מיתוסים רבים נקשרו סביב תקופת גיל המעבר ונשים רבות חוששות מאוד משלב זה בחייהן. על פי הרפואה המערבית המודרנית, תקופה זו מתוארת כפאזת מעבר המתרחשת לקראת גיל ה-50. תיפקוד הרחם יורד ויש ירידה בכמות ההורמונים הנשיים, האסטרוגן והפרוגסטרון.

ישנה תיאוריה המשווה את המתרחש בגוף בתקופה זו למעין תהליך של גמילה מסמים. הגוף מגיב באופן זמני לירידה בכמות האסטרוגן ע"י שורה של תופעות לוואי בלתי רגילות, החולפות לאחר תקופה מסוימת.

לא כל הנשים חוות את כל מגוון התופעות הללו ולא אצל כולן זה מופיע באותה עוצמה. כאשר האשה נמצאת במצב פיזי טוב, שומרת על תזונה נכונה ומנהלת חיים בעלי תוכן ועניין, הסיכוי לעבור תקופה זו בשלום גדול יותר.

התפרסמו מחקרים המתארים תרבויות שונות בהן מעמד האשה דווקא מאוד מתחזק בגיל זה.

 • בהודו לאשה מותר אז להסיר את הרעלה והיא מקבלת פריבילגיות מיוחדות: כך למרות שלמעשה אין מהודו דיווחים על סימפטומים מיוחדים לגיל המעבר.
 • באוגנדה זוכה האשה בסטטוס מיוחד לגיל זה.
 • האשה האינדיאנית הופכת להיות ראש המשפחה של בנה הנשוי. גם משם לא דווחו התופעות המוכרות במערב.

דיווחים אלה נמצאים כמובן בסתירה כואבת לנעשה בחברה שלנו,בה יש סגידה ליופי ולנעורים,במיוחד באמצעי התקשורת,ואין התייחסות לחכמת החיים ולניסיון הנרכש עם הגיל אצל האשה.

הסיבה העיקרית להתעניינות בגיל המעבר נובעת מן העובדה שבמאה הנוכחית התארכו חיינו בהרבה.אם בתחילת המאה היה אורך החיים הממוצע 50 שנה, הרי שכיום הוא עומד על 83 שנה. כלומר: מרבית הנשים תעבורנה שליש מחייהן לאחר תקופת המעבר.

תקופה זו טומנת בחובה שינויים רבים. בעבר התייחסו לתופעת גיל המעבר כאל תהליך טבעי של הזדקנות שאין דרך להקלו או לשנותו. כיום אנו יודעים שיש דרכים בהן ניתן להתמודד בהצלחה עם שינויים אלה.

שינויים הקשורים בגיל המעבר:

 • שינויים במחזור החדשי
 • גלי חום
 • עצבנות, דיכאון, נדודי שינה, כאבי ראש, אי שקט, חוסר ריכוז, ירידה בחיוניות
 • יובש בנרתיק, ירידה בחשק המיני, אי נוחות בעת קיום יחסי מין והפרעות במתן שתן
 • צניחת הרחם, שלפוחית השתן והמעי הגס לתוך הנרתיק
 • הופעת קמטים בעור הפנים
 • עלייה במשקל
 • אוסטאופורוזיס
 • שינוייים במערכות כלי הדם והלב.

על פי הרפואה הסינית, גיל המעבר מייצג התארגנות מחדש של חמרים ואנרגיות בגוף. כאשר הגוף יוצא מאיזון מופיעים הסימפטומים האופיניים הנ"ל. כדי להבין את חוסר האיזון המתרחש בגוף בתקופה זו, נזכיר את המושגים הידועים YIN ו- YANG. ה- YIN מייצג את נוזלי הגוף כמו דם המחזור למשל, ה YANG את האנרגייה שבין הייתר גורמת לחום בגוף.

בגוף בריא ה- YIN וה- YANG מאוזנים. בגיל המעבר חווה האשה תהליך של התייבשות הנוזליים בגוף. הקיסר הצהוב אמר: "מי השמיים" (תמציות הגוף) ו"שביל האדמה" (המחזור) הולכים ויורדים לקראת גיל המעבר".כאשר ה-YIN בגוף יורד ונמצא בחוסר, אזי יימצא הYANG באופן יחסי אליו בעודף בגוף. הגוף יוצא מאיזון לכוון של עודף חום ויובש הבאים לידי ביטוי בגלי החום העולים לעבר הפנים,לדפיקות לב הנובעות מחום שעולה לכיוון הלב. עור הפנים והגוף מתייבש מכיון שהנוזלים לא מלחלחים את העור די הצורך ואז נוצרים קמטים.

המסלולים האנרגטיים האחראיים להזרמת אנרגיה ודם למערכת הגניטאלית של האשה נקראים CHONGMAI REUMAI ו KIDNEY (הכליות).

כמות הנוזלים יורדת,המסלולים מתייבשים ונחלשים בתפקודם ולכן הנשים חשות יובש בנרתיק בעת קיום היחסים המשפיעה על ההנאה ממין ועל החשק המיני.

כאשר אשה בגיל המעבר פונה לטיפול עם תלונות האפייניות לגיל המעבר, ראשית אנו עושים לה אבחון מדויק. רק על פיו נקבעת אסטרטגיית הטיפול שמטרתו להביא את הגוף לאיזון. האיבחון נעשה בין השאר על ידי תישאול מפורט, התבוננות בלשון ובדיקת הדופק.

לדוגמא:

אשה עם לשון אדומה, יבשה ומחורצת ודופק מהיר ודק, תאובחן כסובלת מעודף חום וחולשה.

הטיפול היעיל ביותר מתקבל בד"כ על ידי התאמת פורמולת צמחי מרפא אישית שמטרתה להזין את נוזלי הגוף, להוריד את עודף החום והיובש ולחזק את תמציות הגוף.

במקביל תורם דיקור סיני על המסלולים האנרגטיים שהוזכרו ליעילות הטיפול. בכל טיפול באשה בגיל המעבר יש התייחסות לנפש ותשומת לב מיוחדת ניתנת להזנת הלב, גם זאת על ידי פורמולת צמחי מרפא ודיקור.

הטיפול בדיקור ובצמחי מרפא מסייע מאוד בהורדת גלי החום, בהענקת שעות שינה רבות ורגועות יותר, בהזנת כל המערכת הגניטלית. עקב כך היובש בנרתיק יורד, יש שיפור גדול בתחושה בעת קיום יחסי מין והשפעה טובה על החשק המיני.

  פניה למומחים של רפואות

  קביעת פגישה
  צוות המומחים
  שיטות טיפול
  יצירת קשר
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק

  לנצח את המשקל הגבוה עם תכנית Be.Eat.Well מבית רפואות

  התכנית בליווי צמוד של המומחים שלנו וכוללת 4 שלבים מותאמים אישית המבוססים על הרפואה הסינית, כדי להבטיח הצלחה שתישאר אתכם לאורך זמן

  רוצה לשמוע עוד? השאר\י פרטים כאן >>

  לפרטים נוספים על התכנית לחצו כאן.

  פתיחת שיחה עם נציג
  שוחחו איתנו
  שלום!
  נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ 👇