דלקת אוזניים (דלקת באוזן התיכונה – acute otitis media) מהווה אחת המחלות השכיחות ביותר בילדים בתקופת החורף. מחקרים מראים כי 80% מהילדים חולים בדלקת אוזניים אחת לפחות, עד לגיל 3.

מהי דלקת באוזן התיכונה? והאם הרפואה המשולבת יכולה להקל ולעזור?

האוזן התיכונה מהווה חלל סגור הנמצא מאחורי עור התוף. חלל זה מנוקז אל הלוע באמצעות תעלה ששמה תעלת אוסטכיוס. תעלה זו עלולה להיסתם בשל הפרשות מהלוע ומהאף (ליחה) או בשל בצקת מקומית. כאשר נסתמת התעלה מצטבר נוזל בחלל האוזן התיכונה ומופיע זיהום. במקרים רבים הזיהום בתחילתו הוא ויראלי אך בהמשך מתווספים חיידקים היוצרים זיהום משני. הקליניקה האופיינית היא ילד עם 'שפעת' המפתח חום, כאבי אוזניים ולעיתים גם ירידה בשמיעה או יציאות רכות. עם החמרת הדלקת מופיעה ירידה בשמיעה, המחמירה ככל שהדלקת קשה יותר. לעיתים גורם התהליך הדלקתי להתנקבות עור התוף ויציאת מוגלה אל מחוץ לאוזן. במקרים אלו, תהיה ירידה משמעותית בעוצמת הכאב ושיפור גם מבחינת החום והירידה בשמיעה. חוסר שיפור כזה מצביע על סיבוכים צפויים.

בתינוקות ובילדים צעירים מאד, תתבטא הדלקת בחום, אי שקט, בכי וצרחות, בעיקר בשעות הלילה. סימנים נוספים עשויים להיות משיכת האוזן או גלגול הראש לצדדים על המזרון. חשוב , עם זאת, לדעת, כי בתינוקות יתכן והביטוי היחידי לדלקת יהיה חום ואי  שקט, ללא ממצאים המכוונים לאוזן דווקא.

האבחנה של דלקת באוזן התיכונה נעשית באמצעות אוטוסקופ, המאפשר לראות את עור התוף. הטיפול הקונבנציונאלי כולל מתן אנטיביוטיקה דרך הפה וטיפות אוזניים לכאבים.  התגובה טובה בדרך כלל, עם שיפור במצב הילד תוך 24-48 שעות.

למרות יעילות האנטיביוטיקה בפתרון הדלקת החריפה, מפתחים ילדים רבים דלקות אוזניים חוזרות, המחייבות שימוש חוזר ונשנה באנטיביוטיקה או לעיתים מתן מניעתי של אנטיביוטיקה באופן רציף לתקופה של מספר חודשים.

ומה הבעיה?

בשנים האחרונות הולך ומסתמן קשר בין פגיעה באיזון חיידקי המעיים ה'טובים – הפלורה הטבעית – בשל טיפול אנטיביוטי, לבין התפתחות מחלות אוטואימוניות שונות.

באחרונה, התפרסם בעיתון רפואת הילדים המוביל Pediatrics, מחקר המצביע על קשר מובהק בין טיפול אנטיביוטי לבין התפתחותה של דלקת מפרקים בגיל הילדות. המחקר שבוצע במספר מרכזים בארה"ב ומקיף מאות ילדים, הדגים כי כל חשיפה לאנטיביוטיקה הגבירה את הסיכון להתפתחות דלקת מפרקים בגיל הילדות. למעשה, גבר הסיכון ככל שמינון האנטיביוטיקה ומשך הטיפול היו גדולים יותר. כן הודגם, כי זיהומים בדרכי הנשימה העליונות שטופלו אנטיביוטית נקשרו באופן מובהק לדלקת מפרקים בילדים, לעומת זיהומי דרכי נשימה עליונות שלא טופלו באנטיביוטיקה.

מחקר אחר, שכלל מעל מיליון מטופלים, ופורסם לפני כשלוש שנים ב- Pediatrics, הדגים כי חשיפה לסוגים מסוימים של אנטיביוטיקה בגיל הילדות מגבירה סיכון להתפתחות מחלת מעיים דלקתית כרונית (IBD-Inflammatory Bowel Disease). גם כאן גבר הסיכון ככל שמינון האנטיביוטיקה היה גבוה יותר, אך גם ככל שגיל הילד בזמן מתן האנטיביוטיקה היה צעיר יותר.

אין ספק כי אנטיביוטיקה היא תרופה מצילת חיים ובמקרים רבים של דלקת אוזניים, אין מנוס מלהיעזר בה. עם זאת, כדאי להשתמש באנטיביוטיקה רק במקרים בהם אין כל ברירה אחרת.

הרפואה הסינית מהווה כלי יעיל מאד בטיפול בדלקות אוזניים חריפות ובמניעת דלקות אוזניים חוזרות.לפי התפיסה הסינית, הסיבה להופעת דלקת אוזניים בילד מסוים נעוצה בחוסר איזון של מערכות שונות בגוף הילד. הטיפול מורכב משני שלבים- טיפול והקלה בדלקת אוזניים חריפה ואיזון אנרגטי כללי המונע הישנות הדלקת.

הטיפול כולל שילוב של מספר שיטות – דיקור סיני (אקופונקטורה),  צמחי מרפא הניתנים בסירופ (כמו תכשירי 'נזוקל' ו-'נזוקל פלוס' של רפואות), טיפות אוזניים טבעיות, המלצות תזונתיות ועיסויים.

השילוב של מספר שיטות טיפול, וההתייחסות לגורמים העמוקים להופעת דלקות האוזניים בילד, כל אלו תורמים לאחוזי הריפוי הגבוהים.

אם ילדיכם סובלים מדלקות אוזניים חוזרות, כדאי לכם לנסות!

מה אפשר לעשות בבית, כאשר עולה חשש קל לדלקת אוזניים?

 • לחמם מעט שמן זית עם פיסה קטנה של שום או בצל, לטבול בו פתיליה קטנה מצמר גפן ולשים באוזן. יש לוודא שהשמן אינו חם מדי. ניתן לחזור על פעולה זו 4 פעמים ביום. אין להשתמש בשיטה זו באם קיימת הפרשת מוגלה מהאוזן.
 • להפחית ככל הניתן מזונות המייצרים ליחה בגוף – מוצרי חלב בקר, מוצרים המכילים בטנים, פירות הדר, בננות, ממתקים.
 • שימוש בתרסיס מי מלח לאף, 4-6 פעמים ביום
 • נזוקל ונזוקל פלוס – הן פורמולות מבוססות צמחי מרפא של רפואות. יעילות מאד למצבי הצטננות ודלקות אוזניים.

  פניה למומחים של רפואות

  קביעת פגישה
  צוות המומחים
  שיטות טיפול
  יצירת קשר
  צ'י קונג

  רוצה לחזק את הגוף והבריאות בשיטה מסורתית המשלבת תרגילי תנועה, נשימה ומדיטציה?

  תרגול צ'י קונג

  מחיר מיוחד למטופלי רפואות

  השאר\י פרטים כאן >>