לרפואה משלימה יש יכולת טובה לסייע לחולים במחלת הסרטן. מחקרים מראים שלמעלה מ – 80% מהחולים בסרטן פונים לסיוע בשיטות טיפול משלימות.

למחלת הסרטן פנים רבות. מיקום הגידול בגוף, סוג הגידול, רמת התפשטות המחלה ופרמטים נוספים, משפיעים במידה רבה על אופי התהליך הטיפולי, משכו וסוג הטיפולים להם נזקק המטופל.

אבחון מחלת הסרטן

נהוג לאבחן סרטן לפי 4 דרגות: דרגה ראשונה ושנייה מעידות על מחלה הנמצאת יחסית בתחילתה, ואילו דרגות שלוש וארבע מעידות על מחלה שכבר התפשטה לאיברים נוספים, ולכן לא פעם תדרוש תהליך טיפולי ארוך ואגרסיבי יותר.

טיפול בסרטן

קשת הטיפולים במחלת הסרטן רחבה ויכולה לכלול ניתוח להסרת הגידול, טיפולים ביולוגיים, כימותרפיה, הקרנות, טיפולים הורמונליים, ריפוי גנטי ועוד. כך או כך, הטיפול בסרטן עלול להיות תובעני ומתיש, ולהימשך שבועות ועד חודשים ארוכים.
כתוצאה מכך, מטופלים מתמודדים עם מגוון אתגרים וקשיים, פיזיים ונפשיים במהלך הטיפול ולא פעם אף חודשים לאחר תום הטיפולים.

רפואה משלימה בסרטן

הטיפול ברפואה משלימה, כשמו כן הוא – מטרתו להשלים את הטיפול הקונבנציונאלי במחלה ולתמוך בו.
על פי הרפואה הסינית, סרטן, כמו מחלות אחרות, נוצר כתוצאה מחוסר איזון של מערכות בגוף, הפוגע בזרימת הדם ואנרגיית החיים (הצ'י) בגופנו ולהתבטא בהיווצרות גידולים. חוסרי איזון כאלו מתרחשים כל הזמן ולכן גם גידולים מתפתחים בגוף בכל רגע נתון בעוד הגוף מצליח בדר"כ לתקן את הליקוי ולהבריא מהחולי. עם זאת, לעיתים חוסרי האיזון או הגורמים להיווצרותו כל כך חזקים שהגוף לא מסוגל לתקן את עצמו ואז המחלה מתפתחת.

סיוע והקלה בכאב

מטרתו של הטיפול ברפואה משולבת בחולי סרטן הוא בראש ובראשונה לסייע ולהקל על הכאב, על הבעיות המופיעות כתוצאה מהמחלה ועל תופעות הלוואי של הטיפולים הקשים בה. כמו כן, טיפול ברפואה משלימה יסייע לחולים גם לטווח הארוך – בחיזוק הגוף, בהתמודדות טובה יותר, ובחזרה לתפקוד מיטבי ולאיכות חיים טובה.

בשני העשורים האחרונים המודעות ליתרונותיו של הטיפול ברפואה משולבת בחולי סרטן עלה משמעותית, וכיום יותר ויותר מטופלים בוחרים בטיפולי רפואה משלימה, לצד הטיפולים הקונבנציונאליים במחלה.
ההערכות כיום הן שכ- 80% מכלל המטופלים במחלות כרוניות מטופלים גם בשיטות טיפול נוספות כגון, רפואה סינית, תזונה רפלקסולוגיה, שיאצו, צמחי מרפא ועוד ולפיכך השירותים האלו ניתנים לעיתים אף בבתי החולים עצמם.
הטיפול האידיאלי ברפואה משלימה הוא טיפול משולב, שיכול לכלול טיפול קונבנציונלי, לצד טיפול במגע, לצד דיקור, תזונה מותאמת אישית וטיפול בצמחי מרפא. התאמת הטיפול תעשה רק לאחר בדיקת המטופל, והבנה באשר לבעיות עמם הוא מתמודד ולאופן שבו ניתן לסייע לו.טיפול בסרטן

תזונה לחולי סרטן

המזון שאנו מכניסים לגופנו הוא בעל השפעה רבה על בריאותנו. הדבר נכון על אחת כמה וכמה כשמדובר באדם המתמודד עם מחלה.
התזונה המערבית, המורכבת ממאכלים מעובדים ומתובלים, מצריכת שומנים וסוכרים (פחמימות) גבוהה, היא בעלת השפעה מזיקה על גופנו.

כיום כבר ידוע כי קיים קשר בין התזונה שלנו לבין הסיכון לחלות בסוגים שונים של סרטן. לדוגמא, דוח שפורסם בשנת 2011 על ידי הקרן העולמית לחקר הסרטן, גרס שצריכת בשר מעובד ובשר אדום, מעלים את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס.
לצד זאת, צריכת מזונות צמחיים הכוללת ירקות ופירות המכילים נוגדי חמצון (כדוגמת ויטמין C ו-E) יכולה להגן על גופנו מנזקי החמצון, ולהפחית את הסיכון לסרטן.

מחקר שפורסם ב-2017 עקב במשך שבע שנים אחר חולי סרטן המעי הגס בדרגה 3, ומצא שחולים שעסקו בפעילות גופנית והירבו באכילת מזונות מהצומח חיו יותר שנים, מבלי שהמחלה תתקדם.
מעקב מעניין נוסף שנעשה בנושא, מצא שהסיכון לחזרת סרטן בקרב נשים שצרכו יותר ירקות ופירות ירד ב-43%, וריכוז הקרוטוניאידים (המשמשים כנוגדי חמצון חזקים) בדמם עלה ב-20%.
מחקרים אחרים שנעשו מצאו קשר בין דיאטה ים תיכונית ובין ירידה בסיכון לחלות בסרטן השד, כמו גם הסיכון לחזרת המחלה.
בכל מקרה, התאמת התזונה לחולה סרטן, תעשה באופן אישי ובהתאם לצרכי המטופל.

דיקור סיני לחולי סרטן

הדיקור הסיני מעורר תהליכי ריפוי עצמי בגופנו, מסייע בזרימה תקינה של הדם והאנרגיה (צ'י) ואף גורם לשחרור אנדורפינים, הפועלים כמשככי כאבים טבעיים.

המכון האמריקאי לחקר הסרטן (NCI) ממליץ על דיקור סיני כטיפול יעיל המסייע למתמודדים עם סרטן. הטיפול בדיקור יכול לסייע בהתמודדות עם עייפות, כאבים, שינויים בתאבון ואף בכל הנוגע להתמודדות הרגשית והנפשית עם המחלה.

מחקר שפורסם ב-2013 מצא שדיקור סיני בקרב חולים שעברו ניתוח לסרטן המעי הגס, קיצר את משך האשפוז לאחר הניתוח והפחית את צריכת משככי כאבים בקרב המטופלים.

צמחי מרפא למתמודדים עם סרטן

שימוש בצמחי מרפא יכולים גם הם לסייע בהתמודדות עם מחלת הסרטן ותופעות הלוואי הנלוות לטיפול, לצד הטיפולים הקונבנציונליים במחלה.
כיום ישנן עדויות שתערובות הכוללות מספר צמחי מרפא יכולות לסייע בהפחתת תופעות הלוואי של הטיפולים ואף לתרום ביצירת שינוי בסביבה הדלקתית בה נמצא הגידול. אחד מצמחי המרפא הידועים בהשפעה האנטי-דלקתית להם הוא שורש הכורכום, שידוע כבעל השפעה מעכבת דלקת בגופנו.
התאמת צמחי המרפא למטופל תעשה אך ורק על ידי מטפל מוסמך.

חשיבות הקשר בין גורמי הטיפול השונים במחלה

צוותים רפואיים ומטפלים, הן בתחום הרפואה הקונבנציונלית והן ברפואה המשלימה, מבינים כיום את החשיבות של תיאום בין שלל הגורמים ואנשי המקצוע המטפלים בחולה האונקולוגי.
במסגרת זאת, חשוב לעדכן את הרופא המטפל במחלה ולהתייעץ עמו לגבי טיפולים אפשריים ברפואה משלימה בהם תרצו להעזר. הרופא יוכל לוודא שלא קיימת מניעה או סכנה לנטילת תוספי תזונה, צמחי מרפא וטיפול במגע.

אינסטגרם
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
טלפון
צרו קשר

משרת/ת במילואים? מגיעה לך

הטבה מהמדינה ברפואות!

כל מי ששרת.ה לפחות 30 יום החל מה 7.10 במסגרת צו חירום, זכאי.ת לסיוע חד-פעמי מהמדינה למימון טיפול רגשי, נפשי ומשלים. ניתן לממש ההטבה גם לטובת טיפולים בבן/בת הזוג וילדים מתחת לגיל 14.ניתן למימוש עבור טיפולים במרכז רפואות, להגיש את הקבלות לקרן המילואים – ולקבל החזר מהמדינה

פתיחת שיחה עם נציג
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ