כאב נוירופטי (או כאב עצבי) הוא כאב כרוני שנגרם על רקע פגיעה במערכת העצבים המרכזית, חוט השדרה או העצבים הפריפריים. התופעה שכיחה למדי בקרב האוכלוסייה הכוללת (פוגעת ב5-7% מהאוכלוסייה, בעיקר עם העלייה בגיל), והיא עלולה להופיע פעמים רבות ללא טריגר או סיבה ספציפית, מה שמקשה על הטיפול והמניעה.

הטיפול הטבעי בעזרת רפואה סינית ושיטות נוספות במרכז "רפואות" עשוי להקל על תסמיני הכאבים הנוירופטיים, ולאפשר תפקוד תקין לצד שיפור משמעותי באורח החיים של המטופלים.

מה ההבדל בין כאב נוירופטי לכאב רגיל?

כאבים נוירופטיים הם כאבים כרוניים, המאופיינים ברגישות עצבית גבוהה שיכולה להימשך זמן רב או לתקוף את הגוף מדי תקופת זמן. להבדיל מכאב רגיל, שנגרם בדרך כלל עקב פגיעה פיזית ברקמות הגוף (חבטה, חתך כוויה, תהליך דלקתי ועוד) ועובר עם תהליך ההחלמה הטבעי, הכאב הנוירופטי עשוי לתקוף ללא התרעה מוקדמת וללא כל גירוי חיצוני או נזק פיזי שנגרם לרקמה.

מאחר ומקורו של הכאב הוא בפגיעה עצבית פריפרית, הסובלים מהתופעה יסבלו בדרך כלל מתסמיני כאב באיזורים הפריפריים של הגוף (גפיים בעיקר). עם זאת, הכאבים הכרוניים עשויים להתפשט לאיזורים אחרים דוגמת הגב, ראש, אגן וכן הלאה.

הכאב הנוירופטי מתואר ככאב משתק, המלווה בזרמים חשמליים, או לחילופין תחושות שריפה, נימול, דקירות חוזרות ונשנות, ולעיתים אף אובדן תחושה פריפרי.

בהקשר של הכאב הכרוני, חשוב להזכיר גם את מחלת הפיברומיאלגיה. אמנם תסמיני המחלה עשויים להזכיר תסמיני כאבים עצביים, אך מקורה של המחלה הוא לא בפגיעה עצבית, והיא תוקפת בעיקר את רקמות החיבור (מפרקים) ואת השרירים. גם במקרה זה, הטריגר להתפרצותה אינו תמיד ידוע.

האם הכאבים העצביים חולפים?

בהינתן טיפול מקל ובעזרת אבחנה מוקדמת, ניתן לשקם את הגוף ולמנוע הופעות חוזרות ונשנות של התופעה. חשוב להדגיש כי הטיפול המוצע כיום הוא סימפטומטי במהותו ועוזר יותר בהקלה נקודתית של הכאב. לכן, גם התופעות הכרוניות עשויות להימשך תקופות ארוכות ולפגוע משמעותית באורח החיים.

מה גורם לתופעה?

ההערכה היא שקיימים מספר מנגנונים ומחלות שגורמות לכאבים העצביים. עם זאת, קיימים מקרים רבים בהם המקור לבעיה אינו ידוע.

סוכרת

מחלת הסוכרת עלולה לגרום לאספקת דם לקויה לאיזורים הפריפריים של הגוף, וכתוצאה מכך גם לפגיעה בעצבים הפריפריים.

הפרעה חשמלית

פעילות חשמלית לא תקינה של מערכת העצבים, אותה מפרש הגוף ככאב.
באופן כללי, תחושת הכאב היא אינדיבידואלית, ולכל אדם רגישות וסף כאב שונים. לכן, חלק יחושו כאבים עזים אפילו במקרים בהם ההפרעה החשמלית אינה משמעותית.

מחלות ויראליות

שלבקת חוגרת (או אבעבועות רוח אצל ילדים) הן מחלות ויראליות נפוצות, במהלכן עשויים להופיע תסמיני כאב עצבי.

מחלות ממאירות

טיפולים כימותרפיים עלולים לפגוע במערכת העצבים ולגרום כאבים כרוניים.

הטיפול המערבי המקובל בכאבים נוירופטיים

כאמור, הטיפול המערבי מתמקד בהקלה בסימפטומים. הוא כולל, בין היתר, מתן תרופות נוגדות דיכאון שמשפיעות על ההולכה העצבית מהפריפריה למוח, נוגדי פרכוסים, אופיאטים, ולעיתים גם נוגדי דלקת ותרופות לאלחוש הכאב.
עם זאת, שימוש ממושך בתרופות עלול לגרום לתופעות לוואי שונות, חלקן אף מסכנות חיים כמו במקרה של תרופות אופיאטיות.

במקרים אקוטיים יותר, נשקלת אופציה ניתוחית לטיפול ישיר בעצב הפגוע.

טיפול טבעי ברפואה סינית: דיקור, טיפולי מגע והמלצות תזונה ואורחות חיים

בעזרת שיטות טבעיות, וללא שימוש בתרופות, ניתן להתמודד ביעילות עם כאב נוירופטי.

הרפואה הסינית משתמשת במגוון כלים וטכניקות להקלת הכאב:

דיקור סיני (YNSA)

דיקור קרפקת נמצא יעיל בשיקום המערכת העצבית והקלת התסמינים.
השיטה מתבססת על כך שהקרקפת היא המרכז שמשפיע על איזורים עצביים אחרים בגוף, ודרך הדיקור המטופל מרגיש הקלה באופן מיידי באיזור העצבי הרגיש.

קראו עוד על דיקור קרקפת במרכז רפואות >>

טיפול במגע

טיפולי השיאצו והטווינא משפיעים על מערכות השרירים והעצבים בגוף ועוזרים באיזון הגוף והנפש ושיפור ההרגשה הכללית. טיפולי המגע מתבצעים לאחר תשאול ובדיקה במגע של המטופל.
שילוב טכניקות דיקור סיני יחד עם הטיפול במגע הופכות את ההתמודדות עם הכאבים לקלה יותר.

קראו עוד על טיפול במגע במרכז רפואות >>

הטיפול הטבעי במרכז "רפואות" שם דגש על האדם כמכלול, ולא מתמקד רק בהקלה על הכאב הנקודתי. במהלך האבחון המקיף, נערך תשאול שבודק את הסיפור של המטופל והרקע הרפואי שלו. בנוסף, נבדקים גם גורמים רגשיים שעשויים להשפיע על מצבו הבריאותי וליצור את הכאב הכרוני.

בהתאם לאבחון, כל מטופל מקבל טיפול בהתאמה אישית, ולעיתים גם המלצות לתזונה נכונה ושינויים באורח החיים.

כל תכניות הטיפול במרכז מלוות באופן מקצוע וצמוד על ידי המומחים שלנו. אנחנו כאן בשבילכם.

לפרטים נוספים וקביעת טיפול, צרו קשר

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

אלעד יצחקוב, מטפל ברפואה סינית

אלעד יצחקוב

מומחה ברפואה סינית ויפנית, מטפל סרפואה סינית ויפנית לטיפול במצבים מורכבים

מנכ"ל ובעלים של הקהילה הבינלאומית לרפואה סינית (ICCM). חבר בצוות ההוראה של מכללת רידמן לרפואה משלימה. מטפל ב"מרכז טל", במחלקה האונקולוגית בבית חולים תל השומר. נשוי ואבא לשלושה ילדים.

למידע נוסף >

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

משרת/ת במילואים? מגיעה לך

הטבה מהמדינה ברפואות!

כל מי ששרת.ה לפחות 30 יום החל מה 7.10 במסגרת צו חירום, זכאי.ת לסיוע חד-פעמי מהמדינה למימון טיפול רגשי, נפשי ומשלים. ניתן לממש ההטבה גם לטובת טיפולים בבן/בת הזוג וילדים מתחת לגיל 14.ניתן למימוש עבור טיפולים במרכז רפואות, להגיש את הקבלות לקרן המילואים – ולקבל החזר מהמדינה

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ