על מנת ללמוד הכי טוב על עצמנו, צרכינו, ייעודינו, על מה שהיה ואולי קצת על מה שצפוי, אין צורך לעשות תואר ד"ר או פרופסורה. כל שצריך זה לצאת לטבע ולהתבונן על בעלי חיים אשר דומים לנו מבחינה ביולוגית – משפחת היונקים.

משפחת היונקים מאופיינת במנגנונים הורמונליים דומים לאדם, ביניהם הורמון השינה מלטונין. הם גם מצויידים במערכת עיכול דומה, ארוכה מאוד, ותואמת את אופיים (ואופיינו) ההרביוורי (Herbivors) כלומר יצורים הניזונים בעיקר מהצומח אך רובם אינם טבעונים מוחלטים, ומתוך 90 שנות חיים בפוטנציה אמורים לישון כ- 30 שנה (שזה 8 שעות בלילה, בממוצא 7 עד 9 שעות).

מהי אינסומניה?

בני אדם אימצו לעצמם הרגלים שאינם בהכרח "טיבעיים" והינם אופיניים רק לבני אדם, למשל נהיגה, שתיית חלב של חיה אחרת ושלא בגיל ינקות, לבוש שאינו פרווה טיבעית וכודמה,  אבל נתמקד בנושא בעיות שינה ואינסומניה ונציין מס' אטיולוגיות (סיבות) שכיחות להיווצרותה אבל תחילה חשוב להבין, מהי בכלל אינסומניה או הפרעת שינה?

הפרעת שינה יכולה להיות קושי בהירדמות, הירדמות קלה עם התעורריות רבות בלילה, שינה רציפה עם יקיצה מוקדמת מידי נניח 3-4 לפנות בוקר, וכו'.

חשוב לזכור: כל התופעות הללו יכולות להיות גם סימפטומים של בעיה אחרת. לדוגמה: 

 • הגעתי לגיל המנופאוזה ואני מתקשה להירדם – הסיבה לבעיות השינה – חוסר איזון הורמונלי
 • יש לי חוסר איזון בבלוטת התריס – הסיבה לבעיות השינה – בלוטת התריס
 • hש  סכרת או קדם סכרת ואני צמאה בלילה – הסיבה לבעיות שינה – סוכר לא מאוזן.
 • יש לי צניחת שלפוחית / ערמונית מוגדלת ואני מתעורר/ת בלילה לשתן  – הסיבה לבעיות השינה – שלפוחית השתן.
 • ועוד..
יונתן רונן, מטפל במרפאת "רפואות" – המרפאה הוותיקה בישראל לטיפולי רפואה משלימה.
"אני מאמין ונוכח מידי יום בעבודתי עד כמה משמעותית לקיחת האחריות האישית על הבריאות. לצד כל סוג טיפול שנקבל אנו יכולים להגיע למקסימום מיצוי פוטנציאל הגוף והרוח שלנו באמצעות עבודה עצמית הן במישורים תזונתיים, התנהגותיים ורגשיים. ללא אחריות זאת כל טיפול יהיה בעל תוקף מוגבל ותוצאות שאינן מקסימליות".

טיפול באינסומניה – 4 דרכים שיסייעו לכם לטפל בבעיה

נוסף על הדוגמאות שצוינו, ישנם אלמנטים משמעותיים ויומיומיים שרובנו כלל לא חושבים עליהם אך שדרכם ניתן לשנות מהותית סטטוס שינה, להלן מס' דוגמאות הניתנות ליישום פשוט:

 1. חשיפה לשמש – הניחו את משקפי השמש במכונית לזמן נהיגה, אך הסתובבו חופשיים מהם כאמצעי טיווח מהשמש – השמש, במינון נכון, מיטיבה איתנו מאוד. קרני ה- UV בחשיפה מבוקרת ללא משקפייים תורמים רבות למאזן ההורמונלי הכללי בגוף הכולל גם השפעה על המלטונין – מומלץ להיחשף לאור טבעי, בחוץ, עם הקימה (הליכה, קפה במרפסת) וכן בשעות הדמדומים. 
 2. תזונה נכונה – בנו לעצמכם/ן פירמידה תזונתית שבה עיקר התזונה נצרכת במהלך היום כך שתגיעו לסף הקלוריות המומלץ לגופכן/ם (בהתאמה פרטנית אצלנו ברפואות) סביב השעה 19:00 בערב או לפני. זה ישפר מאוד את הרגשתכם הכללית והלילה בפרט, כך נוהגים גם היונקים שמסביבנו.
 3. צריכת קפאין – סיימו עם צריכת קפאין עד 16:00 אחה"צ. קפאין גורם להפרשה מוגברת של קורטיזול ואדרנלין מבלוטות האדרנל, הורמונים מעוררים אלו יורדים במידת הפרשתם במהלך היום ועד לשעות הערב, ואם אנו שותים קפה "לילי" אנו מקפיצים את רמתם באופן שאינו תואם את מהלך היממה התקין מבחינת גופינו. לא כולם רגישים לקפאין באותה מידה ואין לראות בהמלצה זו המלצה פרטנית אלא המלצה כללית.
 4. הליכה מרובה – הקפידו על 6000 צעדים ביום לכל הפחות הן בפעילות גופנית והן כהליכה במקום נסיעה / רכיבה – בעולם ישנם מוקדים הנקראים "אזורים כחולים" – אזורים אלו בסרדיניה, ניקרגוואה, כרתים ועוד מס' מוקדים, הינם אזורים אשר מושכים תשומת לב מדעית רבה מכיוון שנשים וא.נשים החיים בהם מגיעים באופן יוצא דופן לגילאיים מאוחרים אך לא רק זאת – בקוגניציה ובהירות טובה ובכושר גופני. ישנם הרבה סיבות לכך, בין היתר הגעה ברגל ממקום למקום כלומר הליכה מרובה.

בקליניקה שלנו, המשלבת אבחון מודרני לבעיות "כביכול" שאינן פתירות קונבנציונלית או עבור מטופלים/ות המעוניינים/ות בפתרונות טבעיים, תזונתיים, התנהגותיים, דיקור וצמחים ובעלי סיכויי להשיג תוצאת טיפול טובה לפי מצם הפרטני – אנחנו כאן בשבילכן/ם, אל תתפשרו על השינה שלכן/ם !!

 

ניתן גם לצפות בהרצאה המלאה כאן –

לפרטים וקביעת תור

  יונתן רונן מטפל ברפואה סינית

  יונתן רונן

  יונתן רונן מטפל ברפואה סינית ויפנית, בעל התמחות באנדוקרינולוגיה, ספציפית לבעיות בלוטת התריס, זאת מטעם בית החולים האוניברסיטאי בהאנגז'ו: Zhejiang provincial hospital of TCM, Hangzhou, China

  בוגר קמפוס ברושים וחבר האיגוד לריםוי סיני מסורתי,

  למידע נוסף >

   פניה למומחים של רפואות

   קביעת פגישה
   צוות המומחים
   שיטות טיפול
   יצירת קשר
   הצטרפו לקבוצת הפייסבוק

   לנצח את המשקל הגבוה עם תכנית Be.Eat.Well מבית רפואות

   התכנית בליווי צמוד של המומחים שלנו וכוללת 4 שלבים מותאמים אישית המבוססים על הרפואה הסינית, כדי להבטיח הצלחה שתישאר אתכם לאורך זמן

   רוצה לשמוע עוד? השאר\י פרטים כאן >>

   לפרטים נוספים על התכנית לחצו כאן.

   פתיחת שיחה עם נציג
   שוחחו איתנו
   שלום!
   נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ 👇