לאורך ההיסטוריה תמיד הייתה חשיבות אסטרטגית בתעלות למיניהן ודווקא אזורים אלו ידעו קרבות לא קלים. במהלך ההריון, כאשר מאזן הכוחות משתנה לחלוטין, אנו צופים בשינויים ובקרבות בהם לא חשבנו שנצפה. דוגמא לכך היא תסמונת התעלה הקרפאלית, אשר מועדת לפורענות במשך ההריון.

 קצת רקע…

התעלה הקרפאלית הינו כינוי לאזור מסוים בפרק כף היד. אותו אזור או "תעלה" מורכב למעשה מן המבנים האנטומים שבאזור כמו עצמות פרק כף היד ורצועות כאלו או אחרות. "התעלה" הזו היא למעשה מקום בו מתרכזים גידים, כלי דם, רצועות ועצבים ב"דרכם" אל כף היד. מכיוון שמפרק כף היד הינו עדין יחסית ובתעלה עוברים גורמים חיוניים לכף היד, יש לאזור נטייה לפתח בעיות.

בזמן ההריון, עקב שינויים במאזן הנוזלים בגוף, עלולה להיווצר אצירת נוזלים. דבר שעשוי להגביר את הלחץ בתוך התעלה הקרפאלית וליצור לחץ ישיר על העצבים שעוברים בה. מהלך זה מוביל לתחושות שונות כמו כאבים עזים, נימול, תחושת הרדמות וחולשה. אלו חולפים, לרוב, עם סיום ההריון כאשר מאזן הנוזלים חוזר לסדרו.

התופעה אכן לא נעימה ולכן ישנו מגוון של טיפולים. בגישה השמרנית של הרפואה הקונבנציונאלית הטיפול מתחלק לשלוש על פי חומרת המצב. למקרים קלים ממליצים מנוחה, קומפרסים קרים וסד תמיכה. בעת החמרה ניתן להוסיף משככי כאב לא סטרואידים (כמו נורפן, אדקס ועוד..) ואף להזריק ישירות למקום סטרואידים. בנוסף, במקרים קשים, אף מתערבים בצורה פולשנית בכדי להפחית את העומס על העצבים שעוברים בתעלה.

ובראיה שלמה יותר…

השינויים שעוברים על גוף האישה במהלך ההריון הינם עצומים. משינויים מטבולים דרך שינוי במאזן הנוזלים, שינוי היציבה ועד ארגון מחדש של העברים הפנימיים, אין מה שלדבר על הורמונים שמשתוללים. וכל אלו יחד מתנקזים לתוך ההכרה של נפש עדינה שאף היא עוברת שינוי גדול. הלחצים שנוצרים במהלך ההריון מתבטאים בעומסים שונים אל שרירי הגוף וגם להם חשיבות אדירה במהלך של התופעה.

אם נביט בצורה מעט יותר ספציפית נבחין כי מאמצע ההריון ועד סופו, בנוסף לשינויי במאזן הנוזלים שיוצרים לחץ בתעלה, משתנים דברים רבים אשר הם, בגישה יותר משלימה, משפיעים באופן ישיר אל התפתחות והחלמה של תסמונת התעלה הקרפאלית. למשל פתיחת מפרק הפיוביס וההשלכה על עמוד השדרה.

מהלך ההריון מופרש הורמון שנקרא רילקסין הורמון זה גורם לרקמות קשות בגוף להתרכך, זאת בכדי שיוכל העובר לגדול בבטן אימו. כאשר נפתח מפרק האגן, הפיוביס, הוא למעשה נפתח על חשבון המפרק האחורי של עצם הזנב. עובדה זו גורמת להעדר תנועה בעמוד השדרה, דבר המוביל לשלל תופעות כמו כאבי גב תחתון, סיאטיקה (הקרנה עצבית על גבי הרגל) ואף כאבי ראש וצוואר. כלומר מייצר כאב לאורך כל עמוד השדרה בהתאמה לחולשה ספציפית של כל אישה ואישה.

תופעה נוספת היא גדילת החזה כתוצאה מיצור חלב. דבר היוצר עומס על פלג הגוף העליון, על הצוואר והשכמות בפרט. העומס עלול להוביל להתכנסות של בית החזה וכך להתקצרות של שרירי החזה. למראית עין לא נראה שיש קשר בין התופעות הנ"ל לבין תסמונת התעלה הקרפאלית. אך מכלול התופעות משפיעה ישירות על המצב, הדרדרותו ואופי ההחלמה.

כאמור, התעלה הקרפאלית ממוקמת בפרק כף היד ובה עוברות רקמות אלו ואחרות. רקמות אלו זקוקות להספקת דם תקינה ואיתו חמצן ומזון. הדם מגיעה מבית החזה אל הזרוע ומשם אל היד. במידה וייווצר עומס באזור זה יכולה להיגרם חסימה של הזרימה התקינה לאזור. יתרה מזאת, העומס השרירי שנוצר עקב השינויים הטבעיים בהריון, עלול להוביל ללחץ ישיר על העצבים אשר עוברים מעמוד השדרה אל כף היד דרך התעלה הקרפאלית. אלו בתוספת טבעית של אצירת נוזלים יוצרים לחץ במקומות שונים בזרוע אשר מתבטאים בדלקת מקומית בתעלה המדוברת.

על פי גישה שלמה יותר הטיפול בתופעה יותאם ראשיות לכל מטופלת ומטופלת לפי אבחון אישי. לאחריו יהיה המטפל מסוגל להצביעה איפה החוסר איזון ומהיכן להתחיל לטפל. כאמור, רצוי במקביל להישמע לעצות הרופאים ולשלב בין הגישה השמרנית יותר לגישה המשלימה. לעיתים, יתכן שאין כלל בעיה בתעלה עצמה וכי מדובר בלחץ עצבי מעמוד השדרה על ידי טיפול לשחרור העצבים והזרמת הדם תשתחרר גם הדלקת המקומית.

מצבים בהם התופעה אינה חולפת לאחר הלידה ניתן להסביר על ידי החולשה של היולדת. איבוד דם רב בתוספת חולשה כללית והרמה של משקל כבד (תינוק…) לאורך זמן יוצרים עומס ישיר על חגורת הכתפיים ובכך באון ישיר משפיעים על העצבים וזרימת הדם בזרועה ובתעלה הקרפאלית בפרט. חשוב במקרים אלו לקבל עזרה להפחתת העומס, לחזק את הגוף ולשקם אותו בתוספת לטיפולים שצוינו.

מספר מילים לסיום

תסמונת התעלה הקרפאלית הינה תופעה המתבטאת בכאבים ותחושות נימול בכף היד. תחושות אלו אינן נעימות ומצריכות טיפול מקיף בכדי למנוע החמרה. על ידי אבחון מקיף, ספציפי והתייחסות לנפש ניתן להבחין בחן שבצורת הטיפול המשלימה.

אם את סובלת מכאבים בפרק כף היד ובכלל תחושות גוף שאינן לרוחך הינך מוזמנת לטיפול שלם, מקצועי על ידי אבחון אישי וכל זאת דרך העיניים הסיניות שמציאות גישה מעניינת ותוצאות גבוהות.

הכותב הוא מטפל ברפואה סינית, מסייע בכאב אורטופדי, נוירולוגיה ומחלות אוטואימוניות.

 

  פניה למומחים של רפואות

  קביעת פגישה
  צוות המומחים
  שיטות טיפול
  יצירת קשר
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק

  לנצח את המשקל הגבוה עם תכנית Be.Eat.Well מבית רפואות

  התכנית בליווי צמוד של המומחים שלנו וכוללת 4 שלבים מותאמים אישית המבוססים על הרפואה הסינית, כדי להבטיח הצלחה שתישאר אתכם לאורך זמן

  רוצה לשמוע עוד? השאר\י פרטים כאן >>

  לפרטים נוספים על התכנית לחצו כאן.

  פתיחת שיחה עם נציג
  שוחחו איתנו
  שלום!
  נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ 👇