במקרה של כאבי ראש, גם הרפואה המערבית וגם הרפואה הסינית רוצות להקל על הכאב ולאפשר לסובלים להמשיך עד כמה שאפשר באורח חיים רגיל. אך הרפואה מנסה להבין את הסיבה להופעת כאבי הראש ומבחינה בין הסוגים השונים.  ולכן הטיפול בכל סוג יהיה שונה.

לפי הרפואה המערבית, כאב ראש מתחיל בעצבים שקשורים לעצב המשולש, שממוקם בגזע המוח ומעביר אותות תחושתיים אל הפנים ומהם. כאשר העצב מגורה (בגלל חרדה, רעש, כעס, תאורה, תזונה לא מתאימה, תרופות או הורמונים) משוחרר נחשול של מוליכים עצביים. אחד מהם הוא סרוטונין, שהוא כנראה הבסיס הביוכימי והנוירולוגי להבנת כאבי ראש. רמות נמוכות של סרוטונין הופכות אנשים רגישים יותר לכאבי ראש.

האבחנה המערבית בין סוגים שונים של כאבי ראש, מבוססת על מספר ההתקפים בחודש, משך הזמן של כל התקף, המאפיינים שלו והסימפטומים הנלווים.

מיגרנה (Migraine Headache)

מובחנת מכאבי ראש אחרים בגלל שהתכונה הראשית שלה היא כאב חד צדדי. היא יכולה להיות מלווה בבחילה, הקאות, נקודות כהות בשדה הראיה, רגישות רבה לאור, חום או קור, כאבים והזעה. התקף מיגרנה עשוי להימשך כמה ימים.

כאב ראש מתחי (Tension Headache)

מאופיין  על ידי כאב מתון, לוחץ, קבוע, לא הולם בשני הצדדים של הראש, הגב, הפנים או הצוואר. התקף יכול להימשך בין שעה למספר שעות, ויכול להתרחש יותר מפעם בשבוע.

כאבי ראש מקבציים (Cluster Headache)

אלו הם כואבים במיוחד. הם מאופיינים בכאב חודר מאחורי העיניים ובמערות העין. כל התקף יכול להימשך בין 45 דקות לשעתיים. התקפים מהסוג הזה נוטים להתרחש בלילה, במיוחד בעונות מעבר.

הטיפול בכאבי ראש ומיגרנות בעזרת דיקור סיני

כאבי ראש מטופלים בתרופות משככות כאבים, רובן מלוות בתופעות לוואי. שזה בערך הדבר האחרון שאנשים שסובלים ממיגרנה צריכים. כל מה שהם באמת צריכים (ורוצים) זה הקלה בכאב.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) אישר שהטיפול בדיקור סיני יעיל  לטיפול במיגרנות. הטיפול בדיקור סיני במיגרנות קיים בערך מראשיתה של הרפואה הסינית המסורתית, ויש לו מסגרת עבודה מאוד ברורה שמבוססת על הפילוסופיה הסינית. הפילוסופיה של הרפואה הסינית מדברת על איזון נכון בין יין ויאנג וכמובן על ההבנה של מערכת המרידיאנים, שכולם נפגשים בסופו של דבר בראש. הגורמים למיגרנות לפי הרפואה הסינית הםחוסר באנרגיה (צ'י), חסימה של המרידיאנים, וחוסר איזון בין יין ויאנג.

במחקר שנערך במחלקה לנוירולוגיה באוניברסיטת קולג' (College) בלונדון, 30 המשתתפים שטופלו בדיקור סיני הראו הקלה משמעותית בעוצמת הכאב ובצריכת תרופות. מחקר אחר שנערך במחלקהלפסיכיאטריה באוניברסיטת וינה (Vienna), בדק אם ההשפעות של טיפול בדיקור סיני, ממשיכות גם לאורך זמן. המחקר בדק את המשתתפים לאחר שלוש שנים, ומצא כי התוצאות נשמרו וכי התדירות של המיגרנות פחתה.

תבניות הכאב: זיהוי הגורמים והסימפטומים

ברפואה סינית מבחינים בין הסימפטומים ומסווגים אותם לתבניות. כל תבנית מתוארת במונחים של סוג הכאב, מצב הבריאות הכללי, חזות המטופל, לשון ודופק.

לדוגמא, אנשים שאוהבים חום, שלכאב הראש שלהם יש נטייה להחריף כשקר בחוץ, שייכים לתבנית- קור. היא מאופיינת בכאב מפוזר ונוקשה, בהעדר תחושת צמא, ובחיפוי לבן על הלשון.

כשהראש מרגיש כואב ונפוח, הפנים והעיניים אדומות, השתן כהה והחיפוי על הלשון צהוב, אלה הם סימפטומים ששייכים לתבנית – חום. אנשים כאלה סובלים אפילו יותר בקיץ והדופק שלהם מהיר כמו אחרי פעילות גופנית.

גם אנשים ששייכים לתבנית – לחות סובלים מכאבי ראש יותר בעונת הקיץ, כשחם ולח. אבל, כאב הראש שלהם מלווה בתחושה של כובד בכל הגוף והלשון שלהם לבנה ודביקה.

כאבי ראש שמתחילים בגלל רגשות, ובמיוחד כעס, שייכים לתבנית של כבד ועודף יאנג. הסימפטומים הנוספים פרט לכאב יכולים להיות חרדה, סחרחורת, נדודי שינה, פנים אדומות וטעם מר בפה. בכל סוגי כאבי הראש מומלץ להעזר גם בצמחי מרפא מרגיעים אותם יתאים המטפל לסוג ולאופי כאב הראש. האבחנה של המטופל כוללת מרכיבים רבים ואספקטים רחבים של האדם, וכך גם הטיפול.

מטרת הטיפול ברפואה הסינית היא להביא את האדם לאיזון, לחזק את המערכות השונות, ולאפשר חיים מאוזנים ובריאים.

כאבים כרוניים בכלל וכאבי ראש בפרט, הם לא משהו שצריך ולהשלים איתו, אפשר לטפל.  אפשר להפחית את השימוש בתרופות שמסייעות להעלמת הסימפטום אך אינן מטפלות בסיבה. התרופות מייצרות תופעות לואי ופעמים רבות גם תלות.

הרפואה הסינית מציעה אפשרות מאוזנת ויעילה מאד לטיפול בכאבי ראש. במרכז רפואות בתל אביב עומדים לשירותיכם רופאים ומטפלים מומחים בטיפול בכאבים בעזרת דיקור סיני ושיטות טיפול נוספות.

לפרטים נוספים ותיאום פגישה

  אסף מור, מטפל בילדים על פי הרפואה הסינית

  ד"ר יאיר מיימון

  מבכירי המטפלים, המורים והחוקרים של הרפואה הסינית והרפואה המשלימה בארץ. מטפל ומלמד מעל 30 שנה. מנהל תחום מחקר ב"מרכז טל" לרפואה אינטגרטיבית (משולבת) במכון האונקולוגי, מרכז רפואי שיבא תל השומר, מנהל את המרכז הישראלי למחקר ברפואה משלימה ונשיא הקונגרס הבינלואמי לרפואה סינית (ICCM Congress).

  למידע נוסף >

   פניה למומחים של רפואות

   קביעת פגישה
   צוות המומחים
   שיטות טיפול
   יצירת קשר

   רוצה לחזק את הגוף והבריאות בשיטה מסורתית המשלבת תרגילי תנועה, נשימה ומדיטציה?

   השאר\י פרטים כאן >>

   פתיחת שיחה עם נציג
   שוחחו איתנו
   שלום!
   נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ 👇