סינים וליווי אישי יום-יומי אשר מעלה בצורה משמעותית את אחוזי ההצלחה בטיפול באתגר הרפואי ומאפשרת לשמור עליה לאורך זמן.

 

לתיאום פגישה וייעוץ עם ד"ר גיל ברזילי
  ד"ר גיל ברזילי מטפל סיניד”ר גיל ברזילי Dipl CM PhD. מטפל ברפואה סינית, יפנית ותזונה מסורתית. גיל הינו בוגר בהצטיינות של לימודי רפואה סינית בקמפוס ברושים. בנוסף, השלים גיל לימודי התמחות של שנה בתזונה מקרוביוטית וסינית בשיטת TEF, ושנתיים לימודי התמחות ברפואה יפנית על פי קיקו מטסומוטו.

  לגיל תואר בביולוגיה מולקולרית מה-Imperial College, אוניברסיטת לונדון, ודוקטורט מאוניברסיטת אוקספורד בחקר הסרטן. הוא החוקר הראשי ב-11 מאמרים בכתבי עת מדעיים מובילים. למידע נוסף >

  נדב סגמן

  נדב סגמן Dipl CM, מטפל מומחה ברפואה סינית, מנחה קליני ברפואה סינית. סיים בהצטיינות רפואה סינית בקמפוס ברושים, אוניברסיטת ת”א. התמחה בסין ובהונג קונג בטיפול בסוכרת, נוירולוגיה ומחלות פנימיות בשנים 2012 ו- 2014-2015.

  למידע נוסף >

   פניה למומחים של רפואות   אינסטגרם
   צוות המומחים
   שיטות טיפול
   יצירת קשר
   הצטרפו לקבוצת הפייסבוק

   לנצח את המשקל הגבוה עם תכנית Be.Eat.Well מבית רפואות

   התכנית בליווי צמוד של המומחים שלנו וכוללת 4 שלבים מותאמים אישית המבוססים על הרפואה הסינית, כדי להבטיח הצלחה שתישאר אתכם לאורך זמן

   רוצה לשמוע עוד? השאר\י פרטים כאן >>

   לפרטים נוספים על התכנית לחצו כאן.

   פתיחת שיחה עם נציג
   שוחחו איתנו
   שלום!
   נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ ????