אמצע החיים והגיל השלישי גיל

לפרטים נוספים לחצו כאן

הקשר בין לחץ דה גבוה לבריאות הלב

הקשר בין לחץ דם גבוה לבין סיכון מוגבר להתקף לב ושבץ מוחי ידוע ומבוסס מחקרית. בשנים האחרונות פורסמו מחקרים אשר מצביעים על קשר בין שינה לא טובה, יתר לחץ דם ואירועים לבביים, והדבר מדגיש את הצורך לטפל באינסומניה מוקדם ככל האפשר.

לחץ דם גבוה הוא גורם סיכון ידוע לאירועים לבביים (קרדיווסקולריים). עד לשנים האחרונות, אבחון לחץ דם גבוה וההחלטות הקליניות בנוגע לטיפול בו התבססו בדרך כלל על מדידות לחץ דם בשעות היום. עם זאת, ככל שהטכנולוגיות למדידות ביתיות במשך 24 שעות הפכו יותר נגישות, התברר יותר ויותר שלחץ דם גבוה במהלך הלילה עלול לפגוע עוד יותר בבריאות הלב וכלי הדם.

השפעת נדודי שינה על לחץ דם

לחץ הדם משתנה לאורך תקופת היום והלילה והדבר נשלט על ידי השעון הביולוגי ואיכות השינה. לרוב, לחץ הדם יהיה גבוה יותר במהלך היום וירד בכ-10% או יותר במהלך שנת הלילה. אך יש אנשים שלחץ הדם שלהם לא "צונח" במהלך השינה וזה עלול להוביל לפגיעה בכלי הדם של המוח, העין, הכליות והלב ולהתפתחותם של מחלות לב וכלי דם.

קשור: איך לטפל בבעיות שינה?

מחקרים ניסו להבין את הסיבות האפשריות ליתר לחץ דם, ובנוסף לתזונה לקוייה, משקל עודף, חוסר פעילות גופנית, רגשות, היסטוריה משפחתית ומחלות כמו סוכרת ושומנים בדם, נמצא ששינה קצרה או לא איכותית (עם התעוררויות רבות) מגדילה משמעותית את הסיכון לפתח לחץ דם גבוה. 

לדוגמא, אנשים אשר סובלים מאינסומניה (מעט שעות שינה או שינה לא אייכותית) נוטים ב-59% יותר למחלות עורקים כליליים, 36% יותר להתקף לב ו- 22% יותר ללקות בשבץ מוחי בהשוואה לאלה שישנים טוב.

מחקרים נוספים ניסו לבדוק האם הקשר בין שינה גרועה ולחץ דם עובד גם בכיוון ההפוך, כלומר האם חולה הסובל מיתר לחץ דם גם יסבול מנדודי שינה? מסתבר שכן. לחולים הסובלים מלחץ דם גבוה יש סיכוי גבוה פי 2-3 לנדודי שינה מאשר לאלה בעלי לחץ דם תקין (קישור למחקר – כאן).

 

כיצד רפואה סינית יכולה לטפל בחולים הסובלים מנדודי שינה וגם מיתר לחץ דם?

רפואה סינית רואה בשינה כאחד מעמודי התווך לבריאות ואריכות ימים וכמו אחותה המערבית, מבדילה בין קושי להירדם, אייכות השינה, חלימה ושעת יקיצה, כשכל אחד מהבעיות מיוחס לאיבר אחר והטיפול בו יהיה שונה.

הטיפול בנדודי שינה על פי הרפואה הסינית מתחיל בתשאול מקיף שנועד להבין את שורש הבעיה. לאחר אבחנה מדוייקת כולל מישוש דופק, התבוננות בלשון, אבחנת פנים ובטן, ייבנה פרוטוקול טיפול בדיקור מותאם לאופי בעיית השינה. ברוב המקרים, הטיפול בדיקור ילווה בטיפול בצמחי מרפא, חליטות, שינוי תזונתי ואורח חיים.  

לחץ דם על פי הכתבים העתיקים הסיניים מתואר כורטיגו וכאבי ראש ונובע מחוסר איזון במערכות הכבד, כליות טחול ולב אשר גורמים לחוסר ב YIN (חומרים חיוניים לחיים) והיפראקטיביות של YANG (תנועה לא מבוקרת) ומתבטאים בסימפטומים בראש. הגורם העיקרי ליתר לחץ דם הוא חוסר איזון רגשי כתוצאה ממתח, פחד, כעס אשר מלווים בתזונה לא בריאה הגורמת להיווצרות ליחה, היצרות של כלי הדם או האטה בזרימת הדם.  

הדרך היעילה ביותר לטפל בלחץ דם היא מניעה בעזרת שמירה על אורח חיים בריא הכוללת, בין השאר, תזונה מאוזנת, הפחתת משקל, פעילות גופנית אירובית קבועה והמנעות מעישון.  ברפואה סינית, הטיפול המקיף יכלול דיקור, צמחי מרפא סיניים (חלקם מורידים את לחץ הדם באופן ישיר), המלצות תזונה מותאמות אישית ושינוי אורח חיים.

איך להוריד את הכולסטרול לאורך זמן עם מרכז רפואות

ב"רפואות" אנחנו מציעים את תוכנית "לנצח את הכולסטרול, הסוכר ולחץ הדם הגבוהים – ב-6 שבועות בלבד".

התוכנית כוללת 4 שלבים מותאמים אישית ובליווי אישי צמוד שיבטיחו הצלחה שתישאר אתכם לאורך זמן:

  • אבחנה אישית על פי הרפואה הסינית, כמשלימה לטיפול אותו מקבל המטופל בקופ"ח/מרפאה
  • טיפולי דיקור והתאמת פורמולת צמחי מרפא וחליטות תה שהוכחו מחקרית כמורידות לחץ דם
  • ייעוץ תזונתי מותאם אישית, על פי סגנון החיים של המטופל
  • כל משתתף יהנה גם מערכת חליטות מותאמת אישית במתנה, מפגש קבוצתי חודשי, ספרון מתכונים מותאמים אישית וסרטונים, טיפים ומחקרים

הטיפול נועד גם לאלו שכבר נוטלים תרופות וגם לאלו המחפשים טיפול משולב לאיזון לחץ הדם לאורך זמן.

ד״ר גיל ברזילי PhD - מטפל ברפואה סינית ויפנית

דר' גיל ברזילי

מטפל ברפואה סינית ויפנית, בנוסף מתמחה בתזונה סינית ומקרוביוטית. מתמקד בטיפול באנשים מגיל "אמצע החיים" והגיל השלישי. מלמד בארץ ובחו"ל "מחקר ברפואה סינית" ו"תזונה ברפואה סינית".

בעל תואר B.Sc בביולוגיה מולקולרית ודוקטורט מאוניברסיטת אוקספורד בחקר הסרטן.

למידע נוסף >

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

עזרה שחוזרת לקהילה

בואו לדאוג לעצמכם או לתרום טיפולים לקהילה ועל הדרך לסייע לעסק במילואים.
לנצח את הכולסטרול, הסוכר ולחץ הדם הגבוהים!

רוצים לשמור על בריאותכם מקרוב?

הרשמו לניוזלטר שלנו וקבלו מידע עדכני ומקצועי בנוגע לבריאותכם

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ