טווינא היא שיטת טיפול במגע הפועלת על פי עקרונות הרפואה הסינית. היא נועדה לטפל במגוון מצבים כמו הפרעות במערכת העיכול, כאב אורטופדי, מצבים נפשיים, הפרעות במחזור החודשי, תופעות גיל המעבר ועוד. 

טווינא מה זה

הטווינא קיימת כבר למעלה מ- 2000 שנה ומבוססת על תיאוריית הרפואה הסינית. אזכורים ראשונים לשימוש בשיטה מופיעים כבר ב-700 לפנה"ס. תיעודים חשובים נוספים נמצאו בספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב – "hunag di nei jing" – ספר המרכז את הכתבים העתיקים על פיהם מבוססים עיקרי הרפואה הסינית.

המילה טווינא מורכבת מצמד המילים TUI ו-NA שפירושן הוא לדחוף ולמשוך, וזאת על פי אופי טכניקות המגע אשר מיושמות על המטופל. כיום משתמשים בטווינא כדי לטפל במחלות פנימיות ומבניות/אורטופדיות, באופן אינטגרלי בבתי החולים בסין. בישראל, השימוש בשיטה הולך וגובר, ומטפלים באמצעותה בקופות החולים ובמרפאות לרפואה סינית.

 

השימוש בשיטת הטווינא

השיטה משתמשת בטכניקות מנואליות הפועלות על פי עקרונות הרפואה הסינית אשר במהותה מתבוננת בתנועות האדם. ההתבוננות נעשית על מנת לאבחן את איכות התנועה בגוף –  היכן היא זורמת, איפה היא משתתקת, היכן היא נתקעת, איפה היא צונחת ואיפה היא מתפזרת. הראיה הסינית מתייחסת לכל תופעה בגוף כאל תנועה, ולכן מעבר (או אי מעבר) של חומר ממקום אחד לאחר יכול להתבטא במצוקה רגשית או תופעה פיזית. לכל טכניקת טווינא – איכות טיפולית משלה. כאשר מבוצעת כראוי למשך הזמן המתאים היא יוצרת את הרטט היחודי לה המהדהד פנימה אל הגוף.  גלים ורטטים אלו משפיעים על הפוטנציאל החשמלי הזורם לאורך תעלות ומסלולים המרשתים את הגוף.

על מנת לדייק את האבחנה עד כמה שאפשר, בתחילתו של תהליך הטיפול מתבצע תשאול סיני – איסוף של אינפורמציה מקיפה על המטופל המביא לתמונת מצב רחבה על האיכויות התנועתיות בגוף.  התשאול כולל שאלות על אורח חיים, מערכות פנימיות בגוף (נשימה, עיכול וכו'), ורבדים מנטליים/רגשיים. הטיפול משלב לחיצות על נקודות הדיקור המרשתות את הגוף ועל אזורים להם השפעה על איברים פנימיים. לכן טיפול זה אפקטיבי עבור בעיות במערכת העיכול, המחזור החודשי, בעיות במערכת הנשימה, כאבי ראש, מחלות כרוניות ועוד.

קשור: איך לטפל בצורה טבעית בלחץ דם גבוה

 

אורך הטיפול בטווינא

אורך טיפול טווינא הוא 45 דקות, כאשר הוא כולל בתוכו שיחה קצרה וטיפול טווינא של 30-40 ד'.

בטיפול הראשון השיחה ארוכה יותר, וטיפול המגע מעט קצר יותר. הטיפול נעשה בד"כ על מיטת טיפולים, ובלבוש מלא. עקרונות הטיפול מבוססים על אבחנה אישית והתאמת הטיפול לאופי המטופל והתלונה.

 

טיפול בטווינא כולל שלושה מרכיבים עיקריים:

מרכיב פיזיולוגי-מבני

בו יש התייחסות לרקמות הגוף השונות וההשפעה עליהן. אופן העבודה עליהן מושתת על ההבנה שרקמות הגוף זקוקות לזרימה תקינה של דם וצ'י (QI) על מנת לתפקד כראוי. חסימות במקום מסויים בגוף יכול להשפיע על איזור אחר. למשל – חסימה בצוואר יכולה להשפיע על כאב ביד. מיקוד הטיפול בתחום זה מתבטא בעבודה מקומית – באיזור הפגוע, ודיסטאלית – במיקומים שונים בגוף אשר יכולים להשפיע על האיזור הפגוע.

מרכיב רגשי

בו קיימת התייחסות אל תנועת הנפש. ההסתכלות ההוליסטית של הרפואה הסינית כוללת בתוכה גם את ההיבט הרגשי אשר גם הוא מפורש לאיכויות תנועתיות שונות. בצורתה התקינה – יש תנועה מתמדת בין קשת הרגשות הרחבה הקיימת אצל האדם. דיאלוג בלתי פוסק זה שומר על יחסי כוחות מאוזנים בין הרגשות. תחושות ורגשות אלו יכולות בבוא הזמן – אם לא מעובדות ומפורקות כראוי- להצטבר בגוף וליישם את איכותן התנועתית על הגוף הפיזי. כך, רגשות יכולים לחולל מחלה. התייחסות לתחום זה בטיפול טווינא באה לידי ביטוי דרך עבודה עם טכניקות טווינא אשר איכותן מתכתבת עם המצב הרגשי בו נתון המטופל ומיושמות על איזורים בגוף המקושרים אליו. בנוסף – המגע אשר כרוך בסוג זה של טווינא טיפול אלטרנטיבי נותן מענה ומשפיע באופן חיובי על מצבים רגשיים ומקנה בין היתר תחושת תמיכה פיזית ורגשית.

מרכיב פנימי/דלקתי

בו יש התייחסות אל המערכות אשר דואגות לבניה ותחזוקה של הגוף, ובין תפקידיהן העיקריים: בניית אנרגיה זמינה דרך מערכת העיכול, תנועה תקינה וסירקולציה נכונה של חומרים בגוף, בנייה של מערכת הגנה היודעת להבדיל בין גורמים חיצוניים מחוללי מחלה לבין גורמים השייכים לגוף שמטרתם להיטיב עמו, ומערכת נוספת האחראית על אספקה של חומרי הגלם הדרושים לתהליכים השונים בגוף, ושימור הומיאוסטזיס בסיסי. טיפול טווינא נכון במרכיב זה מייצר המשכיות של מצב בריאותי תקין, ומונע תחלואה חוזרת.

 

טווינא במרכז רפואות בתל אביב

טיפולי טווינא במרכז רפואות ניתנים על ידי מטפלים מקצועיים בעלי נסיון והבנת עולם הרפואה המסורתית. הטיפול מתבצע בשכיבה ובבגדים נוחים (ניתן לטפל בישיבה בהתאם לצרכי המטופל).טווינא היא שיטת טיפול אשר נועדה לטפל בהפרעות בתחומים רבים. התנועה הרפטטיבית של השיטה מעודדת סירקולציה של חמצן ודם, ומעודדת את הגוף להסתנכרן עם המקצב הפנימי שלו. הטיפול מקנה התייחסות למכלול האדם, כמו שהוא, ללא שיפוטיות ויכול להועיל למגוון רחב של מצבים פיזיים ורגשיים. ככל שתתקבל יותר אינפורמציה על כל אחד ממרכיבי הטיפול – כך האבחנה של המטפלים המנוסים שלנו תוכל להיות מדויקת יותר וכך גם הטיפול, שכן התבוננות במערכות והקשר ביניהן חשובה ביותר. 

גבריאלה אורבך רפואות טיפול טווינא

גבריאלה אורבך. מתמחה ברפואה סינית, טווינא, דיקור וצמחי מרפא

גבריאלה הינה בוגרת של קמפוס ברושים – 3 שנים טווינא שנה שניה בהצטיינות, ו-4 שנים של דיקור וצמחי מרפא. בעלת תעודת מטפלת "בכירה" בטווינא.

למידע נוסף >

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

משרת/ת במילואים? מגיעה לך

הטבה מהמדינה ברפואות!

כל מי ששרת.ה לפחות 30 יום החל מה 7.10 במסגרת צו חירום, זכאי.ת לסיוע חד-פעמי מהמדינה למימון טיפול רגשי, נפשי ומשלים. ניתן לממש ההטבה גם לטובת טיפולים בבן/בת הזוג וילדים מתחת לגיל 14.ניתן למימוש עבור טיפולים במרכז רפואות, להגיש את הקבלות לקרן המילואים – ולקבל החזר מהמדינה

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ