מחלות המתבגרים שונות לחלוטין מהמחלות הסוערות והקצרות של ילדים ומהמחלות הכרוניות של מבוגרים. מחלות המאפיינות מתבגרים הן תקופתיות, עוצמתיות וקשורות קשר הדוק במיוחד לתהליכים החברתיים, הנפשיים והקוגניטיביים אותם הם חווים. להתמודדות עם מחלות המתבגרים יש משמעות עצומה בעיצוב עולמם הבריאותי, החברתי והנפשי כמבוגרים.

מהי רפואת מתבגרים?

רפואת מתבגרים הנה תת התמחות קלינית המוגדרת כתחום נפרד בתוך רפואת הילדים. עפ"י הגדרת האיגוד הישראלי לרפואת מתבגרים, טווח גילאי המתבגרים הוא 12-18, מתחילת הבגרות המינית ועד הבשלת העצמאות הנפשית. היום ברור שטווח זה רחב יותר. בעולם המזון המתועש והמדיה העמוסה במסרים מיניים, ניצני התבגרות מתחילים להופיע כבר מגיל 9 לערך, בעוד העצמאות הנפשית והכלכלית מתחילה רק בשלהי העשור השלישי.

המתבגרים מרגישים מאוד לא שייכים למרפאות הילדים, לציורים על הקירות ולבובות בחדר ההמתנה, למשחקים של הרופאים והגישה הילדותית – לכן, הם אינם מתאימים לטיפולו של רופא הילדים.

יש להם כבר גוף של מבוגרים, תפיסת עולם יותר מעוצבת ובעיות המאפיינות את עולם המבוגרים. רופאי ה"מבוגרים" מאידך אינם מספיק קשובים לעולמם הבלתי מעוצב, לעיתים מבולבל של המתבגרים, למצבי רוחם ולבעיותיהם ולכן המתבגרים נמנעים מלהגיע אליהם.

רפואת המתבגרים נותנת מענה לייחודם ולמאפייניהם של המתבגרים.

לתיאום פגישה וייעוץ עם אסף מור

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

במה שונה הטיפול במתבגרים מהטיפול בילדים או מבוגרים?

בשביל להבין זאת צריך להבין כמה דברים על גיל ההתבגרות:

תקופת ההתבגרות היא תקופה בה יש קשר הדוק בין שינויים פיזיולוגים לשינויים חברתיים. הרבה מהבעיות בגיל ההתבגרות נובעות מהלחצים הגדולים שחש המתבגר מהסביבה. התסמינים הגופניים והנפשיים שזורים זה בזה בצורה הדוקה. זוהי תקופה קריטית אשר קובעת את המשך חייו של המתבגר במישור הבריאותי, החברתי והנפשי. זו תקופה מאוד לא פשוטה גם למתבגר ובטח למשפחתו.

ההתפתחות בתקופה הזו מתבטאת בשלושה מישורים:

 • המישור הגופני: המעבר הדרמטי מגוף של ילד לבגרות מינית פיזית.
  בעיות נפוצות: הפרעות הורמונאליות, אקנה, בעיות מחזור, כאבי בטן, כאבי ראש, כאבי גדילה.
 • המישור החברתי: המעבר מהתלות בהורים, משפחה או דמויות סמכות אחרות, לעצמאות במישור ההתנהגותי והחברתי.
  בעיות נפוצות: הפרעות אכילה, התמכרויות, כעסים ואלימות.
 • המישור הנפשי – קוגניטיבי: בתקופה זאת מתרחש מעבר מחשיבה קונקרטית לחשיבה מופשטת גבוהה, זה המקום בו המתבגר מתחיל לעצב את תפיסת עולמו וערכיו.
  בעיות נפוצות: דיכאון נעורים, חרדות, קשיי למידה.

אנו חייבים לזכור שתקופה זו מאוד קשה ומבלבלת להורים אך גם למתבגרים עצמם. פעמים רבות הם אינם מבינים את הסיבות והתהליכים שמובילים אותם ומוצאים את עצמם מבולבלים, וסקרנים וחסרי ביטחון, תחושות המהוות מצע פורה להתפתחות כעסים, מתחים ובחינת גבולות ביחסים עם המשפחה והסביבה.

איך הרפואה הסינית יכולה לעזור?

הרפואה הסינית עוסקת כבר 3000 שנה בתפר העדין שבין הגוף לנפש. הטיפול ברפואה סינית מאפשר רגישות גבוהה ודיוק רב בהתמודדות עם הביטויים של גיל ההתבגרות. הטיפול המשולב בדיקור, צמחי מרפא, תזונה ודיקור קוסמטי מותאם לגיל ההתבגרות ויכול למנוע סבל רב ובעיות שנגררות לכל החיים.

הטיפול במתבגרים דורש יכולת הקשבה לנפשו של המתבגר והבנה של התהליכים המעצבים את עולמו. היכולת של הרפואה האינטגרטיבית לעבוד בו זמנית על הביטויים הפיזיים וההשלכות הנפשיות הופכות את הטיפול למשמעותי, מדויק ומהיר. הטיפול  במתבגר כולל הנחיות וייעוץ להורים ולמשפחה.

במה מטפלים?

 • במישור הגופני: אקנה, בעיות מחזור, כאבי בטן, כאבי ראש, כאבי גדילה, הפרעות הורמונאליות, הפרעות בגדילה.
 • במישור החברתי: הפרעות אכילה, התמכרויות, כעסים ואלימות.
 • במישור הנפשי – קוגניטיבי: דיכאון נעורים, חרדות, קשיי למידה.

חשוב לציין שאין בכתוב משום התוויה רפואית או החלפת יעוץ של רופא והטיפול אינו תחליף לטיפול קונבציונלי הנדרש במידת הצורך. הטיפול במרפאה יעשה בלווי של הטיפול הקונבנציונלי וישלים אותו על פי הצורך. הטיפול יכול לתרום ולהעצים את הטיפול הקונבנציונלי ולאפשר למטופל להשתמש ברפואה קונבנציונלית בצורה מדודה ושקולה.

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

משרת/ת במילואים? מגיעה לך

הטבה מהמדינה ברפואות!

כל מי ששרת.ה לפחות 30 יום החל מה 7.10 במסגרת צו חירום, זכאי.ת לסיוע חד-פעמי מהמדינה למימון טיפול רגשי, נפשי ומשלים. ניתן לממש ההטבה גם לטובת טיפולים בבן/בת הזוג וילדים מתחת לגיל 14.ניתן למימוש עבור טיפולים במרכז רפואות, להגיש את הקבלות לקרן המילואים – ולקבל החזר מהמדינה

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ