לאחר תשעה חודשים שבהם שכב במקום מוגן ובטוח, התינוק מגיח לעולם. בין אם הדבר קורה בלידה טבעית, לידה מכשירנית או בניתוח קיסרי, בתהליך הלידה מופעלים על גופו של התינוק לחצים רבים, העלולים להוביל לבעיות שונות. מעבר ללידה עצמה, תינוקות עלולים לסבול ממגוון בעיות מולדות, שנוצרות כבר במהלך התפתחותם ברחם.

ההתרגשות והשמחה הנלווית ללידה ולהרחבת המשפחה, מלווה לא פעם גם במגוון חששות והתלבטויות, כאשר ההורים נחשפים לבעיות או לקשיים שונים עמם מתמודד התינוק בשבועות ובחודשים הראשונים לחייו.

לצד המעקב הרפואי התקופתי אצל רופא הילדים, אבחון וטיפול לבעיה הקיימת יכולים לסייע ולהקל את ההתמודדות עבור התינוק. לצד הטיפול ברפואה מערבית, כיום יש בידינו כלים נוספים מתחום הרפואה האינטגרטיבית, המציעים הקלה על התסמינים הנלווים לבעיה ולעתים אף מובילים לפתרון של הבעיה. אחד הכלים המשמעותיים שמציעה הרפואה האינטגרטיבית להתמודדות עם קשיים ובעיות רפואיות בקרב תינוקות היא אוסטאופתיה.

מהי אוסטאופתיה?

אוסטאופתיה היא שיטת טיפול הוליסטית, שמטרתה לסייע בטיפול בכאב ובבעיות גופניות שונות ולטפל במקור הבעיה, כדי לסייע לו לאדם לתפקד באופן מיטבי. טיפול אוסטאופתי הוא טיפול ידני, לא פולשני, שכולל מגע נקודתי במפרקים, שרירים ועצמות.

אוסטאופתיה לתינוקות

בעוד שאוסטאופתיה מוכרת ככלי טיפולי יעיל ובטוח להתמודדות עם בעיות רפואיות בקרב מבוגרים, הורים רבים אינם מודעים ליתרונות שמציעה שיטת הטיפול גם עבור תינוקות.

באילו מצבים אוסטאופתיה לתינוקות יכולה לסייע?

אוסטאופתיה יכולה לסייע לתינוקות בהתמודדות עם מגוון בעיות, ביניהן:

  • ריפלוקס
  • לשון קשורה ובעיות נוספות המתבטאות בקשיי האכלה
  • קוליק, גזים ובעיות עיכול אחרות
  • בעיות נשימה
  • דלקות ריאה חוזרות
  • טורטיקוליס
  • דלקות אוזניים
  • בעיות שינה
  • בעיות בטונוס השרירים (טונוס מוגבר או חלש)
  • אי שקט כללי

אבחון טיפול אוסטאופתי

השלב הראשון בתהליך הטיפול האוסטאופתי הוא אבחון, שמטרתו לקבל תמונה מלאה על מצבו הרפואי של התינוק ובעיות או קשיים קיימים. כך, האוסטאופת ישאל אתכם על מהלך ההיריון והלידה, התנהגות התינוק ביום יום, שגרת התינוק, התזונה שלו, לצד הרגלי שינה ויציאות. אלו, לצד שאלות נוספות, יסייעו לו לקבל תמונה רחבה ומדויקת על התינוק שלכם.

האבחון כולל גם בדיקה גופנית לתינוק – מתח השרירים, המפרקים, טווחי תנועה של המפרקים, מצב הגולגולת, נשימה, תנועתיות התינוק ועוד. לא פעם, הורים מגיעים לאוסטאופת עם בעיה שזיהו, וכחלק מתהליך האבחון מאתר האוסטאופת בעיות או קשיים נוספים מהם סובל התינוק, ודורשים התייחסות וטיפול מתאים.

כיצד מתבצע טיפול אוסטאופתי לתינוקות?

אוסטאופתיה לתינוקות הוא טיפול עדין מאוד, וכולל מגע נקודתי באזורים הנדרשים, לשחרור והפחתת רמת מתח קיימת, הנעה של השרירים והרחבת טווח התנועה של המפרקים במקרה הצורך, ולעידוד יכולת ההבראה הטבעית של הגוף. הטיפול האוסטאופתי יכול לכלול גם איזון של מערכת העצבים, למשל במצבים בהם התינוק סובל מטורטיקוליס.

אוסטאופתיה לתינוקות
אוסטאופתיה לילדים ותינוקות
אוסטאופתיה לילדים ותינוקות
אוסטאופתיה לילדים ותינוקות

האם טיפול אוסטאופתי לתינוקות באמת יעיל?

לאורך השנים הוכח הטיפול האוסטאפתי ככלי בטוח ויעיל לטיפול במגוון בעיות בקרב תינוקות.

כך, מחקר רטרוספקיטיבי שבחן את השפעתו של הטיפול על ילודים במשך שישה חודשים, מצא שתינוקות שטופלו באוסטאופתיה סבלו מפחות סימפטומים של קוליק, בעיות אכילה, פליטה והקאה ונטלו פחות אנטיביוטיקה.

מחקר נוסף שבוצע בקרב ילודים שסובלים מקוליק, מצא הבדל משמעותי בין קבוצת הביקורת לקבוצת המחקר – שקיבלה טיפול אוסטאופתי של 30-40 דקות אחת לשבוע. תינוקות אלו הראו שיפור בסימפטומים של קוליק, כמו גם הפחתה בכמות הבכי ושיפור בשעות השינה.

ומה לגבי טיפול אוסטאופתי בפגים?

מטא אנליזה שבדקה את השפעת הטיפול האוסטאופתי על פגים בתקופת האשפוז שלהם בבית החולים, מצאה שטיפול אוסטאופתי הפחית את משך האשפוז שלהם ב-2.71 ימים.

האם הטיפול כואב?

טיפול אוסטאופתי בתינוקות אינו כואב, נעשה באמצעות מגע עדין, ויכול לכלול הנעת שרירים ומפרקים, ועיסוי רקמות.

כמה טיפולים נדרשים? ומה משך הטיפול?

משך הטיפול האוסטאופתי משתנה בהתאם לבעיה, ויכול לנוע בין טיפול אחד לחמישה, כאשר משך כל טיפול כ – 45. חשוב לציין שההורים נוכחים בטיפול, כאשר הטיפול דינאמי ומותאם לצרכי התינוק, מתוך מטרה לאפשר חוויה חיובית לתינוק במהלך הטיפולים. הטיפולים יכולים לעייף את התינוקות וייתכן שירגישו צורך לישון אחריהם. בחלק מהמקרים יעניק האוסטאופת להורים תרגילים אותם יש לבצע בבית עם התינוק, על מנת להמשיך את התהליך הטיפולי

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים? צרו איתנו קשר

לתיאום פגישה וייעוץ עם נועה אלבז אשל

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

נועה אלבז אשל DOאוסטאופתית מטפלת בנשים, ילדים ותינוקות. מדריכת פילאטיס מזרן ומכשירים. אסיסטנטית בקמפוס ברושים, אוניברסיטת תל-אביב.

למידע נוסף»

שתפו את המאמר

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

משרת/ת במילואים? מגיעה לך

הטבה מהמדינה ברפואות!

כל מי ששרת.ה לפחות 30 יום החל מה 7.10 במסגרת צו חירום, זכאי.ת לסיוע חד-פעמי מהמדינה למימון טיפול רגשי, נפשי ומשלים. ניתן לממש ההטבה גם לטובת טיפולים בבן/בת הזוג וילדים מתחת לגיל 14.ניתן למימוש עבור טיפולים במרכז רפואות, להגיש את הקבלות לקרן המילואים – ולקבל החזר מהמדינה

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ