תסמונת המעי הרגיש, או בשמה המקובל "תסמונת המעי הרגיז", הינה תסמונת שכיחה הקיימת בכ 15% מהאוכלוסייה. התסמונת משפיעה רבות על איכות החיים של הסובלים ממנה ומתבטאת בכאבי בטן, אי נוחות בבטן, נפיחות, גזים, שלשולים, עצירויות או יציאות לא סדירות; שלשולים ועצירות לסירוגין.

תסמונת המעי הרגיש יוצרת תסכול רב: בעוד התסמינים מפריעים מאד לאיכות החיים, הבדיקות הרפואיות המתקבלות הן תקינות. לתסמונת קיים טיפול רפואי אך במקרים בהם הטיפול התרופתי אינו יעיל מספיק, ניתן להוסיף טיפול טבעי ברפואה סינית, שמבוסס על דיקור סיני והמלצות תזונה אישיות. 

הרפואה הסינית קיימת מזה כ 5000 שנה. היא החלה כרפואת צמחים, ועם השנים נוספו לה טיפולים בדיקור סיני ובתזונה. בשנת 200 לפני הספירה כבר נכתב ספר הכולל את יסודות הרפואה הסינית, שיטות האבחון שלה וטכניקות הטיפול.

הטיפול בתסמונת המעי הרגיש בעזרת רפואה סינית נבדק במחקרים שונים והוכח כיעיל לכאבי בטן, תחושת חוסר התרוקנות, אי נוחות בבטן, השפעה על מספר היציאות ביום ועל אופי היציאה.

תוצאות מחקרים

במחקר שבדק 233 אנשים בעלי מעי רגיש ופורסם ב BMC Gastroenterology(1) חולקו הנבדקים לשתי קבוצות: קבוצה שקיבלה טיפול קונוונציונלי וקבוצה שלטיפול הקונוונציונלי נוספו 10 טיפולי דיקור סיני אחת לשבוע.

המטופלים מילאו שאלון סימפטומים לפני תחילת הטיפולים ולאחר שלושה, שישה, תשעה ושניים עשר חודשים מתחילת הטיפולים (כלומר גם לאחר סיום הטיפולים) על מנת לבדוק אם השיפור בתסמינים נשמר.

בקבוצת הדיקור הסיני הייתה ירידה מובהקת בתסמינים שנשמרה גם 9 חודשים מתחילת הטיפולים. לאחר 12 חודשים עדיין היה שיפור בתסמינים בקבוצת הדיקור הסיני, אם כי ההבדל בין הקבוצות בשלב זה לא היה מובהק, מה שגורם להנחה כי יש צורך בטיפולי שימור אחת לתקופה על מנת לשמור על השיפור שהושג.

בסקירת מחקרים שפורסמה ב  World Journal of Gastroenterology (2) נסקרו שישה מחקרים מבוקרים בהם נבדקה השפעת הדיקור סיני על תסמונת המעי הרגיש.

מסקנות החוקרים היו כי טיפול טבעי בעזרת דיקור סיני נמצא יעיל להקלה על התסמונת, ולא פחות חשוב מכך – בסקירה צוין כי במחקרים שנסקרו לא נצפו תופעות לוואי חמורות כתוצאה מהדיקור.

איך עובד הדיקור הסיני?

אחת השאלות המעניינות ביותר היא כיצד הדיקור עובד. ב Journal of Neurogastroeneterology and Motility(3) פורסם מחקר מעניין במהלכו נבדקו 30 אנשים בעלי מעי רגיש הסובלים משלשולים. הנבדקים חולקו לשתי קבוצות: קבוצה שקיבלה דיקור סיני אמיתי וקבוצה שקיבלה דיקור פלסבו (דיקור על ידי מחט שנראית אמיתית אך אינה חודרת את העור, דבר שאינו ידוע לנחקר). הפעילות המוחית של שתי הקבוצות נבדקה על ידי MRI במצבים המערבים לחץ רקטלי שהושג על ידי מכשיר מיוחד.

תוצאות המחקר היו שהדיקור הסיני הפעיל בצורה מובהקת יותר מדיקור הפלסבו אזורים במוח הקשורים לוויסות נתיבי סרוטונין ולכן מסקנת החוקרים היא כי לדיקור הסיני יכולה להיות השפעה על וויסות כאב אצל בעלי מעי רגיש על ידי וויסות של נתיבים אלו.

במחקרים נוספים שנעשו הוכחו יתרונות נוספים של הדיקור הסיני: נמצא כי דיקור סיני גורם להפרשת אנדורפינים בגוף (חומרים המצויים במוח ואחראים על שיכוך כאב ושיפור מצב הרוח (4), וכי לדיקור השפעה על מערכת העצבים האוטונומית של הגוף והוא מדכא את מערכת העצבים הסימפתטית, מערכת המופעלת במצבי לחץ וגורמת להעלאת לחץ הדם וקצב הלב (5).

המלצות תזונה לסובלים מתסמונת המעי הרגיש

בטיפול ברפואה סינית ישנה גם התייחסות לתזונה המתאימה למטופל. הרפואה הסינית מאמינה כי לכל אדם תזונה המתאימה לו, על פי הסמפטומים מהם הוא סובל ועל פי תופעות אחרות הקיימות בגופו. ככלל ניתן לומר שבתסמונת המעי הרגיש מומלץ:

 • לאכול ירקות מבושלים על פני ירקות טריים
 • לשמור על זמני ארוחות קבועים
 • לא לייצר מרווחים גדולים מדי בין הארוחות ולא להגיע למצב של רעב: לאכול 3 ארוחות עיקריות ביום וארוחות קטנות בין לבין ולא לאכול ארוחות כבדות מדי.

חשיבות נוספת היא בשמירה על אורח חיים יחסית רגוע במידת האפשר ועל מספיק שעות שינה בלילה.

לפרטים נוספים וקביעת תור, צרו קשר

  דנה צורמומחית בטיפול בבעיות עיכול בעזרת רפואה סינית.

  למידע נוסף >

  מקורות

  1. MacPherson H,Et-Al, Acupuncture for irritable bowel syndrome: primary care based pragmatic randomised controlled trial. BMC Gastroenterol. 2012 Oct 24;12:150
  2. Chao GQ1, Zhang S1. Effectiveness of acupuncture to treat irritable bowel syndrome: a meta-analysis. World J Gastroenterol.2014 Feb 21;20(7):1871-7
  3. Chu WC Et-Al,Does acupuncture therapy alter activation of neural pathway for pain perception in irritable bowel syndrome?: a comparative study of true and sham acupuncture using functional magnetic resonance imaging.J NeurogastroenterolMotil. 2012 Jul;18(3):305-16
  4. Kiser RS Et Al,Acupuncture relief of chronic pain syndrome correlates with increased plasma met-enkephalin concentrations.Lancet. 1983 Dec 17;2(8364):1394-6.
  5. Shigekazu Sakai Et- Al. Specific acupuncture sensation correlates with EEGs and autonomic changes in human subjects. AutonNeurosci. 2007 May 30;133(2):158-69. Epub 2007 Feb 22

   פניה למומחים של רפואות

   קביעת פגישה
   צוות המומחים
   שיטות טיפול
   יצירת קשר
   צ'י קונג

   רוצה לחזק את הגוף והבריאות בשיטה מסורתית המשלבת תרגילי תנועה, נשימה ומדיטציה?

   תרגול צ'י קונג

   מחיר מיוחד למטופלי רפואות

   השאר\י פרטים כאן >>