אלרגיה הינה תופעה המתבטאת באופנים רבים, יכולה להופיע בכל גיל, וגורמת לאי נוחות ניכרת. לרוב היא אינה מסכנת חיים, אך גורמת לפגיעה משמעותית באיכות החיים ולצריכת כמויות רבות של תרופות וטיפולים.

מקור התופעה הינו לרוב גנטי וגם סביבתי נרכש. התופעות הראשונות יכולות להופיע אצל תיונוקת מיד לאחר הלידה עם אלרגיה לחלב (מתבטא בהקאות ויציאות דמיות) ובהמשך יכולות להופיע תופעות אלרגיות מגוונות.
המקור לתופעות האלרגיות הם תאי מאסט (MAST ) הנמצאים בדמינו. כתוצאה מאלרגן (חומר החודר מבחוץ) או הרכב גנטי מסוים ברגע שיש מגע עם אותו חומר, התאים האלה מתעוררים ומפרישים חומר הקרוי היסטמין והוא האחראי לכל התופעות המוכרות של האלרגיה.

קיים מגוון אינסופי כמעט של אלרגנים. חלקם מוכרים וידועים כמו חלב, אבקות פרחים, אבק בית, תרופות שונות (אנטיביוטיקה בעיקר ) , חלבונים, מזונות שונים, ולמעשה כל חומר מוכר אחר הנמצא בסביבה. בנוסף קיימות תופעות אלרגיות נדירות יחסית ואף מוזרות כמו אלרגיה לסוג של מתכת נדירה, או סוג מסוים של בד. קיימת אלרגיה לבעלי חיים (לפרווה ולשיער שלהם-למשל חתולים) ועד אלרגיה לעקיצות של דבורים שיכולה להיות מסכנת חיים אם לא מטופלת במהירות.

תסמינים לאלרגיה

 • התופעות האלרגיות גם הן מגונות.
 • התסמינים יכולים לכלול:
 • פריחה בעור (לרוב מגרדת)
 • דיגדוג בלשון ובלוע
 • התעטשויות
 • נזלת
 • שיעול
 • דמעת וגירוד בעיניים
 • נפיחות בשפתיים
 • תחושה כללית רעה (כמו הצטננות)
 • שלשול

ועוד תסמינים רבים…

תסמינים לאלרגיה חריפה:

 • קוצר נשימה
 • תחושת מחנק
 • בצקת בדרכי הנשימה

תופעות אלה אם לא יטופלו במהירות יכולות לסכן חיים.

התופעות האלרגיות שכיחות מאד בעונות  מעבר, ואז כמות האלרגנים הנישאים באוויר הינה רבה במיוחד וחלק נכבד מהציבור מתחבר לטישיו. בתקופות אלה יש פריחות ושינויים אטמוספריים, הרבה אבק באוויר ולכן רבים סובלים מתופעות אלרגיות אלה.

טיפול באלרגיה נכון ברפואה משולבת יודע להציע למטופל את הטוב משני העולמות- סינרגיה המאפשרת למטופל להימנע ככל הניתן מתלות ממושכת מתרופות וחיזוק המערכות הפגועות למען עידוד החלמה והטבה בבריאות המטופל.

אבחון לטיפול באלרגיה

אבחון של תופעות אלרגיות תפס תאוצה ניכרת בשנים האחרונות. בתחילה יש את הבדיקה הקלינית המאשרת שאכן התופעות הן אלרגיות ולא על רקע של מחלה אחרת כגון בדיקות תגר. בהמשך ניתן לבצע בדיקות עוריות לאלרגנים שונים. סוגים שונים של אלרגנים מוזרקים תת עורית ונבחנת התגובה העורית אליהם. הופעה של אדמומיות מסביב למקום ההזרקה מלמדת על תגובה אלרגית לאותו חומר. ניתן לקבל מפה די מפורטת של חומרים האסורים במגע והגורמים להתפתחות תופעות אלרגיות.

הטיפול באלרגיה

כמות הטיפולים המוצעים לתופעות האלרגיות רבה כמספר החומרים האלרגנים והתופעות האלרגיות עצמן.

במקום הראשון, במידה ואנו יודעים את החומר האלרגני יש להימנע מחשיפה אליו. אם מדובר בתרופה, הרי שיש להימנע מליטול אותה, ואם יש מאכל או חומר מוגדר הרי שיש להימנע ממגע איתו.

במקרים של אלרגנים נישאים באוויר הרי שההימנעות כמעט בלתי אפשרית ואז יש לטפל בתופעות עצמן (טיפול סימפטומטי).

ד"ר דניאל שינהר MD
להומיאופתיה הקלאסית וההומיאופתיה המודרנית יש רבות מה להציע בטיפול בתופעות האלרגיות. הטיפול כולל הקלה בתופעות הסימפטומטיות של האלרגיה וגם מניעת הישנות התופעה בעתיד.

טיפול באלרגיה לפי הרפואה המערבית: תרופות אנטי היסטמיניות או טיפול בחשיפה הדרגתית

הרפואה המערבית מציעה לרוב את התרופות האנטי היסטמיניות שפעילותן סותרת את ההיסטמין המופרש בדם. תרופות אלה יעילות ומביאות הקלה לתופעות האלרגיות. קיימות בשוק תרופות רבות כמו : אהיסטון, פנסטיל, לורסטין, היסטדקס ועוד רבות אחרות.

הבעיה עם תרופות אלה שהן נוטות להרדים ויש סכנה בנטילת תרופות אלה במיוחד לנוהגים. חברות התרופות שוקדות על פיתוח תרופות חדשות מסוג זה ללא האפקט המרדים שלהם הגורם לתופעת לוואי בלתי רצויה ואף מסוכנת.

טיפול נוסף, דה-סנסיטיזציה, הינו חשיפה הדרגתית לחומרים האלרגנים ויצירת עמידות כלפיהם. זהו טיפול ממושך יחסית ומותנה בידע מדויק לגבי האלרגן, ובאופן הדרגתי חושפים את המטופל למינונים הולכים וגדלים של אותו חומר תוך הימנעות מיצירת תופעות אלרגיות.טיפול באלרגיות ברפואה משלימה: דיקור סיני, צמחי מרפא, הומאופתיה מודרנית, תזונה ורפואת תדרים

לרפואה המשלימה על כל סוגיה יש רבות מה להציע לבעיית האלרגיה.

טיפול נכון ברפואה משולבת יודע להציע למטופל את הטוב משני העולמות: סינרגיה המאפשרת למטופל להימנע ככל הניתן מתלות ממושכת מתרופות וחיזוק המערכות הפגועות למען עידוד החלמה והטבה בבריאות המטופל.

הרפואה הסינית מציעה מגוון טיפולים לבעיות האלרגיה לפי הסוגים השונים.

דיקור סיני לטיפול באלרגיה לקרדית האבק ואלרגיות נוספות

דיקור הוכח מספר פעמים רב כיעיל לטיפול באלרגיה לקרדית האבק וסימפטומים הקשורים לזה כמו נזלת אלרגית וגרד בעיניים.

ד"ר גיל ברזילי PhD
דיקור הוכח מספר פעמים רב כיעיל לטיפול באלרגיה לקרדית האבק וסימפטומים הקשורים לזה כמו נזלת אלרגית וגרד בעיניים. מחקר חדש מאוסטרליה הראה ירידה משמעותית סטטיסטית באלרגן ספציפי מסוג IgE, כמו גם ירידה נוירופפטידים מעודדי דלקת.

מחקר חדש מאוסטרליה יצא לבדוק את הבסיס הפיזיולוגי לשיפור זה:

המחקר היה אקראי, מבוקר, וכלל 151 מבוגרים אשר חולקו לקבל דיקור אמיתי, דיקור פלסבו (פעמיים בשבוע, במשך 8 שבועות) או להישאר ללא טיפול. כל המטופלים הורשו ליטול תרופות שאינם סטרואידים. המחקר בדק את יעילות הדיקור בהקלה על סימפטומים של אלרגיה כמו גם חלבונים המעידים על תגובה דלקתית אשר נלקחו בדגימות רוק ו/או דם.

התוצאות הראו ירידה משמעותית סטטיסטית באלרגן ספציפי מסוג IgE עבור קרדית האבק רק בקבוצת הדיקור האמיתי, כמו גם ירידה ב-Substance P ועוד נוירופפטידים מעודדי דלקת. חסימה באף, גרד באף, התעטשויות, נזלת, גרד בעיניים, ושינה לא-מרעננת השתפרו משמעותית בקבוצת הדיקור האמיתי והמשיך להשתפר לאורך 4 שבועות המעקב.

טיפול באלרגיה באמצעות צמחי מרפא ותזונה

צמחי המרפא מביאים להקלה במגוון תופעות אלרגיות ע”י שימוש בצמחי מרפא בעלי יכולת מוכחת בהורדת התסמינים האלרגים. טיפול תזונתי הוא קריטי במידה ומדובר באלרגיה למזון אבל יכול לסייע גם באלרגיות אחרות ביצירת סביבה בריאותית נכונה בגוף

באמצעות הומיאופתיה

להומיאופתיה הקלאסית וההומיאופתיה המודרנית יש רבות מה להציע בטיפול בתופעות האלרגיות. הטיפול כולל הקלה בתופעות הסימפטומטיות של האלרגיה וגם מניעת הישנות התופעה בעתיד. לרוב מושגת הקלה מאד משמעותית בתופעות וניתן להגיע למצב שבו יהיה צורך לקבל טיפול תומך לקראת עונות המעבר כדי למנוע את התפרצות התופעות האלרגיות. הטיפולים יעילים ועם הזמן יתכן והתופעות יחלפו לחלוטין.

טיפול באלרגיות במרכז רפואות

התופעות האלרגיות גורמות לפגיעה קשה באיכות החיים וניתנות לטיפול ולסיוע ברמת התסמינים. אין צורך להשלים עם תופעות אלו או להשלים עם הצורך לחיות עם טיפול תרופתי לכל החיים.

אנו ברפואות מציעים פתרונות נוספים באופן אחראי לצד הטיפול הרפואי. גישות רבות יש לפתרון הבעיה וכנראה אף אחת לא מושלמת, אך לכל אחד קיים הפתרון שמתאים לו ויש לשאוף ולמצוא אותו.

במרכז רפואות ברמת אביב פועל צוות מומחים בעל נסיון מקצועי רחב ומגוון בטיפול באלרגיות בעזרת דיקור סיני, צמחי מרפא, הומיאופתיה, תזונה ורפואת תדרים. הטיפול מבוצע בהתאמה אישית לצרכים של כל מטופל.

לפרטים נוספים וקביעת פגישת ייעוץ, צרו קשר

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

ד"ר דניאל שינהר הומיאופת

דניאל שינהר M.D

עוסק בתחום כירורגית ילדים למעלה מ-30 שנה במכלול הרחב של הבעיות הכירורגיות. מטפל בפגים, תינוקות, ועד מתבגרים בני 18 שנה. עוסק בתחום ההומיאופתיה המודרנית למעלה מ-20 שנה.

דניאל עבד במשך שלוש שנים בבית החולים דנה לילדים בת”א ומשנת 1999 עובד בבית החולים תל השומר במחלקת כירורגית ילדים ומשנת 2017 מכהן כמנהל מחלקת כירורגית ילדים בשיבא תל השומר.

למידע נוסף >

ד"ר גיל ברזילי מטפל סיניד”ר גיל ברזילי Dipl CM PhD. מטפל ברפואה סינית, יפנית ותזונה מסורתית. גיל הינו בוגר בהצטיינות של לימודי רפואה סינית בקמפוס ברושים. בנוסף, השלים גיל לימודי התמחות של שנה בתזונה מקרוביוטית וסינית בשיטת TEF, ושנתיים לימודי התמחות ברפואה יפנית על פי קיקו מטסומוטו.

לגיל תואר בביולוגיה מולקולרית מה-Imperial College, אוניברסיטת לונדון, ודוקטורט מאוניברסיטת אוקספורד בחקר הסרטן. הוא החוקר הראשי ב-11 מאמרים בכתבי עת מדעיים מובילים. למידע נוסף >

  פניה למומחים של רפואות
  אינסטגרם
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
  צוות המומחים
  שיטות טיפול
  יצירת קשר
  לנצח את הכולסטרול, הסוכר ולחץ הדם הגבוהים!

  רוצים לשמור על בריאותכם מקרוב?

  הרשמו לניוזלטר שלנו וקבלו מידע עדכני ומקצועי בנוגע לבריאותכם

  This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  פתיחת שיחה עם נציג
  שוחחו איתנו
  שלום!
  נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ