חום גבוה, אובדן חוש טעם וריח, חולשה, צמרמורות – את כל זה אנחנו כבר מכירים. אבל לקורונה, שמלווה אותנו כבר שנה, יש תופעות לוואי נוספות, שפוגעות במערכות שונות בגוף. לאחר שנה לא מוצלחת עם וירוס 19-COVID כבר ברור כי הקורונה אינה מחלה נשימתית בלבד, ולקורונה תופעות לוואי נוספות, חלקן מלוות את החולים זמן רב לאחר ההחלמה. הכירו את מגוון תופעות הפוסט קורונה.

1. עייפות

זוהי ככל הנראה תופעת הלוואי הארוכה ביותר עליה העידו חולים שהחלימו מהקורונה. העייפות נמשכת שבועות לאחר ההחלמה, מגבילה את הסובלים ממנה ומונעת מהם לשוב למסגרות כמו עבודה, לימודים ופעילות גופנית. ולא, מנוחה ושינה אינן מעבירות את העייפות ממנה סובלים מחלימים מקורונה.

אגב, עייפות היתה אחת מתופעות הלוואי הנפוצות בקרב מחלימים מווירוס הסארס, שחוקרים מצביעים עליו כ"קרוב משפחה" של וירוס הקורונה.

2. נזק ללב

בדיקות שנערכו בקרב אנשים שהחלימו מקורונה הראו שהמחלה גרמה נזק לשריר הלב, כולל בקרב אלו שנפגעו מהמחלה באופן בינוני בלבד. כך דיווח מכון Mayo clinic שבמינסוטה. יתר על כן, הנזק ללב נצפה לעתים חודשים לאחר ההחלמה. פגיעה לבבית מגבירה כמובן את הסיכון לסיבוכים עתידיים הקשורים ללב ולמערכת כלי הדם.

3. קרישי דם

וירוס הקורונה נמצא כמגביר את הסיכון בהיווצרות קרישים וחסימות בכלי הדם. קרישי דם גדולים מגבירים את הסיכון להתקף לב ולשבץ, אבל פגיעת וירוס הקורונה מתבטאת לעתים גם בחסימות בכלי הדם הקטנים ולפגיעה באיברים כמו הכבד, הכליות, הריאות והרגליים. וירוס הקורונה עלול גם לפגוע בכלי הדם ולגרום לדימומים פנימיים באיברים שונים בגוף.

4. נזק לריאות

עוד מדווח Mayo clinic כי מחקרים הראו נזק לבועיות האוויר שבריאות והצטברות נוזלים, וכתוצאה מכך ירידה משמעותית בתפקודי הריאות. במחקרים רבים דיווחו מחלימים מקורונה, שבועות לאחר שהחלימו, על קושי בפעולות יומיומיות כמו עלייה במדרגות או הליכה מואצת.

5. פגיעה בילדים

הכירו את התסמונת הדלקתית הרב מערכתית (Multisystem Inflammatory Syndrome in Children), בקיצור MIS-C. מדובר בסיבוך רפואי מורכב שנמצא בעיקר בקרב ילדים בגילאי בית ספר יסודי, מספר שבועות לאחר שהחלימו מקורונה. המדובר בתגובה מופרזת של מערכת החיסון לנגיף, שאינה תוקפת באופן קשה אך גורמת בין היתר לחום, שלשול, כאבי בטן, פריחה והקאות. אלא שתסמונת זו, כמו תופעות לוואי רבות אחרות, עלולה להסתבך ולהגיע לאשפוז.

6. פגיעה מוחית

בין תופעות הלוואי הקשות של הקורונה נמצאים גם שבץ, דלקת במוח ובעיות עצביות כמו תסמונת גיאן ברה. כמו כן, מחלימים רבים דיווחו על פגיעה בזיכרון לטווח הקצר ועל קושי בריכוז. יצוין כי תופעות לוואי אלו איפיינו לא רק מחלימים מבוגרים אלא גם צעירים.

7. פגיעה בקשישים

הפגיעה רחבת ההיקף של הקורונה בגוף האדם באה לידי ביטוי בין היתר גם בהתפרצויות של מחלות האופייניות לקשישים, כמו אלצהיימר ופרקינסון. לא מן הנמנע כי האשפוז בגיל מבוגר, שעלול להימשך לעתים מספר שבועות ואף להיות כרורך בהרדמה, עלול לעורר בעיות מנטליות דוגמת אלצהיימר; אך חוקרים סבורים כי מהלך המחלה עצמו הוא שמחולל את המחלה בקרב מטופלים קשישים.

זאת ועוד…

ארגון הבריאות העולמי פרסם רשימה של תופעות הלוואי של הקורונה, כולל אלו הנמשכות זמן רב לאחר ההחלמה מן המחלה. בין תופעות הלוואי הבולטות:

 • לחץ דם גבוה או נמוך
 • יובש בגרון
 • כאבי שרירים
 • צמרמורות ותחושת קור
 • התייבשות מואצת
 • קוצר נשימה
 • חרדה, דיכאון ודיסוציאציה: תחושת בלבול, ניתוק וריחוק.
 • הפרעות בשינה
 • אדמומיות, גרד בעור ופריחה
 • טשטוש בראייה
 • מיגרנות וכאבי ראש
 • בעיות בבלוטת התריס
 • נשירת שיער

רפואות בדרך הטבע

כפי שניתן לראות, וכפי שצוין, פגיעתו של וירוס הקורונה רחבה ותופעות הלוואי רבות. כדי לאושש את הגוף מן המחלה וכדי להקטין את עוצמת הפגיעה חשוב להקפיד ולחזק את הגוף. הרפואה הטבעית, כרפואה משלימה לזו הקונבנציונאלית, מציעה לחולי קורונה כלים רבים לחיזוק המערכת החיסונית ולטיפול בתסמינים.

לקריאה על הטיפול בתסמיני פוסט קורנה >>

 

פוסט קורונה – שאלות נפוצות

האם יש תופעות לוואי אחרי החלמה מקורונה?
היום כבר ניתן לראות בוודאות מגוון תופעות, בעוצמות שונות אצל מחלימי קורונה, החל מעייפות, דרך בעיות נשימה ועד פגיעות קוגניטיביות, העוצמה והמשך משתנו מאוד מאדם לאדם אך ברור הוא שתהליך ההחלמה יכול להיות ארוך ולעיתים גם לא פשוט.
מה אפשר לעשות כדי להקל על תסמיני פוסט קורונה?
הטיפול בתסמיני הקורונה מתחלק לטיפול תרופתי אם הפגיעה היא קשה, דרך טיפול שיקומי נשימתי או פיזי ובעיקר לעודד החלמה של המערכות השונות, תחום שבו הרפואה המשלימה יכולה לתרום רבות.
מתי כדאי לפנות לרופא?
כמו בכל בעיה רפואית, יש לפנות לרופא במידה ומרגישים קושי תפקודי או כאב חמור. במקביל, טיפול משלים אחראי יכול לעודד את ההחלמה ולטפל בתסמינים.
אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

משרת/ת במילואים? מגיעה לך

הטבה מהמדינה ברפואות!

כל מי ששרת.ה לפחות 30 יום החל מה 7.10 במסגרת צו חירום, זכאי.ת לסיוע חד-פעמי מהמדינה למימון טיפול רגשי, נפשי ומשלים. ניתן לממש ההטבה גם לטובת טיפולים בבן/בת הזוג וילדים מתחת לגיל 14.ניתן למימוש עבור טיפולים במרכז רפואות, להגיש את הקבלות לקרן המילואים – ולקבל החזר מהמדינה

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ