משמעות הלב לפי הרפואה הסינית

לפי הפילוסופיה של הרפואה הסינית, הלב מתאר את נפש האדם.

אותו אספקט של הלב קשור במהות התמצית השוכנת בלב ומתבטאת ביכולת האדם לעגן את ההשפעות הרוחניות במהלך החיים, השפעות יומיומיות כגון חקירה ולמידה

ביטוי אספקט של הרוח באדם נקרא SHEN ו LING שהמשמעות היא חיבור בין שמים לאדמה, יין ויאנג כשבסימנית הסינית נראה ציור המתאר טקס שמאני של ריקוד ושירה טפיחות רגליים על הקרקע. אנלוגיה זו מתארת את האחריות של האדם/אישה דרך עשייה, מתוך השראה שמיימית.

על הקשר בין הרחם ללב האישה

הרחם ברפואה הסינית קשור לאיכות האנרגטית של הכליות (הישרדות וצמיחה) ומעטפת הלב (הכלה) והקשר ביניהם בא לידי ביטוי בערוץ (מרידיאן) המכונה בסינית באו מאי“ . 

בהבנת הפיזיולויגה האנרגטית של האישה ע”פ הרפואה הסינית, ישנו קשר ישיר בין מצב הלב והרחם. ניתן להסביר זאת, גם בשפה המערבית, כעודף במערכת הסימפטטית הפועלת במצבי סטרס ומחלישה את בלוטת האדרנל שבכליות, מה שעלול לפגוע בתפקוד השחלות ובפריון.

תקיעות בחיבור הרחם ללב

החיבור בין הלב והרחם דרך הבאו מאימאפשר לאישה להביא את אותה אנרגיה שמיימית בתהליך בו הלב אמור להיות פתוח, נינוח ושקט ובכך תודעה של שלווה תפעיל את המערכת הפרה סימפטטית ותאפשר את ההשראה, התנועה והחום הנחוץ על מנת שQI (אנרגית החיים) ודם יזרמו אל הרחם. כל זה נשמע פשוט, אלא שבמצבים רבים מצב זה לא מתקיים. סטרס כתוצאה מחוסר הצלחה, הפלה או לידה שקטה, מהווה טראומה הפוגעת באמון של האישה להרות שוב, ומצבים פיזיולוגים שונים מהווים מכשול ועשויים להציף את הקושי הקיים בתהליך ולהביא לתקיעות של התהליך עוד יותר

אלו מקרים בהם חלק מהטיפול הוא להתייחס להיבטים הרגשיים דרך הדיקור ודרך עבודה על תת המודע.

העומס הריגשי

התהליך של טיפולי פוריות הוא לעיתים ארוך וטומן בתוכו מסכת של בדיקות רפואיות וטיפולים הורמונליים, המוסיפים לעומס הרגשי שהאישה עוברת, יחד תחושת כשלון ורגשות שליליים כגון פחד מאי המשכיות החיים. זהו פחד המשויך לכליות ונקשר בערוץ ישיר ללב, אותו אספקט של הנפש (Shen) הפוגע בערוץ התקשורת, וכך נוצר נתק בין הלב והרחם האחראים למודעות הגבוהה שלנו. כאשר הלב נסגר, נוצרת חסימה או סגירת הערוץ ולא מתאפשר לתמציות להתפתח ברחם.

קשור: דיקור סיני לטיפולי פוריות – כל מה שצריך לדעת

חיבור מחדש

מצד אחד ישנו היבט מאוד פרקטי בטיפול, כאשר אנו מלווים תהליכים בפרוטוקול של הפריה חוץ גופית ומתאימים את הטיפול לשלב בו האישה נמצאת במהלך הטיפול המערבי. מטרת הטיפול היא לתמוך בעבודת השחלות ליצירת זקיקים, ניקוי חום כתוצאה מעודף הורמונים ועידוד תנועה של צי ודם לרחם. במצבים בהם יש טראומה, חרדה ופחד מאוד עמוק שלא מאפשר את התקשורת הנכונה ונוצר נתק, אנו לעיתים עוצרים את התהליך הפרוטוקולי ומטפלים בתשתית העמוקה יותר, הנחוצה על מנת לשקם את הלב וליצור חיבור מחדש, בו אמונה ותקווה מתחילות לזרום תוך כדי טיפול מעמיק באותם פחדים.

בטיפול אנו מתמקדים גם בתהליכי עיבוד ריגשיים וחמשת הרגשות, תהליכים המאפשרים שבירת דפוסים ושינוי פרדיגמה/אמונות שלא משרתות אותנו ובדיקור מתמקדים בחיבור האספקטים הנפשיים של הערוצים הקושרים את ערוץ ה"באו מאי". 

למשל, נקודות המייצרות שינוי תודעתי, בו נתמוך בנפש ובאומץ ובפתיחות שלה לקבל השראה

 

סיפור מקרה

דנה הגיעה אלי לטיפול לאחר הפסקת הריון בשבוע 18 להריונה בגלל בדיקת מי שפיר. הגיעה במצב פוסט טראומטי לאחר מצב כה קשה בו היא מתארת את מהירות לקיחת ההחלטות וכניסתה לניתוח. היא שיתפה בבכי רב את הלחץ שהופעל עליה ושאולי זו היתה החלטה מוטעית.

חוויה כזאת הותירה בה כאב ותחושת אשמה וחוסר הידיעה מהו הדבר שהיה נכון לעשות על אף שזה כבר נעשה.

אסטרטגית הטיפול הייתה ראשית לתמוך בערוץ ה”באו מאי” ולעזור בעיבוד הריגשי של החוויה ולאחר מכן לתמוך בפרוטוקול הרפואי שתקבל

בטיפול השתמשתי בנקודות דיקור שנמצאות בבית החזה המחברות את הלב והכליות ויוצרות מעטפת מגנה על הנפש של הלב ובכך מחזקות את יכולת ההתמודדות שלה. נבחרה נקודת דיקור המזמינה את הנפש לשכון בחזה ומזמינה את האדם לראות את התוכנית הגדולה ולהקשיב למקום הזה מתוך פרספקטיבה גבוהה. שימת עוד מחטים בנקודות נוספות בבית החזה איפשרו את התקשורת הנחוצה ותמכו בתחושת הריקנות שחשה שאינה מצליחה להזין את עצמה ולמצוא ערך.

קשור: איך להשתמש ברפואה הסינית לטיפול בבעיות פוריות וקליטת הריון

השיפור במצב הריגשי

לשמחתי כבר שבוע לאחר מכן חזרה אחרת וראיתי שיפור ניכר במצבה הריגשי. הוספתי נקודת דיקור שבה דנה תוכל להתנתק מהפחד ההישרדותי ולראות את הצעד הבא. המשכתי לטפל דרך דיקור ועוד כלים טיפוליים כגון דמיון מודרך ולאחר מספר טיפולים כשמצבה התייצב התחילה תהליך של הפריה חוץ גופית עם PGD וזאת על מנת לאבחן את המצב הגנטי לפני השרשה

נכנסנו לפרוטוקול זה עם תמיכה דרך הדיקור ובסבב השני נכנסה להריון המיוחל. נכון לעכשיו היא  באמצע ההריון ומצבה נהדר.
הטיפול באספקטים ריגשיים באמצעות הרפואה הסינית הינו עמוק ומאפשר טיפול מדויק תלוי אבחנה המאפשר לתמוך בתהליכים ריגשיים ופיזיולוגיים אלו

סמלי הרפואה הסינית

הסימניה הסינית של LING

נתאלי הלר גמפל - מטפלת ברפואה סינית

נתאלי הלר גמפל

מטפלת מוסמכת ברפואה סינית קלאסית ונטורופתית N.D, בעלת נסיון טיפולי של מעל עשר שנים. מתמחה בנשים פריון והריון. בוגרת ביה”ס מזרח ומערב ולימודי רפואה סינית בביה”ח HCMC בויאטנם ומגוון לימודי המשך.

משלבת בטיפול בראיה רב מערכתית הכוללת דיקור,נטורופתיה ועבודה תודעתית.

למידע נוסף >

  פניה למומחים של רפואות
  אינסטגרם
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
  צוות המומחים
  שיטות טיפול
  יצירת קשר
  לנצח את הכולסטרול, הסוכר ולחץ הדם הגבוהים!

  רוצים לשמור על בריאותכם מקרוב?

  הרשמו לניוזלטר שלנו וקבלו מידע עדכני ומקצועי בנוגע לבריאותכם

  This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  פתיחת שיחה עם נציג
  שוחחו איתנו
  שלום!
  נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ