ריפלוקס קיבתי-ושטי (GER- Gastro-Esophageal Reflux) היא תופעה נפוצה אצל תינוקות המתבטאת בזרימה של מיצי עיכול, מזון ונוזלים לוושט.

תופעת הריפלוקס עם או בלי הקאות או פליטות מלווה לרוב בהרבה אי שקט ובכי אצל תינוקות רכים. ריפלוקס שכיח מאוד אצל תינוקות עד גיל שנה, וכ- 70% מהתינוקות יקיאו לפחות פעם אחת עד גיל 4 חודשים. ב"ריפלוקס סמוי" אמנם לא נראה את ההקאות והפליטות המרובות, אך שאר הסימפטומים יהיו זהים. אצל רוב התינוקות הסובלים מריפלוקס התופעות יחלפו בשנה הראשונה לחייהם, ובעיקר יופחתו עם המעבר למוצקים.

מה זה ריפלוקס אצל תינוקות

רפלוקס אצל תינוקות היא תופעה פיזיולוגית הנגרמת בעקבות חוסר בשלות של הסוגר התחתון של הוושט, הנוטה להיפתח למצב רפוי. תפקיד סוגר הוושט לסגור את המעבר של תוכן הקיבה (מזון ומיצי עיכול) שלא יעלה חזרה אחורנית בכיוון ההפוך מהקיבה אל הוושט. מעבר התוכן הקיבתי אל הוושט מלווה בכאב וחוסר נוחות אצל תינוקות, מאחר והוא חומצי. כמו כן, מבחינה אנטומית, זוית הקיבה אצל תינוקות עד גיל חצי שנה מאפשרת ליקוי של המנגנון המונע עליית תוכן הקיבה לוושט (בזמן שהקיבה מתמלאת נוצר כיפוף, וזווית שמאפשרת את סגירת השסתום של הוושט).

ריפלוקס סמוי אצל תינוקות

ריפלוקס סמוי (או "ריפלוקס שקט") אצל תינוקות הינה תופעה של עליית תוכן חומצתי מהקיבה לכיוון הוושט ומעלה לכיוון הגרון והאף, שנגרמת בעקבות חולשה מולדת אך זמנית של השסתום בין הקיבה לוושט אצל תינוקות. 

מדובר בתופעה הגורמת לאי נוחות ובכי רב וממושך אצל תינוקות סביב האוכל או ההנקה, והקשתה של הגב והראש אחורנית לאחר או תוך כדי האוכל. בניגוד לריפלוקס הגלוי, בריפלוקס סמוי התינוק לא מקיא או פולט את תוכן הקיבתי החומצי, אלא הוא נבלע חזרה לקיבה. לכן הוא נקרא "ריפלוקס סמוי" וקשה יותר לאבחן אותו מכיוון שאין עדות של פליטות והקאות מרובות.

בשני המקרים עליית תוכן הקיבה גורמת לצריבה וכאב בוושט, לאורך זמן עשויה לגרום גם לפצעים, לבעיות ודלקות במערכת הנשימה כמו ברונכיטיס, דלקות אזניים כרוניות, דלקות ריאה כרוניות, אסטמה ועוד, לחוסרים תזונתיים. תינוקות רבים יורדים באחוזונים ולא עולים במשקל במידה מספקת.

הטיפול בריפלוקס סמוי הוא זהה לטיפול בריפלוקס הגלוי, באמצעות תרופות סותרות חומצה ומתן תמ"ל סמיך או AR, האכלות קטנות יותר ותכופות יותר, החזקת התינוק לאחר האוכל למשך 20 דקות לפחות, הגבהת המיטה ועוד.

מאיה כץ, מטפלת ברפואה סינית בילדים ותינוקות
כאשר תינוק מקיא ופולט את רוב החלב ובנוסף כל האכלה מלווה באי שקט ובכי, ולעיתים אף סירוב של התינוק לאכול, הדבר עשוי להוביל לאורך זמן לחוסר שגשוג וירידה באחוזונים

סיבוכים שעשויים להיגרם לתינוקות הסובלים מריפלוקס

הסימפטומים השונים בתופעת הרפלוקס בתינוקות יכולים להיות קלים עד חמורים, וישנם מספר סיבוכים שעשויים להיגרם לתינוקות הסובלים מריפלוקס.

חוסר עלייה במשקל

כאשר תינוק מקיא ופולט את רוב החלב ובנוסף כל האכלה מלווה באי שקט ובכי, ולעיתים אף סירוב של התינוק לאכול, הדבר עשוי להוביל לאורך זמן לחוסר שגשוג וירידה באחוזונים, מאחר והתינוק לא צורך את כמות האוכל שהוא אמור לקבל. לעיתים תגרם אנמיה או חוסרים אחרים. בעיות התפתחותיות עשויות להיווצר בעקבות אי עליה במשקל ושינה ירודה..

מחלות ריאה חוזרות

החזר תוכן קיבתי לוושט ונשימתו (ע"י קנה הנשימה) עשויים לגרום למחלות ריאה ונשימה שונות, כגון דלקות ריאה חוזרות.

פגיעה בוושט

התוכן הקיבתי שעולה לוושט הינו חומר חומצתי שעשוי להזיק לסביבת הוושט ולגרום לסיבוכים מקומיים שונים.

סימפטומים של ריפלוקס תינוקות

בריפלוקס תינוקות נראה פליטות או הקאות מרובות (לעיתים ללא פליטות כלל-"ריפלוקס סמוי"). סביב ההאכלה נראה הרבה אי שקט, בכי, הקשתה של הגב אחורנית והתפתלויות. במקרים חמורים סירוב לאכול, ירידה במשקל, שבירת אחוזונים, עיכוב התפתחותי, הפרעות שינה.

מאיה כץ, מטפלת ברפואה סינית בילדים ותינוקות
לרוב הטיפול המודרני יכלול מתן תרופות סותרות חומצה (כגון לוסק או זנטק) להקלה על אי הנוחות אצל תינוקות. חשוב לזכור שתרופות אלו אינן פותרות את הריפלוקס עצמו

הטיפול המודרני בריפלוקס תינוקות: זנטק, לוסק והתאמת הפורמולה

לרוב הטיפול המודרני יכלול מתן תרופות סותרות חומצה (כגון לוסק או זנטק) להקלה על אי הנוחות אצל תינוקות. חשוב לזכור שתרופות אלו אינן פותרות את הריפלוקס עצמו. במקביל ימליצו על מעבר לפורמולה סמיכה (AR) כדי להפחית במידה מסויימת את כמות הפליטות. במידת הצורך וכאשר יש חשד לרגישות לחלבון החלב, ימליצו על מתן פורמולה מפורקת. במקביל ימליצו על מעקב אחר עלייה במשקל והתפתחות תקינה.

כאשר מטפלים ברפלוקס אצל תינוקות, נדרשת סדרת טיפולים להקל ולשפר את מערכת העיכול אצל התינוק. לאורך הטיפולים ההטבה אצל התינוק תתבטא בימים שקטים יותר, תינוקות רגועים יותר, הנקות או האכלות נינוחות יותר והפחתת הפליטות וההקאות.

טיפול טבעי בריפלוקס: רפואה סינית, ליווי והדרכה

הטיפול בתינוקות הסובלים מריפלוקס ברפואה הסינית מתייחס לחוסר בשלות של מערכת העיכול ובעיקר לאיברי הקיבה (קיבה, טחול, כבד וכליות). במקביל לטיפול המודרני, נעניק טיפול תומך במערכת העיכול, עפ"י אבחנה: היכן נמצאת החולשה העיקרית ע"י תשאול ההורים, הקשבה לדופק התינוק והתבוננות בו. 

כאשר מטפלים ברפלוקס אצל תינוקות, נדרשת סדרת טיפולים להקל ולשפר את מערכת העיכול אצל התינוק. לאורך הטיפולים ההטבה אצל התינוק תתבטא בימים שקטים יותר, תינוקות רגועים יותר, הנקות או האכלות נינוחות יותר והפחתת הפליטות וההקאות. ובהמשך, צמיחה וגדילה ועליה במשקל, והתפתחות תקינה.

מאיה כץ, מטפלת ברפואה סינית בילדים ותינוקות
כאשר מטפלים ברפלוקס אצל תינוקות, נדרשת סדרת טיפולים להקל ולשפר את מערכת העיכול אצל התינוק. לאורך הטיפולים ההטבה אצל התינוק תתבטא בימים שקטים יותר, תינוקות רגועים יותר, הנקות או האכלות נינוחות יותר והפחתת הפליטות וההקאות.

אנחנו מלווים הורים עם תינוקות לאורך התקופה הקשה, תוך מתן הצעות להקלה על התינוק, גם בבית, הכוללת הנחיות השכבה בזווית, החזקה על הידיים למשך זמן ממושך אחרי האוכל, עיסויי בטן, והמלצות תזונה איכותית ומתאימה או תוספי תזונה לאם המניקה. בעיקר נדרשת סבלנות רבה מההורים המטפלים בתינוק, לעיתים נטפל גם באמא (או אבא) במידת הצורך. 

במרכז רפואות עומד צוות מומחים לטיפול ברפואה סינית בילדים, עם ותק של מעל 25 שנה בתחום. הטיפול בתינוקות הוא עדין ולא מכאיב, וכולל טכניקות נוספות כגון מגע, מוקסה (חימום נקודות), פורמולות צמחי מרפא סינים והמלצות תזונה.

לפרטים וקביעת תור עם מאיה כץ

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

מאיה כץ מטפלת סינית בילדים ובתינוקות

מאיה כץ רוז Dipl CM PhD. מתמחה בטיפול בתינוקות וילדים ברפואה סינית בשיטות עדינות. מטפלת בתינוקות, אמהות ומשפחות צעירות. מטפלת בדיקור קוסמטי.

מאיה הינה בוגרת 4 שנות לימוד בקמפוס ברושים, המועדון לספורט אוניברסיטת ת"א, בלימודי רפואה סינית וצמחי מרפא סיניים ותזונה. בעלת הסמכה מטעם האגודה הישראלית לריפוי סיני מסורתי.

למידע נוסף >

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

משרת/ת במילואים? מגיעה לך

הטבה מהמדינה ברפואות!

כל מי ששרת.ה לפחות 30 יום החל מה 7.10 במסגרת צו חירום, זכאי.ת לסיוע חד-פעמי מהמדינה למימון טיפול רגשי, נפשי ומשלים. ניתן לממש ההטבה גם לטובת טיפולים בבן/בת הזוג וילדים מתחת לגיל 14.ניתן למימוש עבור טיפולים במרכז רפואות, להגיש את הקבלות לקרן המילואים – ולקבל החזר מהמדינה

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ