בשנת 1935 פרסמו לראשונה ד״ר לבנטל וד״ר שטיין אודות נשים הסובלות מהיעדר וסת, מה שהיווה את פריצת הדרך להצטברות ידע והתפתחות האבחנה של סינדרום השחלות הפוליציסטיות.

בשנים האחרונות ישנה עלייה משמעותית במודעות ולכן גם באבחון סינדרום זה, המשפיע על 5-10% מהנשים בגיל הפוריות (גיל 15-44), ומהווה סיבה שכיחה לבעיות פריון (על רקע העדר ביוץ).

הטיפול של הרפואה הסינית יסייע באיזון הורמונלי על ידי שילוב של התאמת תזונה ותוספי תזונה, מתן פורמולה ודיקור.

מהי תסמונת השחלות הפוליציסטיות?

(Polycystic Ovarian Syndrome (PCOS הינה מחלה מערכתית הגורמת ליציאה מאיזון ברמות ההורמונים בגוף ובמחזוריות האישה.

איבר המטרה בסינדרום הוא שחלות האישה ואיברי הרבייה. 

במצב זה השחלות מוגדלות ומלאות בזקיקים קטנים הרוויים בנוזל, כאשר בכל זקיק ישנה ביצית לא בשלה, שלא מצליחה להתפתח ולשגשג עד לשלב הביוץ.

 

אבחון שחלות פוליציסטיות

על מנת לאבחן סינדרום זה יש צורך בהופעתם של שניים או יותר מהקריטריונים הבאים:

 • האישה תציג תמונה של שחלות פוליציסטיות באולטרסאונד- כלומר יזהו ריבוי זקיקים מוגדלים (כמעין ציסטות בשחלה).
 • העדר ביוץ או דימום וסתי בתדירות נמוכה. 
 • הפרשת יתר של הורמונים אנדרוגנים (טסטוסטרון).

תסמינים נוספים שיכולים להופיע הם אקנה, התקרחות או שיעור יתר באזורים שונים בגוף והשמנה.

קשור: טיפולי הרפואה הסינית לסיוע בבעיות פוריות וקליטת הריון

ההורמונים בגוף

נשים עם PCOS סובלות מתנגודת לאינסולין. האינסולין הינו הורמון המיוצר בלבלב, ועוזר לגוף להשתמש בסוכר מהמזון לצורך אנרגיה זמינה.

כאשר תאי הגוף אינם יכולים להשתמש באינסולין כראוי, הדרישה של הגוף לאינסולין עולה וכך הלבלב מייצר עודף אינסולין כדי לפצות.

עודף אינסולין בגוף גורם לשחלות לייצר כמות גדולה של הורמונים אנדרוגנים (טסטוסטרון), ואלו גורמים לשיבוש המחזור החודשי. העדר ביוץ משנה את רמות האסטרוגן, הפרוגסטרון, ה-FSH וה- LH.

לתיאום פגישה וייעוץ עם עטר שושן

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

לכן כאשר הרופא יעלה חשד לשחלות פוליציסטיות הוא ישלח אותך לבצע פרופיל הורמונלי. זוהי בדיקת דם פשוטה הנלקחת לרוב בטווח ימים 2-5 לווסת (יום 1 הינו היום הראשון של הדימום). לפי תוצאת הבדיקה ורמות ההורמונים בגופך, הרופא ידע לאשש את ההשערה שלו ולתת המלצות מתאימות.

מעבר לסברה כי ישנו קשר בין רמת הורמון הטסטוסטרון לבין שחרור ההורמונים, מחקרים נוספים מצביעים על קשר של הופעת תסמונת השחלות הפוליציסטיות לקיומן של דלקות שונות בגוף, עמידות לאינסולין ומטען גנטי. אך אין סיבה מובהקת והרפואה תתמודד עם מצב זה ב- 2 אופנים:

 • במידה ואינך רוצה להיכנס להריון, לרוב הפתרון יהיה ע״י מתן גלולות למניעת הריון ו/או תרופות לסוכרת (הנלחמות בתנגודת לאינסולין). יש לזכור שטיפול זה אינו מטפל בשורש הבעיה אלא מציע פתרון זמני ע״מ שתופיע ווסת חודשית.
 • במידה והינך מעוניינת להיכנס להריון, יומלץ לך לקבל הורמונים ע״מ לווסת את המחזור החודשי ולהשיג ביוץ.

קשור: 9 המלצות תזונה לנשים לשמירה על אורח חיים בריא

הרפואה הסינית לטיפול בשחלות פוליציסטיות

הטיפול ברפואה סינית יעיל להתמודדות עם שחלות הפוליציסטיות, ולכן יש חשיבות גדולה לניסיון טיפול בצורה טבעית טרם קבלת הורמונים.

כאמור, הטיפול משלב דיקור, פורמולת צמחי מרפא והתאמה תזונתית, כאשר המטרה להתמקד באיזון הורמונלי, איזון המחזור והווסת החודשית, והבאת ביוץ חודשי סדיר.

הטיפול במרכז רפואות

על מנת להתאים את הטיפול למצבך נבצע תשאול מעמיק שבו נעבור יחד על מערכות ורבדים שונים בגוף כמו מחזור חודשי, מערכת העיכול, תזונה, שינה ועוד. כל זאת על מנת לדייק את יצירת האיזון שהטיפול מכוון אליו. ברפואה הסינית המסורתית, להבדיל מהרפואה המודרנית, ישנן סיבות רבות שיכולות לעמוד בבסיס חוסר איזון הורמונלי והפרעות במחזור החודשי, כאשר נאבחן בעיקר חוסר איזון בשלושה איברים מרכזיים (ע"פ האבחנה האנרגטית של הרפואה הסינית): הכבד, הכליות והטחול/לבלב. כל אחד מהאיברים בעל חשיבות רבה לייצור אנרגיה, מבחינת פירוק המזון והתמרה שלו לאנרגיה זמינה לגוף, וויסות האנרגיה והמערכות השונות וכמובן גם ליצור וויסות נכון של דם המזין את הרחם ומערכת הרבייה. 

מספר טיפים ביתיים שיוכלו לסייע לטיפול בתסמונת שחלות פוליציסטיות

 • בצעי פעילות גופניתמחקרים הוכיחו כי ישנו קשר בין השמנה לבין רמות אינסולין בגוף ולכן ירידה במשקל והתאמת תפריט יכולה לסייע בנושא.
 • המעיטי בסוכרים ופחמימות פשוטות – על מנת להימנע מעלייה חדה של רמות האינסולין בדם. 
 • הוסיפי לתזונה מזונות בעלי ערך גליקמי נמוך כמו: ירקות בעיקר ירוקים ועלים של סלרי, פטרוזיליה, קייל, תרד או ברוקולי.
 • פירות – יש לבחור את הפירות בעלי ערך סוכרי נמוך וכן להגביל אכילה לעד שתי פירות ביום. קטניות- כמו עדשים, אפונה, שעועית שחורה, שעועית אדומה, עדשים שחורות, אזוקי.
  חלבונים- כמו דגים ובשר אדום.
 • סיבים – מומלץ להעלות אתה כמות הסיבים בתזונה.
 • הקפידי על אכילה רגועה – בשעות קבועות במרווחים של שלוש שעות.
 • הפחיתי בצריכת אלכוהול.

לצפייה בהרצאה מלאה של עטר שושן בנושא שחלות פוליציסטיות:

עטר שושן - רפואה סינית בנשים

עטר שושן

מטפלת בדיקור, צמחי מרפא ושיאצו. מתמחה בטיפול ברפואה סינית בנשים, ליווי הריון, לידה ופריון, מטפלת בדיקור אסתטי.

למידע נוסף >

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

משרת/ת במילואים? מגיעה לך

הטבה מהמדינה ברפואות!

כל מי ששרת.ה לפחות 30 יום החל מה 7.10 במסגרת צו חירום, זכאי.ת לסיוע חד-פעמי מהמדינה למימון טיפול רגשי, נפשי ומשלים. ניתן לממש ההטבה גם לטובת טיפולים בבן/בת הזוג וילדים מתחת לגיל 14.ניתן למימוש עבור טיפולים במרכז רפואות, להגיש את הקבלות לקרן המילואים – ולקבל החזר מהמדינה

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ