מה זה תסמונת המעי הרגיז?

תסמונת המעי הרגיש, או בשמה המקובל "תסמונת המעי הרגיז", הינה תסמונת שכיחה הקיימת בכ 15% מהאוכלוסייה. התסמונת משפיעה רבות על איכות החיים של הסובלים ממנה ומתבטאת בכאבי בטן, אי נוחות בבטן, נפיחות, גזים, שלשולים, עצירויות או יציאות לא סדירות; שלשולים ועצירות לסירוגין.

התסמונת יוצרת תסכול רב: בעוד התסמינים מפריעים מאד לאיכות החיים, הבדיקות הרפואיות המתקבלות הן תקינות. 

מעי רגיז טיפול

לתסמונת קיים טיפול רפואי אך במקרים בהם הטיפול התרופתי אינו יעיל מספיק, ניתן להוסיף טיפול טבעי ברפואה סינית, שמבוסס על דיקור סיני והמלצות תזונה אישיות.

הרפואה הסינית קיימת מזה כ 5000 שנה. היא החלה כרפואת צמחים, ועם השנים נוספו לה טיפולים בדיקור סיני ובתזונה. בשנת 200 לפני הספירה כבר נכתב ספר הכולל את יסודות הרפואה הסינית, שיטות האבחון שלה וטכניקות הטיפול.

הטיפול בתסמונת המעי הרגיש בעזרת רפואה סינית נבדק במחקרים שונים והוכח כיעיל לכאבי בטן, תחושת חוסר התרוקנות, אי נוחות בבטן, השפעה על מספר היציאות ביום ועל אופי היציאה.

תוצאות מחקרים שבדקו את איכות הטיפול

במחקר שבדק 233 אנשים בעלי מעי רגיש ופורסם (מקור: BMC Gastroenterology)  חולקו הנבדקים לשתי קבוצות: קבוצה שקיבלה טיפול קונוונציונלי וקבוצה שלטיפול הקונוונציונלי נוספו 10 טיפולי דיקור סיני אחת לשבוע.

המטופלים מילאו שאלון סימפטומים לפני תחילת הטיפולים ולאחר שלושה, שישה, תשעה ושניים עשר חודשים מתחילת הטיפולים (כלומר גם לאחר סיום הטיפולים) על מנת לבדוק אם השיפור בתסמינים נשמר.

בקבוצת הדיקור הסיני הייתה ירידה מובהקת בתסמינים שנשמרה גם 9 חודשים מתחילת הטיפולים. לאחר 12 חודשים עדיין היה שיפור בתסמינים בקבוצת הדיקור הסיני, אם כי ההבדל בין הקבוצות בשלב זה לא היה מובהק, מה שגורם להנחה כי יש צורך בטיפולי שימור אחת לתקופה על מנת לשמור על השיפור שהושג.

בסקירת מחקרים שפורסמה ב- World Journal of Gastroenterology נסקרו שישה מחקרים מבוקרים בהם נבדקה השפעת הדיקור סיני על תסמונת המעי הרגיש.

מסקנות החוקרים היו כי טיפול טבעי בעזרת דיקור סיני נמצא יעיל להקלה על התסמונת, ולא פחות חשוב מכך – בסקירה צוין כי במחקרים שנסקרו לא נצפו תופעות לוואי חמורות כתוצאה מהדיקור.

איך עובד הדיקור הסיני?

אחת השאלות המעניינות ביותר היא כיצד הדיקור עובד. בכתב העת לנוירוגסטרואנטרולוגיה ותנועתיות פורסם מחקר מעניין במהלכו נבדקו 30 אנשים בעלי מעי רגיש הסובלים משלשולים. הנבדקים חולקו לשתי קבוצות: קבוצה שקיבלה דיקור סיני אמיתי וקבוצה שקיבלה דיקור פלסבו (דיקור על ידי מחט שנראית אמיתית אך אינה חודרת את העור, דבר שאינו ידוע לנחקר). הפעילות המוחית של שתי הקבוצות נבדקה על ידי MRI במצבים המערבים לחץ רקטלי שהושג על ידי מכשיר מיוחד.

תוצאות המחקר היו שהדיקור הסיני הפעיל בצורה מובהקת יותר מדיקור הפלסבו אזורים במוח הקשורים לוויסות נתיבי סרוטונין ולכן מסקנת החוקרים היא כי לדיקור הסיני יכולה להיות השפעה על וויסות כאב אצל בעלי מעי רגיש על ידי וויסות של נתיבים אלו (מקור: כאן).

במחקרים נוספים שנעשו הוכחו יתרונות נוספים של הדיקור הסיני: נמצא כי דיקור סיני גורם להפרשת אנדורפינים בגוף (חומרים המצויים במוח ואחראים על שיכוך כאב ושיפור מצב הרוח (מקור: כאן), וכי לדיקור השפעה על מערכת העצבים האוטונומית של הגוף והוא מדכא את מערכת העצבים הסימפתטית, מערכת המופעלת במצבי לחץ וגורמת להעלאת לחץ הדם וקצב הלב (מקור: כאן).דיקור סיני למעי רגיז

תזונה למעי רגיז – המלצות וטיפים לסובלים מהתסמונת

בטיפול ברפואה סינית ישנה גם התייחסות לתזונה המתאימה למטופל. הרפואה הסינית מאמינה כי לכל אדם תזונה המתאימה לו, על פי הסמפטומים מהם הוא סובל ועל פי תופעות אחרות הקיימות בגופו. ככלל ניתן לומר שבתסמונת המעי הרגיש מומלץ:

 • לאכול ירקות מבושלים על פני ירקות טריים
 • לשמור על זמני ארוחות קבועים
 • לא לייצר מרווחים גדולים מדי בין הארוחות ולא להגיע למצב של רעב: לאכול 3 ארוחות עיקריות ביום וארוחות קטנות בין לבין ולא לאכול ארוחות כבדות מדי.

חשיבות נוספת היא בשמירה על אורח חיים יחסית רגוע במידת האפשר ועל מספיק שעות שינה בלילה.

לפרטים נוספים וקביעת תור, צרו קשר

  דנה צורמומחית בטיפול בבעיות עיכול בעזרת רפואה סינית.

  למידע נוסף >

   פניה למומחים של רפואות

   קביעת פגישה
   צוות המומחים
   שיטות טיפול
   יצירת קשר
   הצטרפו לקבוצת הפייסבוק

   לנצח את המשקל הגבוה עם תכנית Be.Eat.Well מבית רפואות

   התכנית בליווי צמוד של המומחים שלנו וכוללת 4 שלבים מותאמים אישית המבוססים על הרפואה הסינית, כדי להבטיח הצלחה שתישאר אתכם לאורך זמן

   רוצה לשמוע עוד? השאר\י פרטים כאן >>

   לפרטים נוספים על התכנית לחצו כאן.

   פתיחת שיחה עם נציג
   שוחחו איתנו
   שלום!
   נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ 👇