מתח נפשי סטרס

סטרס או דחק בעברית, הינו מצב גופני בו האדם נתקל באיום ומגיב אליו. האיום יכול להיות כמובן מוחשי, לדוגמה: אזעקה שבעקבותיה נרוץ למקלט סמוך. התפקוד שלנו בזמן זה יהיה מקסימלי גם אם איננו במיטבינו באותו הזמן, זאת מתוך הרציונל הפשוט של הישרדות.

אותו מצב של תגובה גופנית כתוצאה מסטרס יכול ועשוי להתרחש כמובן מאירועים המתרחשים במחשבותינו ואינם בהכרח מציאותיים. מצב זה מכונה חרדה, תופעה איתה מתמודדים ומתמודדות רבים ורבות מאיתנו. מצב זה שבדר”כ איננו מובסס על אירועים מוחשיים המתרחשים כאן ועכשיו הינו ייחודי (כנראה..) ליצור האנושי (אנחנו, הומו סאפיינס) ונובע מהאופן המסויים שבו מוחנו מתפקד, זוכר, ראיית העתיד וכו’.

השפעת הסטרס

הסביבה שבה רוב בני האדם מתקיימים כיום “משתמשת” באותם מנגנוני סטרס אבולוציניים שנועדו לשמור עלינו – לרעתינו. כאשר מערכת זו מופעלת למשך ימים וחודשים ארוכים למשל בתהליכי גירושין, עבודה לא מספקת וחוסר מימוש עצמי, מחלה, קשיים רגשיים בתקשורת עם הסביבה וכו’ – אנו יוצרים התשה של המערכת החיסונית ופרץ לבעיות פוריות ומחלות הקשורות לתפקוד חיסוני לקוי בו הגוף מתחיל לתקוף את עצמו.

 

סטרס ופוריות

כל רופא / מטפל שעובד כקלינאי מודע לקשר של סטרס גוף-נפש, לא כולם מדברים על זה בגלוי, מכיוון שהדבר לא ניתן להוכחה מעבדתית חד-משמעית אך עולה, שוב ושוב, במפגש בין מטפל למטופל בו אותם/ן מטופלים/ות יודעים מדוע ומתי חלו בעקבות תקופה מסויימת. פוריות האישה ובמיוחד נשים המבקשות להרות בגילאים יחסית מאוחרים, מושפעות מאוד מסטרס כרוני זה שהרבה פעמים טבוע בתוך הסיטואציה מעצם היותה, וחשוב להתייחס אליו, לבחון אותו, ולנסות למצוא דרכים להפחיתו. 

ההשפעה על פוריות האישה מובדלת כמובן מההשפעה של אותו סטרס על מחלות מסויימות בעלות הקשר סביבתי (כלומר לא רק הקשר הגנטי) אך בפועל ההשפעה הינה אותה השפעה – התשה של המערכת כולה המובילה לתפקוד לקוי. אותו תפקוד אשר בהדרגה הינו בעל פוטנציאל לפגוע בתפקוד החיסוני.

קשור: טיפול בסטרס כרוני

חלק מהמצבים הקשורים לפוריות האישה ומוגדרים “בלתי מוסברים” מטופלים ברפואה סינית / יפנית / טכניקות אחרות אשר רואים את האדם בשלמותו באמצעות איזון של המערכת הסימפטטית (המבטאת בפועל את הסטרס ע”י כיווץ השרירים ותחושת ה”מוכן לפעולה” המתמשכת וחוסר היכולת להרפות) וכפועל יוצא הרגעת המערכת החיסונית כהכנת האישה לעתיד לבוא. 

 

דרכי טיפול והתמודדות עם סטרס

ברפואות, אנו מציעים מס’ דרכי התמודדות עם סטרס ומתאימים אותן לכל מטופלת בהתאם לצרכים:

 • דיקור סיני ויפני – התאמת איש המקצוע המתאים לפי סוג הבעיה / אישיות המטופל ורצונותיו. כ- 7 מתוך 10 נשים יגיבו באופן חיובי עד חיובי מאוד רק לדיקור.
 • צמחי מרפא – אנו ברפואות נדע להתאים “פורמולות” צמחים ברקיחה פרטנית מבית מרקחת הרוקח צמחים לצד או במקום תרופות / הורמונים (הצמחים חוקיים וניתנים בכפוף לאישור משרד הבריאות ובהכנה רוקחית – לא לדאוג !)
 • צ׳י קונג – אימון פיזי עדין ועתיק, המשלב תנועה מודעת ונשימה הנחשב אחד מסירות הרומה הסינית, מוכר כמשפר קואורדינציה, מוריד לחצים ומשפר זרימת דם. מתאים מאוד עבור אנשים ההושיפור במצב הרוח הכללי. . 
 • התאמת פעילות גופנית – מסייעת בוויסות מנגנוני סטרס, המטפל במרפאה ידע להתאים עבור המטופלת את צורת האימון הנכונה, ככלל האימון הנכון ביותר הוא בקבוצה  מאוד כקבוצה – למשל קבוצת צ’י-קונג, ריצה אימון בבריכה ועוד המשלב גם פן חברתי והתחייבות לקבוצה.  
 • טיפול בתזונה מסורתית – התאמה פרטנית של תפריט תזונה ובכלל כך גם שעות והרגלי אכילה על מנת לספק את הצרכים הפיזיולוגים ולמלא את החוסרים היכולים לעודד היווצרות של סטרס. 
 • ביופידבק – שיטת טיפול המיועדת לויסות רגשי ולהתמודדות טובה יותר עם מתח נפשי ופיזי. במהלך טיפול ביופידבק המטופל מחובר לחיישנים באמצעות כף היד אשר מודדים מדדים שונים כגון דופק, טמפרטורה, מוליכות חשמלית ושונות קצב הלב
 • התנדבות – אמנם לאו דווקא אצלנו ברפואות, אבל התנדבות ידועה ביכולתה לתרום ללא תמורה לחברה ויחד לסייע רבות בתחושת השייכות ועל ידי כך להפחית תחושות בדידות וחרדה. 

 

איזון הורמונלי – בכל שלבי החיים

“אני מאמין ונוכח מידי יום בעבודתי עד כמה משמעותית לקיחת האחריות האישית על הבריאות. לצד כל סוג טיפול שנקבל אנו יכולים להגיע למקסימום מיצוי פוטנציאל הגוף והרוח שלנו באמצעות עבודה עצמית הן במישורים תזונתיים, התנהגותיים ורגשיים. ללא אחריות זאת כל טיפול יהיה בעל תוקף מוגבל ותוצאות שאינן מקסימליות”.

לתיאום עם פגישה וייעוץ עם יהונתן רונן

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

יונתן רונן - מטפל ברפואה סינית ויפנית

יונתן רונן מטפל ברפואה סינית ויפנית במרפאת רפואות, בעל התמחות באנדוקרינולוגיה, ספציפית לבעיות בלוטת התריס, זאת מטעם בית החולים האוניברסיטאי בהאנגז’ו ,Zhejiang provincial hospital of TCM, Hangzhou, China

למידע נוסף >

  פניה למומחים של רפואות
  אינסטגרם
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
  צוות המומחים
  שיטות טיפול
  יצירת קשר
  לנצח את הכולסטרול, הסוכר ולחץ הדם הגבוהים!

  רוצים לשמור על בריאותכם מקרוב?

  הרשמו לניוזלטר שלנו וקבלו מידע עדכני ומקצועי בנוגע לבריאותכם

  This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  פתיחת שיחה עם נציג
  שוחחו איתנו
  שלום!
  נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ