עמוד השדרה שלנו נחלק ל- 5 אזורים: עמוד שדרה צווארי, עמוד שדרה חזי, הנמצא באזור בית החזה והצלעות, עמוד שדרה מותני, ותחתיו נמצאות העצה ועצם הזנב. 

כאבי גב עליון פחות נפוצים מכאבים בגב התחתון, אך בהחלט מספקים מטרד לאנשים רבים. הדבר טמון בין היתר בעובדה שהגב התחתון הוא זה שנושא ברוב העומס של גופנו, ומועד יותר לפורענות. זאת, לעומת עמוד השדרה החזי, שהינו חזק יותר.

 

מהם הסיבות לכאבי גב עליון?

כאב גב עליון יכול להגרם ממגוון רחב של סיבות. נרחיב כאן על חלקן:

  • כאב שמקורו בשריר – לא פעם, שריר, גיד או רצועה תומכת שנמתחו או נפגעו,  בעקבות תאונה, נפילה או פעילות גופנית אינטנסיבית, יכולים להוביל לכאב בגב העליון.
  • כאב שמקורו בעמוד השדרה – סיבות שכיחות לכאבים בגב העליון הן בלט, פריצת דיסק או שינויים ניווניים בדיסקים הבין-חולייתיים. 
  • הפרעות שלד – עקמת והפרעות מבניות אחרות בעמוד השדרה מהוות גם הן סיבה להופעת כאבים בגב העליון. 
  • משקל גוף – השמנת יתר מהווה ללא ספק את אחד הגורמים להופעת כאבי גב עליון, הנוצר כתוצאה מעומס המשקל על עמוד השדרה. לצדה, נשים רבות בעלות חזה גדול מדווחות גם הן לא אחת על כאבי גב עליון.
  • התנהלות לא נכונה – נשיאת משקל כבד, יציבה לא נכונה, חוסר תנועתיות או פעילות גופנית מוגזמת, מזרן שאינו מתאים ואף ישיבה ממושכת על כיסא שאינו תומך בגב, יכולים גם הם להוביל לכאבי גב.
  • אוסטאופורוזיס – דלדול בצפיפות העצם, המתרחש עם הגיל, עלול להוביל לשברים בעמוד השדרה ולכאבי גב.
  • מחלות – כאב גב חריף עלול להיות תוצאה של מחלה, כדוגמת דלקות וזיהומים המערבים את עמוד השדרה, מחלות באיברים פנימיים המקרינות כאב לגב, גידולים שפירים או ממאירים שמיקומם משפיע על עצבי חוט השדרה, מחלות נוירולוגיות, דלקות מפרקים כרוניות ועוד. 

 

מהם הסימנים של כאבי גב עליון?

סימניהם של כאבי גב עליון משתנים בהתאם לסיבה שהובילה לכאבים וכן מאדם לאדם.
כאב הגב עלול להקרין לצוואר ולעורף ולעתים תתלווה לו תחושת נוקשות בעורף.

בכל מקרה שבו כאב הגב אינו חולף לאחר מספר ימים, מומלץ לפנות לרופא. 

כשלכאב הגב נלווה חום גבוה, צמרמורות וכאבי ראש חזקים, יש לפנות בהקדם לבירור רפואי.

קשור: איך לטפל בכאב על פי הרפואה הסינית

עמוד שדרה צווארי

כאבים בצוואר הם אחת התלונות הנפוצות, מהם סובלים כ-10% מהאוכלוסייה בכל זמן נתון, ברמות שונות. (ויקירפואה)

הכאב מופיע לא פעם כתוצאה ממתיחה של שרירי הצוואר, הנגרם מתנועתיות לא נכונה או כתוצאה מסטרס, ועלולה להתלוות אליו נוקשות וכאב ראש.

לחילופין, כאב בצוואר יכול להיות תוצאה של פגיעה בעמוד השדרה הצווארי, בין אם בגלל פריצת דיסק בצוואר, הצרות תעלת השדרה או שינויים ניווניים (שחיקה) בדיסקים שבצוואר. כתוצאה מכך, נוצר לחץ על העצב, כאשר לרוב, לכאב בצוואר יתלווה גם כאב ביד או בזרוע ואף תחושת נימול או חולשה בשרירי היד.

כאב צוואר שמלווה בחולשה בגפיים, קושי בשליטה על סוגרים, חום או תחושת נימול, יש לפנות בדחיפות למתן מענה רפואי. 

טיפול בכאבי גב עליון

בחלק נכבד מהמקרים, כאב גב עליון ניתן להקלה ולפתרון באמצעים פשוטים יחסית, ובמקרים אחרים נדרש טיפול. ריכזנו עבורם מספר עצות ושיטות לטיפול בכאב.

1. מגע ישיר – כאשר כאב הגב נגרם כתוצאה מפגיעה בשריר, חימום וקירור המקום יכולים להקל על הכאב, כמו גם עיסוי מקומי ושימוש במשחות המכילות נוגדי דלקת.

2. רפואת תדרים – שיטת טיפול הוליסטית, המשלבת כלים מהרפואה המערבית, לצד עקרונות טיפוליים מרפואות המזרח. בשיטה זו מבוצע, באמצעות מטפל מנוסה ובעזרת מכשור ייעודי, אבחון לזיהוי העומסים וחוסרי האיזון האנרגטיים בגוף המטופל. עם תום האבחון נבנית עבור המטופל תכנית טיפולית, כאשר מטרת הטיפול עצמו הוא לאזן את התדרים שיצאו מאיזון בגופנו ,לעודד תהליכי הבראה בגוף  ולהפחתת כאב.
מחקרים שבוצעו בתחום בשנים האחרונות הוכיחו את יעילותה הקלינית של רפואת התדרים לטיפול בכאבי צוואר, ואף מצאו שיפור משמעותי בתנועתיות הצוואר ובאורח החיים, לצד ירידה בכאב (מקור: מחקר Succesful treatment of chronic pain) .רפואת תדרים

3. דיקור סיני – שיטת טיפול עתיקה זו מפעילה את מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף, תוך שימוש במסלולי האנרגיה הקיימים בגופנו, ויכולה לסייע גם בהקלה על כאבי גב עליון.

4. דיקור יפני – שיטת טיפול דומה לדיקור הסיני, כאשר ההבדלים המרכזיים ביניהם הם שימוש במחטים עדינות ודקות יותר, ואחבון המטופל על ידי לחיצה על אזורי רפלקס שונים בגוף.  

5. שיאצו – בשיטה זו מבוצע עיסוי עמוק לשרירים, לחיצות ומתיחות, שמטרתם להזרים דם למקומות הכאובים ולהביא להפחתת הכאב. 

6. טווינא – שיטת טיפול במגע הפועלת לפי תורת הרפואה הסינית. היא נועדה לטפל גם במגוון מצבים של כאבים אורטופדיים כדוגמת כאבי גב. שיטת הטיפול כוללת מגע ידני על גוף המטופל במטרה להניע את המפרקים, השרירים, והרקמות הרכות וכן התבוננות ואבחון המטופל לבדיקת איכות תנועת הגוף.

7. ביופידבק – שיטת טיפול המכוונת לויסות רגשי והתמודדות יעילה יותר עם מתח פיזי ונפשי, בה המטופל מחובר לחיישנים שונים האוספים מדדים ונתונים רלוונטים על גופו. לאחר קבלת המידע וניתוח הנתונים, המטפל מעניק למטופל תרגילים לויסות מערכת העצבים בתכנית מותאמת אישית. מאחר ולעיתים רבות, כאבי גב עליון נובעים כתוצאה מסטרס ומתח נפשי, הטיפול יכול להועיל במיוחד. 

8. צמחי מרפא ותזונה – חלק משמעותי ברפואה הסינית המסורתית, הוא תזונה נכונה ושימוש בצמחי מרפא המורכבות מפורמלות ספציפיות בעבור כל מטופל ובהתאם לצרכיו ומצבו האישי.

גיא אלפונטה - מטפל ברפואת תדרים וברפואה סינית

גיא אלפונטה (Dipl CM (IATcm, ETCMA מטפל ברפואת תדרים וברפואה סינית. מומחה לבעיות כאב, הפרעות שינה, איבחון וטיפול ברגישות/ אי סבילות.

למידע נוסף >

שתפו את המאמר

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

עזרה שחוזרת לקהילה

בואו לדאוג לעצמכם או לתרום טיפולים לקהילה ועל הדרך לסייע לעסק במילואים.
לנצח את הכולסטרול, הסוכר ולחץ הדם הגבוהים!

רוצים לשמור על בריאותכם מקרוב?

הרשמו לניוזלטר שלנו וקבלו מידע עדכני ומקצועי בנוגע לבריאותכם

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ