המערכת שאי אפשר דקה בלעדיה.

נשימה זה הדבר הראשון. בלי אוכל ומים, נוכל להסתדר לכמה שעות, אפילו כמה ימים, אבל בלי אוויר? 

אז מערכת הנשימה היא אחת החשובות בגוף ואצל ילדים, למרות חשיבותה, היא מקור להרבה אתגרים: קוצר נשימה/אסטמה, שיעולים – קטנים וגדולים ומתמשכים, נזלת, אסטמה של העור, למשל.

 

חוסר בשלות ואחריות גדולה מהרגע הראשון

נתחיל מההתחלה: מערכת הנשימה מתחילה לעבוד בפועל רק שהעובר הופך לתינוק, יוצא לאוויר העולם, שואף את מנת האוויר הראשונה שלו ומתחיל לבכות. מרגע זה מערכת הנשימה לא עוצרת לרגע, מספקת חמצן חיוני לגוף, פולטת פסולת, ולפי התפיסה הסינית-יפנית אחראית על מספר תפקודים נוסף, ביניהם מערכת החיסון הפיזית וגם, ויכול להיות שזאת הפעם הראשונה שאתם שומעים עליה –  מערכת החיסון הרגשית.

כל זאת כשמערכת הנשימה ממש חדשה, בתחילת הדרך ולא מקבלת דקה אחת של חסד.

כך שקל לומר שחוסר הבשלות של מערכת הנשימה היא אחת הסיבות העיקריות למגוון הסימפטומים והמחלות שחלקן הוזכר כאן למעלה.

 

הקשר בין מערכת החיסון הפיזית והרגשית לריאות

לפי התפיסה של הרפואה הסינית-יפנית, מערכת החיסון היא בשליטת הריאות. גם מערכת זאת היא בתחילת דרכה ורק בגיל חצי שנה היא מתחילה להיות ספציפית וליצור זיכרון חיסוני. כך שיש לנו כאן עסק עם שתי מערכות לא בשלות, שצריכות לספק צרכים רבים וגם להגן, כשהן רק בתחילת הדרך שלהם. נשמע מלחיץ?

עקרונית כן, אבל זאת לא תקלה של הגוף, כך זה אמור להיות – לימוד תוך כדי תנועה, עם לקיחת סיכונים מחושבים. 

למשל, מחלות "חורף" קלות: מערכת החיסון הפיזית זקוקה להידבקויות במחלות קלות כדי לייצר את הזיכרון החיסוני וכך להתחזק. כך קורה שעם הכניסה לגן, הרבה ילדים מתחילים לחלות וזה טבעי.

המצב מתחיל לצאת מאיזון כשהמחלות "נמרחות" על פני ימים רבים, יש הפוגה של כמה ימים ושוב הידבקות. במקרים כאלה אגב, הרפואה הסינית-יפנית יעילה מאוד בטיפול במחלות חוזרות ונשנות כאלה.

קשור: חיזוק מערכת החיסון של ילדים – כל מה שצריך לדעת

 

מערכת החיסון הרגשית

מערכת החיסון הרגשית הוא מונח לא כל כך מוכר. הוא מגיע מהעולם הסיני-יפני שבו אין הפרדה בין גוף-נפש-רוח. הכל מושפע מהכל. 

מערכת החיסון הרגשית היא זאת שדואגת לסינון מתאים של רגשות חיצוניים – חלק מהם טוב שייכנסו פנימה, כמו אהבה, שמחה, אמפטיה וחלק מהן טוב שיישארו בחוץ.

הריאות, כאחראיות על מערכות החיסון, דואגת לכך שאנרגיית ההגנה שלנו הקרויה וואיי צ'י (wei qi) תסייר בגבולות החיצוניים של הגוף ותדאג לשמור עלינו.

כשהתפקוד הזה חלש, למזיקים חיצוניים כמו וירוסים, חיידקים ואלרגנים, יהיה קל יותר להיכנס פנימה ולגרום למחלה.

בצד הרגשי, כשמערכת החיסון הרגשית לא במיטבה, הילד נוטה לקחת ללב יתר על המידה, להיעלב בקלות, הוא נוטה לביישנות ומופנמות ויכול להיות לו קושי להתמודד כשכועסים עליו.

 

מה מאפיין ילדים עם חולשה במערכת הנשימה

הצעד הראשון בכל טיפול הוא האבחנה, והרפואה היפנית לילדים ("שונישין"), עושה זאת, בין היתר, על ידי סיווג לאחד מארבע "טיפוסים" שונים. הסיווג הזה למעשה מראה על חוסר איזון במערכת פנימית מסוימת. חוסר האיזון יכול להתבטא במערכת הנשימה, מערכת עיכול (הטחול), הכבד והכליות.

ילדים שהם "טיפוסי" חוסר איזון במערכת הנשימה לרוב יהיו בעלי מראה רזה, פלג הגוף העליון מכונס פנימה, נטייה לשיעור בגב העליון או בכל הגוף, מבחינה רגשית הם מופנים וביישנים יותר אבל לרוב הם גם בעלי אינטליגנציה רגשית גבוה, יכולת לראות את האחרת ובעלי אמפתיה גבוהה.

המחלות האופייניות להם יכולות להיות קוצר נשימה/אסטמה, שיעול כרוני, הידבקויות חוזרות ונשנות במחלות "חורף" (גם בקיץ, כמו שקורה ממש עכשיו), בעיות עור שונות וגם אתגרים רגשיים.

טיפול במערכת הנשימה בילדים

האתגרים הרגשיים של תקופת הקורונה

כולנו עברנו תקופה לא פשוטה בעקבות הקורונה. אחת האוכלוסיות שנפגעה ממנה היא הילדים ובמיוחד הילדים הרגישים. אצל חלק מהם החלו בעיות רגשיות שונות או בעיות קיימות החמירו. חלק מהם סבלו מכאבים או סימפטומים שונים: כאבים בגפיים, ראש, בטן, עצירות, טיקים ועוד.

באופן אישי, טיפלתי בתקופה הזאת בלא מעט ילדים שסבלו מסימפטומים פיזיים כשהרקע הוא רגשי – הגוף מספר ומבטא את הקושי הפיזי על ידי כאב או סימפטום אחר. אחוז גדול מהילדים היו "טיפוסי" חוסר איזון במערכת הנשימה.

 

איך מטפלים בבעיות שנובעות ממערכת הנשימה

גישת הרפואה הסינית-יפנית היא למצוא את חוסר האיזון שגרם לבעיה ואז לפעול כדי להשיב את האיזון ובכך לסייע לגוף להתגבר על הבעיה.

כפי שנכתב בהתחלה, אצל תינוקות וילדים (במיוחד הקטנים), מערכת הנשימה אינה בשלה וזאת אחת הסיבות לבעיות הבריאותיות שעולות. אבל יש גם צד שני לזה – לתינוקות וילדים יש יכולת ריפוי מופלאה ופעמים רבות כל מה שצריך לעשות זה להחזיר את המערכת שיצאה מאיזון ולחזק את המערכת הלא בשלה והגוף יודע לחזור לעצמו.

וזה מה שאנחנו עושים בטיפול ברפואה הסינית והיפנית – על ידי מגוון האמצעים שעומדים לרשותנו: ידי דיקור, שונישין (דיקור ללא מחטים), פורמולות צמחים, תזונה, הדרכה לטיפול ביתי ועוד, אנחנו מסייעים לגוף לחזור לאיזון ולבריאות, כי בריאות זאת נקודת המוצא הטבעית של הגוף.

 

לתיאום עם פגישה וייעוץ עם ערן לשם

  ערן לשם, מטפל ברפואה סינית, מתמחה בטיפול בילדים

  ערן לשם Dipl CM PhD. מטפל ברפואה סינית ויפנית עם התמחות בילדים ומורה לשונישין.

  בעל ניסיון קליני רחב בטיפול בתינוקות וילדים ובשנים האחרונות מטפל אצלו בקליניקה כמעט אך ורק בתינוקות וילדים, ברובם המכריע של המקרים באמצעות שונישין בלבד.

  למידע נוסף >

  תוכן עניינים

   פניה למומחים של רפואות

   קביעת פגישה
   צוות המומחים
   שיטות טיפול
   יצירת קשר
   הצטרפו לקבוצת הפייסבוק

   לנצח את המשקל הגבוה עם תכנית Be.Eat.Well מבית רפואות

   התכנית בליווי צמוד של המומחים שלנו וכוללת 4 שלבים מותאמים אישית המבוססים על הרפואה הסינית, כדי להבטיח הצלחה שתישאר אתכם לאורך זמן

   רוצה לשמוע עוד? השאר\י פרטים כאן >>

   לפרטים נוספים על התכנית לחצו כאן.

   פתיחת שיחה עם נציג
   שוחחו איתנו
   שלום!
   נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ 👇