למה כל כך הרבה ילדים עם דלקות אוזניים דווקא בקיץ? 

 

הקיץ כבר פה, חופש גדול, ים ובריכה, חופשות משפחתיות ויציאה משגרה. בתקופה הזאת שהימים ארוכים וחמים, אנחנו ההורים מוצאים את עצמנו רודפים אחרי בילוי משפחתי ושלל אטרקציות עם הילדים, אוכלים יותר ארוחות בחוץ והולכים לישון  בשעה מאוחרת יותר מבדרך כלל. המצב מוכר לכל הורה אבל מה עושים כשבאמצע כל הכיף הזה הילד סובל מדלקות אוזניים?  הרי החורף כבר עבר יחד עם החיידקים ומחלות החורף. אז למה דווקא בקיץ דלקות האוזניים נפוצות כל כך? 

 

ממה נגרמת דלקת אזניים?

דלקת חריפה באוזן התיכונה (Acute Otittis Media) נפוצה מאוד בקרב תינוקות וילדים עד גיל שלוש ונגרמת כמו בחורף, גם בקיץ מוירוסים והצטננויות שמייצרים נזלת וגודש שעליהם מתיישבים חיידקים או נגיפים באוזן הגורמים לדלקת חריפה באוזן התיכונה (מאחורי עור התוף). הדלקת והגודש לוחצים על חצוצרת השמע הנמצאת בזווית אופקית וקצרה יותר מאשר אצל מבוגרים, דבר המקשה על פינוי הנוזלים וגורם לכאב רב. בד"כ דלקת אוזניים בתינוקות וילדים ילווה חום גבוה, כאב אוזניים (משיכה באוזן) אי שקט ורגזנות, קשיים באכילה מבקבוק, בכי רב ולילות קשים. לעיתים בעקבות דלקת באוזן גם יהיה הפרשות מוגלתיות מהאוזן בעקבות נקב בעור התוף. רופא הילדים יורה על מתן אנטיביוטיקה לטיפול בדלקת האוזניים.

כמו בחורף, גם בקיץ מצבים כרוניים כמו אלרגיה, נזלת כרונית, אדנואידים מוגדלים (שקד שלישי) מגבירים את הסיכון לדלקת אוזניים תיכונה. 

כאשר דלקת אוזניים הופכת לכרונית וחוזרת לעיתים קרובות, הורים רבים חשים שהאנטיביוטיקה ניתנת לעיתים קרובות מדי וירצו לבדוק כיוונים נוספים ברפואה הסינית לטפל בילד ולמנוע דלקות אוזניים חוזרות ואת הסבל הרב שנגרם מהם.

 

טיפול ברפואה סינית לדלקות אזניים בילדים 

הרפואה הסינית  בפשטות נצמדת להסתכלות על עונות השנה ועל הטבע וכיצד הם משפיעים על גוף האדם. עונת הקיץ ואקלימה החם משוייך ברפואה הסינית לעונת/ שכבת ה Shao Yang. החום היאנגי בקיץ, כמו בטבע, מאדה את הנוזלים לכיוון מעלה. במידה ונוזלי הגוף עכורים (כתוצאה ממחלה שנשארה בגוף או מעיכול לא טוב הגורם לריבוי נוזלים עכורים בגוף), הם עולים לראש ושוקעים בתעלות האוזניים והסינוסים.  נוזלים אלו צמיגיים מאוד ומודלקים. 

דלקת אוזניים באה לידי ביטוי באופן מאוד יאנגי וסוער בילדים- חום מאוד גבוה, הפרשות מוגלתיות מהאוזן, כאב גדול מאוד ובכי רב שמתגבר בלילה. 

 

Shao Yang בגוף האדם היא מערכת שתפקידה וויסות החום בגוף,  וכשהיא בחוסר איזון דרכה יכנס פנימה הפתוגן מהחוץ אל הפנים. שכבה זו מורכבת משני איברים שמסלול המרידיאנים שלהם סובב את האוזניים: מרידיאן כיס המרה ומרידיאן המחמם המשולש (פונקציה שמווסתת את תנועת הנוזלים והחום בגוף האדם). בקיץ, נראה פתולוגיות בשכבה זו בעיקר כשהגוף מנסה להילחם במחלות שהיו חבויות או לא טופלו בחורף וכעת צצות על פני השטח בעזרת עוצמת החום שמעלה למעלה. כאשר האקלים בחוץ מוסיף לחום שבפנים, צצות דלקות אוזניים, וזאת הזדמנות מצויינת לטפל בהן בקיץ.

 

האוזניים ברפואה הסינית משוייכות לאיבר הכליות, אך הטיפול בדלקת אוזניים חריפה ואקוטית מתמקד בהוצאת חום ולחות מה Shao Yang קודם כל, ולאחר שהילד מבריא, נחזק אותו דרך הכליות כדי למנוע חזרה של המחלה בהמשך. טיפול במצבים כרונים של דלקות אוזניים חוזרות, נטפל בסיבה ברקע, שיכולה להיגרם מחוסר איזון באיבר מסוים או מערכת אחרת בגוף כמו מערכת העיכול והטיפול מתייחס למצב המערכתי בגוף שגרם לה.

טיפים חשובים שיעזרו במניעת  דלקות אוזניים לילדים בקיץ:

  • שגרה – לשמור על שגרה, לאכול בריא ובהתאם לעונה החמה, ללכת לישון בהתאם לגיל של הילד ולא לתת לקטנים להיגרר אחרי אחיהם הגדולים. שמירה על שגרה היא הכרחית למערכת חיסון מתפקדת, במיוחד אצל ילדים.
  • תזונה – להימנע ממאכלים מעודדי ליחה ודלקת כגון קמחים לבנים, סוכר לבן ומוצרי חלב, מזונות מעובדים וכד'. פיצה וגלידה – אאוט, אבטיח ומלון – אין.
  • מזונות למניעת דלקת – לאכול מזונות שיכולים לעזור במניעת היווצרות דלקת כמו שום ובצל ומאכלים לספיגה של נוזלים כמו גריסי פנינה ודוחן כאשר מדובר בילד מנוזל במיוחד. בנוסף, לאחר בילוי בים ובבריכה יש לייבש היטב את האוזן עם מגבת נקיה למניעת דלקת אוזן חיצונית.
  • טיפול מיידי בנזלת – ייבוש ע"י מי מלח, לקיחת פורמולה של צמחים סיניים או שימוש באמבטיה בשמנים ארומטיים.
  • מזגנים – להימנע מזיזוג מוגזם בין חום וקור- מזגנים על 24 מעלות ולהימנע מרוח ישירה על הראש של הילד, במיוחד אם הוא רטוב. הקור גורם לכיווץ עז וכאשר יש באוזן נוזלים זה יגרום לכאב.

 

מומחית בטיפול בתינוקות וילדים ברפואה סינית בשיטות עדינות.

מטפלת בתינוקות, אמהות ומשפחות צעירות.

מטפלת בדיקור קוסמטי. 

לתיאום עם פגישה וייעוץ עם

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

משרת/ת במילואים? מגיעה לך

הטבה מהמדינה ברפואות!

כל מי ששרת.ה לפחות 30 יום החל מה 7.10 במסגרת צו חירום, זכאי.ת לסיוע חד-פעמי מהמדינה למימון טיפול רגשי, נפשי ומשלים. ניתן לממש ההטבה גם לטובת טיפולים בבן/בת הזוג וילדים מתחת לגיל 14.ניתן למימוש עבור טיפולים במרכז רפואות, להגיש את הקבלות לקרן המילואים – ולקבל החזר מהמדינה

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ